• So. jan 28th, 2023

Ďalšia premiéra Zelienkovcov: Komédia na šnúrke

ByIMG_1979

apr 10, 2015 , ,
komedia-na-snurke-zelienkovci
Foto: ©Nicole Regecová

Tohtoročný svetový Deň divadla sa neoslavoval tradične len v Divadle J. G. Tajovského, no tento krát zabodovali najmä ochotníci z Divadla Zelienka, ktorí premiérou svojej novej inscenácie vypredali Dom kultúry ŽSR do posledného miesta. Hru s názvom „Komédia na šnúrke“, vychádzajúcej z predlohy Ladislava Nádaši Jégeho – Krpčeky sv. Floriána, režíruje Monika Tatarková, ktorá so Zelienkovcami už spolupracovala pri inscenácii „Baldachýn“. Dramaturgie sa ujal Zelienkovec Daniel Detto. Celý dej plynie v mimoriadne vtipnej forme, no pozornému divákovi určite neujde pointa a idea hry, ktorá pramení v boji medzi konvenciou a slobodou.

Premiéru „Komédie na šnúrke“ slávnostne uviedla Simona Pindiaková, pričom spomenula zaujímavosti ako to, že Dom kultúry ŽSR je domovským javiskom Divadla Zelienka už 18 rokov a že práve táto premiéra je 20. jubilejná. Ďalej na margo svetového dňa divadla pokračovala slovami poľského divadelného režiséra Krzysztofa Warlikowskeho:

„Žijeme tvárou v tvár zločinom a konfliktom denne zapáleným na nových miestach dokonca rýchlejšie, než ich všadeprítomné médiá stíhajú zaznamenať. Tieto plamene rýchlo začnú nudiť, nenávratne miznú z novinových správ a my sa cítime bezmocní, zdesení a obkľúčení. Už nie sme schopní budovať veže a múry, ktoré tvrdohlavo staviame, nás nechránia pred ničím – naopak, samé vyžadujú ochranu a starostlivosť, ktorá nám berie veľký kus životnej energie. A nemáme už ani silu, aby sme sa pokúšali pochopiť, čo leží za bránou, za múrom. Vlastne práve preto musí existovať divadlo, presne v tom má hľadať svoju silu. Nazerať tam, kde je to zakázané…“

Ani po predstavení dobrá nálada zo strany publika neutíchala, a teda nikoho neprekvapila následná výhra Zelienkovcov a ich „Komédie na šnúrke“ v regionálnom kole súťaže ochotníckych divadiel Divadelné slávnosti Podpoľania a Hontu , s postupom na krajské kolo Zochovej Revúcej.
Preto redakcia ochotníkom z Divadla Zelienka gratuluje a všetkým nadšencom divadla inscenáciu vrelo odporúča

Fotografie

Článok a foto: ©Nicole Regecová