• Ne. okt 1st, 2023

Nielen o Outsider art bude debata na zámku

Autor IMG_1979

mar 22, 2015 , ,
hal
..

Pravidelné stretnutia s výtvarným umením sú pokračovaním formátu Večer s kurátorom, ktorý bol verejnosti predstavený v roku 2013.

Nový cyklus stretnutí bol opäť určený všetkým, ktorí by sa radi dozvedeli podstatne viac o výtvarnom umení a počas roka 2014 pokračoval v predstavovaní stálych expozícií na Zvolenskom zámku a vybraných diel zo zbierok SNG prostredníctvom výkladov i neformálnych diskusií.

Cyklus stretnutí nekončí ani v roku 2015 a je opäť určený všetkým, ktorí by sa radi dozvedeli viac o výtvarnom umení. Bude pokračovať v predstavovaní stálych expozícií na Zvolenskom zámku a vybraných diel zo zbierok SNG prostredníctvom výkladov i neformálnych diskusií. Slovo budú mať kurátori SNG, ale aj reštaurátori, historici a ďalší.

Štvrtok 26.3.2015 o 18:00 hod – Alexandra Tamásová: Outsider art – umenie, ktoré nezapadá

Zbierka insitného umenia je špecifickou zbierkou SNG, ktorá je budovaná od roku 1965, kedy bol na pôde SNG založenýMedzinárodný kabinet insitného umenia. Založil ho Štefan Tkáč, ktorý bol súčasne zakladateľom medzinárodných podujatíTrienále insitného umenia.

Na najbližšom Stretnutí s výtvarným umením sa pozrieme na vývoj neškoleného výtvarného prejavu na pozadí príbehu zbierky a Trienále. Uvidíme, ako sa postupne presunulo ťažisko záujmu z naivného umenia na tzv. outsider art. Dozvieme sa, prečo slová „naivný“ a „outsider“ nie sú v umeleckom svete nadávkou a aké veľké sú v tomto prípade limity terminológie.

vstupné 2,70€

Najbližšie 30.4.2015 

Viera Dlháňová: Architektúra školských stavieb druhej polovice 20. storočia na Slovensku a progresívne riešenia vzdelávania

Zdroj info – TS – SNG Zvolenský zámok