• Št. nov 30th, 2023

Fantastická výstava vojenských modelov na radnici

Autor IMG_1979

máj 16, 2015 , , ,
po-bojoch-prisla-sloboda-3
Foto: ZV-podujatia

Vskutku zaujímavú výstavu pod názvom … a po bojoch prišla sloboda bolo možné navštíviť  do polovice mája vo výstavných priestoroch Starej radnice. 

Organizačne túto výstavu zabezpečil Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov vo Zvolene a mesto a samotná výstava sa konala pri príležitosti 70. výročia oslobodenia nášho mesta ako aj ČSR.

Spoluautormi výstavy boli Peter Kaščák (makety, modely), Ing. Vladimír Meloš (makety zbraní) a Ľubomír Volko (makety zbraní, výzbroj, výstroj).

Komu sa nedalo z nejakého dôvodu prísť sa pozrieť,  tak aspoň v skratke povieme, že to bola výstava makiet a modelov vojenskej techniky, ktorá počas vojny slúžila v bojoch,  či už na jednej alebo druhej strany barikády.

 Na paneloch, ktoré boli súčasťou výstavy si bolo možné prečítať a pozrieť bohatú  fotogalériu  o nástupe fašizmu 1933-38, príprave na vnútorný odboj SNP, o politickom vojenskom partizánskom vedení, prvých dňoch SNP, Zvolen a oslobodzovacie boje, zbrane 2. svetovej vojny, obete vrahov, vypálené obce a mestá na Slovensku, dobytie Berlína a porážka fašizmu ako aj akt kapitulácie Nemecka 1. mája 1945 – Berlín.

 Dali by sa tu písať doslova litánie, ale ako sa povie,  raz vidieť ako stokrát počuť a keďže sa to už nedá vrátiť späť, tak Vám aspoň prinášame pár fotografií z tejto vskutku bohatej výstavy.

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.