• Pi. dec 1st, 2023

Na Susedskom trhu vládla fantastická nálada

hospodarova-filatov
Susedský trh prišla podporiť Janka Hospodárová. Foto: ZV-podujatia

Nakúpiť si kvalitnú zeleninu, mliečne výrobky, pozrieť výstavu, dozvedieť sa o lokálnej mene, zabaviť sa vo výtvarných dielničkách, stretnúť sa s Jankou Hospodárovou, podporiť suseda.

Tento úvod bol len takou skratkou toho, čo bolo možné zažiť počas pár hodín na prvom Susedskom trhu v pasáži, kde sa nachádza obchodík Moja krajina.

Filozofia  Susedského trhu súvisela s tým, čo tam bolo možné vidieť a zloženie organizátorov tejto akcie malo svoj význam.

Za akciou organizačne stála Živica, ktorá už druhým rokom nielen vo Zvolene predáva lokálnu menu Živec. Svoje zastúpenie tu mal aj projekt Podporujem suseda, ktorý spája miestnych lokálnych predajcov a tí svojim zákazníkom ponúkajú zľavy na tovar. Nechýbalo dobre známe OZ Slatinka, ktoré má za sebou množstvo fantastických projektov a práve tu sa bolo možné dozvedieť viac aj o pripravovanom projekte na Laniciach. Moja krajina, ktorej obchod sa tu v pasáži nachádza predáva vskutku zaujímavé veci.

Jedno špecifikum tohto trhu bolo aj v tom, že za tovar tu nakúpený sa muselo platiť lokálnou menou Zvolenský živec. Možno niekto bude polemizovať, ale ako v úvode bolo povedané, že všetko so všetkým súvisí,  tak aj z počtu zmenených peňazí na živce pribúdajú peniaze do komunitného fondu. Z tohto komunitného fondu sa potom následne bude financovať projekt na Laniciach.

Dosť bolo teda úvodu,  prejdime k tomu podstatnému,  čo tu bolo možné zakúpiť. Okrem Zvolenských živcov čerstvú zeleninu, krásne jahôdky, mliečne výrobky, rôzne bylinky, podávala sa tu strava a veľa, veľa ďalšieho.

Okrem toho všetkého tu bola aj Janka Hospodárová, ktorá okolo seba šírila pozitívnu energiu.

Takže na záver asi toľko, že rozhodne palec hore za tento trh, ktorý ponúkol okrem kvalitných produktov aj bonus v podobe informácií od Slatinkárov a celkovo nebol problém nadviazať debatu aj v stánkoch a všade navôkol panovala fantastická nálada.

Fotografie

Článok a foto: Ján Ševonka