• Pi. sep 22nd, 2023

Ôsmaci dokázali neuveriteľné: Zorganizovali zbierku pre chorého chlapca

Autor IMG_1979

mar 12, 2015
maria-hlavacova-tomas-supuka
Tomáš Supuka so svojou starou mamou.

Ôsmaci zo základnej školy Martina Rázusa vo Zvolene spravili úctyhodný čin, ktorý svojou ľudskosťou, obetavosťou a pochopením dojal celé okolie. Žiaci uskutočnili finančnú zbierku pre chorého chlapca zo Žarnovice, a tak vyzbierali celkom 893 eur, ktoré mu darovali.

„Veď to zdravie je najdôležitejšie, čo v živote máme. Nie každý má ten dar, že jeho zdravie nie je obmedzované. A my zdraví, by sme mali pomáhať tým chorým, aby sme mohli byť ich oporou aj v tých najťažších chvíľach,“ týmito slovami otvorila ôsmačka základnej školy M. Rázusa odovzdávanie finančného daru pre Tomáška Supuku. Ten prišiel osobne zo Žarnovice aj so svojou starou mamou Máriou Hlaváčovou.

Na dobrú vec

„Začalo sa to na hodine etickej výchovy, kde sme hovorili o hodnote jedného eura. Sami žiaci zistili, že jedno euro nikomu nepomôže, ale keby sme sa spojili a vyzbierali väčšiu sumu peňazí, tak by sme naozaj mohli niekomu pomôcť,“ opisuje prvotnú situáciu, učiteľka etiky, Edita Benková. Istý žiak prišiel s myšlienkou spraviť reálnu zbierku, a tá sa v triede ihneď ujala. Študenti s pomocou učiteľky určili, ako bude zbierka prebiehať.
Žiaci na portáli ludialudom.sk našli Tomáškov prípad. Jeho stará mama tam prosila o finančnú pomoc vo výške 2 000 euro.

Tento 14-ročný chlapec trpí detskou mozgovou obrnou, má vyoperovanú obličku a okuliare s dioptriami 6,5. Celkom ho postihuje 16 diagnóz. Pri čítaní tohto príbehu a zohľadnení faktu, že dovtedy Tomášova výzva na pomoc nemala vyzbierané ani jedno euro, to bolo to jasné – pomôžu mu. Za pár dni na svojej škole vyzbierali presne 893 eur, pričom sa zapojili žiaci aj učitelia.

Obetavá starká

Napriek všetkým chorobám, ktoré Tomáša postihli, sa jeho smutný príbeh nekončí. Chlapec totiž žije od štyroch rokov len so svojou, už spomínanou, starkou, ktorá prekonala rakovinu a operáciu kolenného kĺbu. Tá sa stará o všetko. Ako sama hovorí, takýto život nie je ľahký, ale nevzdávajú sa. Peniaze potrebuje na vnukove lieky či cestovné do školy. Tomáško navštevuje špeciálnu školu pre telesne postihnutých v Novej Bani.

Takmer deväťsto eur, ktoré im ôsmaci darovali, využijú na zaplatenie pôžičky. „Dostali sme od mesta Žarnovica nájomný byt, kde sme museli zložiť zábezpeku, na ktorú som si zobrala pôžičku. Tieto peniaze pôjdu na vrátenie tej pôžičky,“ vysvetľuje situáciu pani Hlaváčová, ktorá bola činom žiakov maximálne dojatá a neskrývala vďaku. „Pri každom vracaní sa do bytu si spomeniem na tieto úžasné deti, ktoré pomohli,“ dodáva.

Hrdý riaditeľ

Ondrej Kanka, riaditeľ základnej školy, ktorá sídli na Zlatom potoku, je na svojich žiakov patrične hrdý. „Od útleho detstva je potrebné deti učiť, aby dokázali precítiť srdiečkom, kto potrebuje a kto nepotrebuje pomoc. Myslím, že na tejto škole sme ich to naučili,“ opisuje svoje presvedčenie. V budúcnosti by tak chcel klásť dôraz na ľudskosť v predmete etická výchova.

Žiaci zo Zvolena nám takto pripomenuli, že by sme nemali zabúdať na ľudí, ktorí potrebujú našu pomoc. Mladí ôsmaci dokázali to, na čo často zabúdajú aj dospelí. A tým si vyslúžili úctu nás všetkých.

Pozrite si reportáž Študentskej TV o tomto dojímavom príbehu

Fotografie

Článok: © Nicole Regecová