• So. sep 30th, 2023

Na 1. mája neprišli ľudia na námestie len kvôli nalešteným veteránom

Je otázne, či mládežník vedel kde sa vôbec nachádza a čo drží v rukách. Foto: IMG_1979

1. máj ako Štátny sviatok sa oslavuje od roku 1890 a stal sa sviatkom pre všetkých pracujúcich ľudí na svete. Tento deň je pamätný na všeobecný štrajk a masové demonštrácie chicagských robotníkov, ktoré sa konali v roku 1886. Robotníci štrajkovali za skrátenie pracovného času z 12 na 8 hodín denne. Robotníci nemali nárok na deň voľna a pracovali sedem dní v týždni. V roku 1886 viac ako 25 tisíc robotníkov v Chicagu zastavilo prácu a vyšli do ulíc.

To bola definícia tohto sviatku a teraz sa pozrime na to, čo všetko bolo možné v tento deň v meste Zvolen, respektíve na jeho námestí zažiť. Objavila sa fáma, že ľudia prišli na námestie kvôli veteránom, ale pravda, respektíve jej časť je aj niekde inde.

DJGT Zvolen

Dalo by sa jednoducho napísať, že v divadle sa konal tradičný Deň otvorených dverí od 10:00 do 12:00, ale nie je to úplne pravda. Samozrejme, že bolo možné prejsť doslova všetkými zákutiami divadla a tento rok aj krajčírskou dielňou, bola aj divadelná kapela, tvorivé dielne, podpisová akcia s hercami, atď…

Avšak to podstatné, čo som chcel napísať je, že tu opäť vládla rodinná atmosféra a to sa málokde počas roka dá zažiť a zvyčajne to býva práve na podujatiach v divadle.

Prvomájová manifestácia KSS Zvolen

Pri Valaške sa konala tradičná manifestácia so všetkým, čo k tomu patrí. Bola hymna, Internacionála, pán Rastislav Bobor mal opäť vskutku zaujímavý prejav a treba povedať, že v určitých veciach mal aj pravdu.

Tradičnou súčasťou tohto dňa bol opäť čítaný prejav, ktorý obsahoval zhrnutie toho, čo robí, respektíve nerobí momentálne vládnúca garnitúra SMERu.

Vyčítal im zle fungujúce zdravotníctvo, nízke dôchodky, pre mládež zlé uplatnenie po vyučení, zlé školstvo, nemožnosť pre mladých založiť si rodinu, nakoľko nielenže nebudú mať kde bývať, ale aj po finančnej stránke by to neutiahli a poukázal aj na veľa ďalších problémov.

Na záver Dajana Gergeľová prečítala emotívnu rezolúciu k tomuto dňu.

Po odznení Internacionály sa dala táto manifestácia považovať za ukončenú.

SMER – SD

Na opačnej strane námestia – v Parku Ľudovíta Štúra si svoje veľké logo prehodila táto strana priamo cez pamätník, pri ktorom nielen zahrala kapela na ľudovú nôtu, ale pred ľudí prišiel povedať pár slov aj europoslanec Vladimír Maňka a ďalší. Pohostenie pre ľudí bolo pestré, dospeláci dostali plechovkové pivo a deti cukríky a samozrejme aj nejaké drobnosti do rúk.

Námestie SNP vo Zvolene

Na záver som si nechal námestie, kde to na pódiu odštartovala Zvolenská kapela, ľudia si mohli zájsť k stánku Priaznivcov Pustého Hradu, kde dvorné dámy podávali tradičné párky, ktoré neboli studené, ale letné. Pred 11:00 zo strany divadla prichádzali veteráni, ktorí svoje tátoše a to nielen tie štvorkolesové pekne rozmiestnili pozdĺž námestia.

Nakoľko som musel utekať na basketbal, tak neviem povedať, čo presne bolo ďalej, ale ako mám potvrdené, súťaž v pití piva sa nekonala kvôli nízkej účasti, ale to nie je podstatné, aj tak by som opäť nevyhral.

Nuž, aj takto to prebiehalo na 1. mája na zvolenskom námestí a ak Vás zaujímajú informácie o basketbalovom zápase kadetiek, tak si ich môžete prečítať v tomto článku.

Fotogaléria: 1. máj 2019 vo Zvolene

Článok a foto: IMG_1979