• Pi. sep 22nd, 2023

Tajomná zámocká krypta odtajnená. (ne)bojte sa w zámku

Autor IMG_1979

apr 10, 2015 , ,
premietanie
Premietanie v krypte.

TS: Priaznivcom hororového žánru bolo určené podujatie (ne)bojte sa w zámku, ktoré sa konalo 31. marca 2015 o 18:00 v tajomnej atmosfére zámockej krypty.

Zámocká krypta je priestor situovaný pod kaplnkou zámku, ktorý v minulosti slúžil ako podzemná hrobka. Svoje pôvodné využitie krypta stratila začiatkom 19. storočia, po tom, ako sa zo zámku odsťahovali Esterházyovci. O jej sprístupnení SNG Zvolenský zámok uvažovala už dlhšie. Tak vznikol program (ne)bojte sa w zámku, ktorého cieľom je predstavovať známych literárnych a filmových hororových hrdinov.

Dňa 31. marca 2015 program predstavil hororového hrdinu, ktorý nepochybne patrí k tým najznámejším – grófa Draculu, a to prostredníctvom čítania z knihy Brama Stockera: Dracula (Londýn, 1897) v podaní študentov Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici a uvedenia filmu Nosferatu, eine Symphonie des Grauen (Nemecko, 1922, čb. 93 min.). Išlo o pilotnú časť nového programového formátu, počas ktorej sme si chceli otestovať, či o takýto typ podujatia bude záujem. Reakcia verejnosti nás pozitívne prekvapila, nakoľko záujem bol väčší, ako je samotná kapacita priestoru krypty (t. j. 40 miest). Tá sa približne od 17:30 do začiatku podujatia naplnila do poslednej stoličky, pričom sme ešte dokladali lavice. Aj napriek tomu však vonku zostali ďalší záujemcovia, ktorých sme už žiaľ kvôli obmedzenej kapacite nemohli prijať, čo nám je veľmi ľúto. Záujem nás utvrdil v tom, že tento typ programu je žiadaný. Ďalšie čítania a premietania – samozrejme s hororovou zápletkou – by sme radi ponúkli v  II. polroku 2015. Ktorých ďalších hororových hrdinov predstavíme, zatiaľ nebudeme prezrádzať. Uvažujeme tiež o zopakovaní programu z marca, aby sme dali druhú šancu tým, ktorí sa pre obmedzenú kapacitu do krypty nevmestili.

Filmových fanúšikov u nás čakajú premietania aj v čase letných prázdnin, kedy sa na nádvorí zámku bude konať už tretí ročník Letného kina SNG na Zvolenskom zámku. Pre našich návštevníkov plánujeme však aj iné podujatia. Už 22. apríla 2015 sa u nás v rámci Literárneho večera môžu stretnúť so spisovateľom Jurajom Červenákom a vypočuť si čítanie z jeho novej knihy Železný polmesiac. Na 16. mája 2015 pripravujeme pre verejnosť a rodiny bohatý program k podujatiu Noc múzeí a galérií.

Fotografie

TS: a foto: SNG Zvolenský-zámok