• Ut. feb 7th, 2023

Na zámku sa slávnostne krstila kniha o dolnom pustom hrade

ByIMG_1979

mar 12, 2015 , ,
marta-hanuliakova-lenka-balkovicova
Lenka Balkovičová a Marta Hanuliaková. Foto: ZV.podujatia

Slávnostným krstom na Zvolenskom zámku uzrela svetlo sveta v utorok knižná publikácia pod názvom Pustý hrad vo Zvolene, dolný hrad 2009 – 2014, ktorá opisuje všetko podstatné a ešte viac z prác na dolnom hrade a nielen to.

Samotná publikácia sa krstila hlinou z Pustého hradu a krstnou mamou bola prvá dáma mesta Zvolen Ing. Lenka Balkovičová, ktorej pri tomto akte asistovala Marta Hanuliaková.

Kniha bola vypracovaná v rámci šesťročného archeologického výskumu dolného hradu v rokoch 2009 – 2014. Ak by si však niekto myslel, že kniha je zameraná čisto na archeológiu, tak to vôbec nie, ale ako objasnila doc. PhDr. Noémi Beljak Pažinová, PhD., kniha bola rozšírená o informácie od kolegov z prírodných vied, historikov, numizmatikov, prírodovedcov atď. Dôvodom bol aj fakt prezentovať túto lokalitu čo najkomplexnejšie.

Ako bolo v úvode spomenuté, krstu sa zúčastnila aj vdova po Václavovi Hanuliakovi a práve jemu, ale aj Dušanovi Fertáľovi je táto kniha venovaná. Pre zaujímavosť je vhodné povedať, že práve 10.3.2015 bolo také malé výročie úmrtia Dušana Fertáľa, ktorý od roku 2009 usilovne pomáhal nielen s výskumom, ale aj topografiou a mnohými ďalšími vecami práve na dolnom hrade.

Takmer na 400 stranách sa nachádza 195 farebných fotografií, cez 50 grafických tabuliek a samozrejme je tu vyobrazený aj archeologický materiál, ktorý sa našiel pri vykopávkach. Aby však kniha nebola primárne určená pre slovenské a české publikum, obsahuje viac ako 40 stranové anglické zhrnutie.

Na tvorbe knihy sa podieľal kolektív 15-tich autorov nielen zo Slovenska, ale aj Poľska a Maďarska (vid zoznam) a početná časť prišla aj na tento krst knihy.

Kolektív autorov.

PhDr. Ján Beljak, PhD, doc. PhDr. Noémi Beljak Pažinová, PhD., RNDr. Boris Beláček, PhD., Ing. Milan Golis, PhDr. Ján Hanuska, CSc., RNDr, Anton Krištín, DrSc, Ing. Vladimír Kohút, PhDr. Pavol Maliniak, PhD, Dr. Maxim Mordovin, Dr. Marcin S. Przybyla, Mgr. Dominik Repka, PhD, Ing. Martina Slámová, PhD, Mgr. Michal Šimkovic, Bc. Balázs Tóth, Mgr Ondrej Žaár, PhD

Dozaista si teraz každý kladie otázku, kde sa bude dať kúpiť táto fantastická kniha. Nuž, ako PhDr. Noémi Beljak Pažinová povedala, samotná kniha nie je predajná , nakoľko ako OZ nemôžu mať z predaja zisk, ale ktokoľvek má o túto publikáciu záujem, môže poslať ľubovoľný finančný dar združeniu a oni potom pošlú knihu danému darcovi.

Tak toto bola taká skrátená verzia krstu, ale aby sa nepovedalo, tak na priloženom videu si môžete pozrieť to, čoho svedkom bol ten, čo v tento deň prišiel.

Video

doc. PhDr. Noémi Beljak Pažinová

PhDr. Ján Beljak, PhD

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.