• Št. nov 30th, 2023

Jedno kino lepšie ako to druhé a predsa každé iné

kino-zahrada-2015-zvolen
Premietanie Kino záhrady v parku Ľudovíta Štúra. Foto: ZV-podujatia

Na to, aby ste videli poriadny film nemusíte ísť do multikina, zapnúť si telku, prípadne  kliknúť na link v počítači.

Dá sa to aj  inak a to tak, že sa nadýchate čerstvého vzduchu, sadnete si na stoličku, do jednej ruky pivko a na kolienko nejakú fešandu a už len vychutnávate.

Takúto možnosť na relax počas letných mesiacov júl a august ponúkali tri diametrálne odlišné a špecifické  podujatia  filmového charakteru a o tom si teraz niečo viac napíšeme.

Všetko to odštartoval Bažant kinematograf prvým filmom Trabantom až na koniec sveta 23.7.2015 pri fontáne. Avšak ako sa povie,  človek mieni príroda mení, tak presne toto sa stalo a filmy Traja bratia a 38 sa nehrali a posledný film Zakázané uvoľnenie sa premietal v dosť chladnom počasí, ale ľudia obsedeli aj tak.

Druhým kino – festivalom, ktorý sa dobre etabloval vo Zvolene a našiel si svojich fanúšikov bolo Letné kino SNG, ktoré začalo premietať na nádvorí Zvolenského zámku 2.8.2015.

Toto premietanie zorganizovala Slovenská národná galéria Zvolenský zámok v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov a toto bol v poradí už tretí ročník, počas ktorého si bolo možné pozrieť 5 filmových lahôdok.

Posledným premietaním bola tradičná Kino záhrada, ale ak niekto predpokladal, že sa premietalo, tak ako za ostatné roky v záhrade Lesníckeho a drevárskeho múzea bol na omyle. Nakoľko v Starej radnici prebieha rekonštrukcia,  samotné premietanie sa konalo v Parku Ľudovíta Štúra.

Ako už  tradične, ponuka Kino záhrady bola postavená na na filmoch z kategórie animák, komédia, romantika, horor a všetky boli s dabingom. Počas premietania si bolo možné kúpiť pivo a tradičné pukance. Musí sa uznať, že premietanie v tomto priestore sa rozhodne návštevníkom páčilo.

Takže asi takto nejako sa dalo vo filmovom duchu stráviť leto, respektíve čas prázdnin a keď si to tak zhrniem, bola to  pestrá ponuka a bolo z čoho vyberať.

Fotografie

Článok a foto: Ján Števonka.