• Ne. sep 24th, 2023

SĽUK opäť na Zvolenskom zámku!

Autor IMG_1979

jún 11, 2015
sluk-65-zvolen-23
Sľuk. Foto: ZV-podujatia

TS: SLOVENSKÝ ĽUDOVÝ UMELECKÝ KOLEKTÍV (SĽUK) je profesionálne umelecké teleso, pôsobiace v oblasti umeleckého spracovania a interpretácie tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku už viac ako 65 rokov. Historicky prvé vystúpenie SĽUK-u sa konalo pod Zvolenským zámkom dňa 29. augusta 1949 na piate výročie SNP. Od tohto výročia sa píše aj história zvolenského divadla, ktoré pod vtedajším názvom Stredoslovenské divadlo uviedlo premiéru hry Makar Dúbrava dňa 28. augusta 1949.

Tvorba SĽUK-u vychádza z autentických podôb slovenského ľudového umenia. Medzi jeho spolupracovníkmi sa nachádza mnoho výrazných umeleckých osobností – choreografov, výtvarníkov, skladateľov a profesionálnych interpretov. V súčasnosti udržiava SĽUK široké spektrum svojich programov s rôznou mierou štylizácie, ale aj odvážnymi posunmi do nových žánrov.

Na 42. ročníku festivalu Zámocké hry zvolenské ponúkne SĽUK návštevníkom tanečnú inscenáciu CHOREA SLOVACA, ktorá spája folklór so scénickým tancom, worldmusic a jazzom. Inscenácia je inšpirovaná fragmentmi z pôvodných ľudových tancov, ktoré sú choreografmi originálnym spôsobom spracované do tanečných etúd. V hudobných úpravách sa autori pohrávajú so špecifikami autentických hudobných predlôh a spájajú ich do nových hudobných i obsahových kontextov. Rôznorodé programové čísla sú prepájané citlivou réžiou, ktorá sa zameriava na zvýraznenie detailov a zachytenie okamihov. Vďaka súčinnosti ďalších tvorivých zložiek – scény a kostýmov – sa tento hudobno-tanečný program tematicky a vizuálne uzatvára do kompaktného a netradičného divadelného diela.

Tešíme sa na návštevu 13.06.2015 o 21:00 a viac info TU

SLUK_plagat

TS: Ing. Gabriela Valentínyová – DJGT Zvolen