Mesto zorganizovalo fantastický výlet po kostolíkoch v regióne

kostol-sv-martina-cerin

Farský kostol sv. Martina, Čerín. Foto: ZV-podujatia.

Parádny nedeľný výlet 11.9.2016 po regióne s návštevou kostolíkov, s odborným výkladom, s menším občerstvením a na záver sme si všetci mohli povedať známu autobusovú odrhovačku Už sme prišli z výletu, z výletu, z výletu nezmokli sme, už sme tu, už sme tu.

Veru tak, aj o tom bol nedeľný a zároveň posledný deň v rámci podujatia DEKD (Dni európskeho kultúrneho dedičstva), ktoré sa konali niekoľko dní v meste Zvolen.

Na tento deň si mesto pripravilo organizovanú prehliadku kostolíkov v okolí:

  • Rímskokatolícky kostol sv. Matúša, Zolná
  • Farský kostol sv. Martina, Čerín
  • Kostol sv. Michala archanjela, Horná Mičiná
  • Farský kostol sv. Františka Assiského, Poniky

Predtým, než sme sa vybrali na výlet sa konala v Galérii SNG na Zvolenskom zámku jedna fantastická pútavá prednáška k nástenným maľbám zo starej zvolenskej fary. Prednášala o nich galerijná pedagogička SNG Mgr. Mária Ťavodová a v závere sa k nej pridal Mgr. art. Miroslav Slúka. Ten rozprával o technikách transferu, ktoré zachránili aj tieto nástenné maľby. V roku 1938 boli pri búraní domu č. 38 na zvolenskom námestí (dom oproti ceste divadla DJGT) odhalené nástenné maľby, ktorých transfery sú dnes vystavené na prízemí Zvolenského zámku.

Následne odštartoval spod parkoviska na Zvolenskom zámku prvý autobus smerom k prvému kostolíku a to k rímskokatolíckemu kostolu sv. Matúša, Zolná.

Nebudem to viac už rozpisovať, ten kto bol vie, aké to bolo celé fantastické.

Povedzme si však, že aspoň v našom prvom turnuse podala odborné výklady v kostolíkoch o architektúre, maľbách a všetkom podstatnom trojica fundovaných odborníkov vo svojom odbore a to: Mgr. Dušan Buran, PhD (vedúci kurátor Zbierok starého umenia SNG), PhDr. Radoslav Ragač., PhD (riaditeľ Slovenského národného archívu) a tretím pánom bol už spomínaný Mgr. art. Miroslav Slúka (reštaurátor).

Samotný výlet si v pozitívnom duchu vychutnávali aj seniori, ktorí si aj pochvaľovali, ale jedna myšlienka tu rezonovala dosť často, či by mesto nemohlo častejšie organizovať podobné výlety, nakoľko je náš región plný bohatého kultúrneho dedičstva, ale málo sa o tých miestach a pamiatkach vie.

Po celodennom výlete a zhrnutí všetkých podujatí, ktoré sa konali v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva, ktorého Zvolen bol priamou súčasťou sa nedá inak, len dať palec hore za prípravu a realizáciu tohto podujatia.

Fotografie

Článok a foto: J. Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.