• Št. feb 2nd, 2023

Vo Zvolene sa konala národná oslava Ľudovíta Štúra

stur-200-zvolen-37
Na pódiu prebiehal bohatý program. Foto: ZV-podujatia

Významné 200-té výročie narodenia Ľudovíta Štúra si počas celého roka pripomínajú organizácie po celom Slovensku.

Zvolen má v tomto smere niekoľko unikátov. Jedným z nich je napríklad Parková galéria Ľ. Štúra na Námestí SNP.Meno vyslanca v uhorskom sneme nesie okrem parku aj Krajská knižnica, Stará radnica, Gymnázium, odbor Matice slovenskej a viacero súťaží aj podujatí s polstoročnou históriou.

Oslava síce pripadá na mesiac október, ale tento deň 18.4.2015 je aj dňom, kedy bol popravený ThDr. Jozef Tiso (18.4.1947).

Nuž, poďme sa pozrieť, aký bol pripravený program na tento deň.

Tesne po 11-tej začala hymnou slávnostná konferencia, ktorú organizovala Matica slovenská. Zúčastnili sa na nej nielen primátorka mesta Zvolen, ktorá mala príhovor, ale aj ďalší členovia Matice slovenskej. Predseda BBSK Ing. Mgr. Marián Kotleba sa tejto konferencii nezúčastnil, jeho neúčasť odôvodnili zdravotnými problémami.

Po skončení konferencie sa všetci presunuli do Parku Ľudovíta Štúra spolu s účastníkmi Štúrovho pera, ktoré prebiehalo v Krajskej knižnici. Tu v Parkovej galérii sa konala pietna spomienka, po slávnostných príhovoroch primátorky mesta Zvolen Lenky Balkovičovej a Jozefa Pinku st. sa kládli vence na Pamätník Ľudovíta Štúra.

Príhovor

Po týchto oficialitách, na ktorých sa zúčastnilo množstvo ľudí sa všetci prítomní odobrali na námestie, kde už na nich čakal kultúrny program. Zároveň v Krajskej knižnici prebehlo slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže Štúrovo pero.

Na Námestí SNP sa už všetko pripravovalo na slávnostné otvorenie osláv o 14-tej hodine. Pár slov povedal Marián Tkáč (predseda Matice slovenskej), Marián Senko (poslanec NR SR), Milan Krivda (biskup), ThDr. Vojtech Nepšinský, PhD (dekan), JUDr. Marián Gešper (predseda Mladej matice). Ing. Jozef Pinka (predseda Štúrov Zvolen).

Príhovor

Po slávnostných príhovoroch už nasledoval bohatý kultúrny program. Predstavil sa spevácky zbor Lipka z Očovej a bola aj krátka divadelná reminiscencia zo života Ľudovíta Štúra. V ďalšom programe sa predstavili folkloristi Sebechlebskí hudci, ľudová hudba Ďatelinka, FS Jánošík, Matičiarka z Očovej, FS Geľovianka, heligonkári z Hrušova, FS Jabloň a ďalší.

Heligonkári

Posledná časť celodenného programu pozostávala zo slávnostného galaprogramu v DJGT Zvolen k 50. výročiu projektu Štúrov Zvolen a práve tu bol program tvorený prierezom týchto 50-tich rokov. Po skončení programu nasledovala slávnostná recepcia.

Neoficiálnym pokračovaním, ale súčasťou osláv bol festival Uzolium, ktorý začal už o 14-tej hodine na Starej radnici programom pre deti a následne od 18-tej slávnostným otvorením v Kafé Džezva o 18-tej hodine. Kompletnú reportáž z tohto podujatia si môžete prečítať v samostatnom článku.

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka