• So. jan 28th, 2023

Bývalé gymnázium Mateja Bela možno už čoskoro opäť ožije

ByIMG_1979

apr 2, 2015 , ,
gym
Budova gymnázia Mateja Bela

To, že bolo zrušené Gymnázium Mateja Bela vo Zvolene je už viac ako 7 mesiacov faktom a to, že po 7 -mich mesiacoch je budova terčom vandalstva, krádeží atď. je realita.

Tak či onak, možno to bolo niekomu ľahostajné ako tá budova nakoniec dopadne, ale našiel sa človek, ktorý v tej dobe nebol poslancom, ale členom Občianskeho združenia Občania Sekier-Môťová a v rámci združenia sa začal o tento problém viac zaujímať.

Tým človekom je Peter Košík, momentálne už poslanec MsZ a nie je mu vôbec ľahostajné, čo bude s celou budovou už zmieneného gymnázia.

Práve z tohto dôvodu, ale aj kvôli iným skutočnostiam sa konalo 26.3.2015 v jedálni ZŠ Alexyho už v podstate druhé stretnutie všetkých tých, ktorí mali záujem sa dozvedieť niečo zaujímavé a podiskutovať o rôznych problémoch.

Tento článok je venovaný informáciám o ďalšom osude gymnázia.

Do dnešného dňa sa nenašiel nikto, kto by mal záujem o prevádzkovanie tejto budovy a dá sa povedať, že v reči čísel znamená prevádzkovanie len na energie cca 4000€ mesačne a v prípade možného prenájmu by sa čiastka vyšplhala na úroveň cca do 8000€.

ingrid-kosova-zvolen-2015
Ingrid Kosova

Možné riešenie, respektíve návrh riešenia sa našiel na tomto druhom zasadnutí. Záujem o prenájom tejto budovy prejavila Ingrid Kosová, predsedkyňa OZ Quo Vadis a Montessori.

Ing. Lenka Balkovičová povedala, že sa jej tento nápad páči, nakoľko by bola táto škola využitá, ale keďže sa OZ Quo Vadis a Montessori zaoberajú deťmi zo sociálne znevýhodneného prostredia, tak by bolo dobré, keby nájom na používanie budovy bol čo najnižší.

Aby však poslanci BBSK schválili tento prenájom, primátorka sa rozhodla a spísala takú – svojim spôsobom prosbu za občanov voči poslancom BBSK a predsedovi, že by sa mohli za tento návrh postaviť a že by oni nejakým spôsobom boli tlačení už aj vôľou ľudu k tomu, aby rozhodli za.

Následne primátorka prečítala už spomínaný návrh, nechala ho kolovať medzi ľuďmi, tí ho svojim podpisom spečatili a podporili a bude poslaný na prerokovanie.

Znenie návrhu nájdete v závere článku

Samozrejme, ako sa aj samotná primátorka mesta Zvolen vyjadrila, rozumnejšie je dať túto budovu na prenájom za 1€, ako ju nechať devastovať a následne mať s tým len určité nemalé výdavky. Pre ilustráciu treba povedať, že IV. ZŠ, ktorá bola pred nedávnom sanovaná, od zatvorenia po demoláciu vyšla v reči peňazí na 700 000€.

Kompletné vyjadrenie Ingrid Kosovej si môžete pozrieť na priloženom videu.

Znenie návrhu

Vážený pán predseda BBSK!

Vážené poslankyne a poslanci BBSK!

K 1.9.2014 bolo zrušené Gymnázium Mateja Bela vo Zvolene a v meste zostala opustená, nikým nestrážená prázdna budova. Za takmer 7 mesiacov sa na jej technickom stave už podpísali vandali, ktorí rozbitím okien a vylomením dverí sa dostali do objektu školy, devastovali vnútorné zariadenie a ak sa vy ako zodpovedné osoby za majetok BBSK nerozhodnete urýchlene a správne, tento majetok BBSK bude totálne zdevastovaný a kraj príde o významné majetkové hodnoty.

O prenájom celého objektu školy prejavil záujem zriaďovateľ súkromných škôl Montessori a Quo Vadis vo Zvolene – a to občianske združenie Montessori, ktorý by sústredil v tejto škole všetky svoje aktivity, je ochotný sa starať o opravy a údržbu objektu, financovať prevádzkové náklady, ale vzhľadom k tomu, že pracuje s deťmi zo sociálne znevýhodneného prostredia, nie je v jeho finančných možnostiach platiť vysoké nájomné.

Preto sa my, podpísaní občania Zvolena, na Vás obraciame so žiadosťou, aby ste ako zvolení zástupcovia nás občanov v Banskobystrickom samosprávnom kraji prenajali tomuto zriaďovateľovi prázdnu budovu školy na Okružnej ulici vo Zvolene za symbolické nájomné 1, – Euro/rok. Schválenie prenájmu splní dva účely:

  1. Škola bude využívaná na účely, na ktoré bola postavená a bude prinášať osoh vo vzdelávaní detí a mládež
  2. Objekt vo vlastníctve BBSK bude udržiavaný a jeho hodnota nebude klesať.

Veríme, že sa rozhodnete správne, za čo vopred ďakujeme!

Článok, foto a video: Ján Števonka