• So. jan 28th, 2023

Mládež zachraňovala životy

ByIMG_1979

sep 4, 2015 , ,
mladez-zachrana-zivotov-12
Kade ruka tade noha. Foto: ZV-podujatia

Vodič Škody Favorit sa snažil na ceste vyhnúť cyklistom, ale stratil nad vozidlom kontrolu a zachytil skupinku chodcov a nakoniec ostal prevrátený na streche.

Takéto niečo sa deje nielen u nás takmer denne, ale čo robiť, keď sa stane takáto alebo podobná dopravná nehoda, ako správne pomôcť, ak na ulici napríklad odpadne človek?

Ako postupovať v takýchto situáciách sa dala nájsť odpoveď aj vo forme praktickej ukážky v poradí už na 4. ročníku akcie Mládež za záchranu životov.Samotná akcia sa konala vo štvrtok 3.9.2015 na zvolenskom námestí a zorganizoval ju Slovenský červený kríž Zvolen (Mládež SČK Zvolen) v spolupráci s Hasičským a záchranným zborom vo Zvolene (HaZZ Zvolen) a ďalšími partnermi. Počas trvania celej akcie bol pripravený aj bohatý sprievodný program.

Myšlienka organizácie tohto podujatia vznikla v radoch mladých dobrovoľníkov SČK, ktorí v spolupráci s Hasičským a záchranným zborom aj tento rok na Námestí SNP vo Zvolene názorne ukázali postup záchranárskych prác pri autonehodách, či iných situáciách, ktoré si vyžadujú rýchly zásah.

Vyvrcholením samotného programu bola fingovaná autonehoda, kde dobrovoľníci z SČK Zvolen ukázali, ako v takejto stresujúcej situácii najlepšie postupovať. Počas samotnej ukážky moderátor Jakub Medveď fundovane opisoval nielen priebeh zásahu HaZZ Zvolen, ale aj samotné postupy, ktoré vykonávali na figurantoch jednotlivci z SČK Zvolen.

Ako bolo v úvode napísané, tento rok sa jednalo o náročnú situáciu, nakoľko bolo treba poskytnúť prvú pomoc siedmim ľudom – 1 cyklista, 3 chodci a 3 osoby zakliesnené v motorovom vozidle prevrátenom na streche a ešte sa tam nachádzala aj dievča v 7.  mesiaci tehotenstva.

Celý priebeh ošetrenia zranených koordinoval Maroš Jeřábek.

V rámci akcie bol pripravený aj sprievodný program – skúška resuscitácie pre deti aj dospelých pod odborným dozorom. Bolo možné si dať zistiť aj svoju krvnú skupinu, pre deti bolo pripravené aj maľovanie na tvár a svoj program tu malo centrum Heuréka.

Rozhodne to bola fantastická akcia, ktorá pritiahla ľudí na námestie. Návštevníci sa mohli priučiť niečomu novému, prípadne si mohli overiť svoje znalosti a zručnosti. Mnohí odchádzali domov s novými informáciami i s novými zážitkami.

Fotografie

Článok a foto: Ján Števonka