• Št. nov 30th, 2023

Prebieha už štvrté upratovanie bytovky pod Pustým hradom

balkan-zvolen-upratovanie-2
Ľudí ako aj náradia bolo dostatok. Foto: zdroj TS

TS: Odbor sociálnych vecí, zdravia a rodiny zavádza nové systémové opatrenia. Dôvodom je havarijný stav prostredia bytovky, v ktorej dlhodobo žijú rómski občania. Už po štvrtý krát prebieha čistenie lokality samotnými obyvateľmi.

Podľa Márie Koreňovej z Odboru sociálnych vecí, zdravia a rodiny na MsÚ sa s touto skupinou pracuje dlhodobo, ide však o pomalé kroky. Vďaka komunitnému centru, ktoré nedávno označil splnomocnenec vlády pre rómske menšiny Peter Pollák za jedno z najlepších v kraji, prichádzajú prvé úspechy. „Deti majú miesto, kde môžu tráviť čas, získavajú základné návyky – napríklad u nás prvýkrát vidia zubnú kefku a učia sa, ako ju používať,“ hovorí Koreňová. Komunitné centrum Romano Jilo je zároveň miestom, kde si deti robia domáce úlohy, venujú sa tvorivým prácam, rozvíjajú svoj hudobno-tanečný talent. „Rómovia sú stvorení pre hudbu a tanec,“ hovorí Koreňová, ktorá zároveň dodáva, že tanečný súbor Romano Jilo, ktorý v tomto komunitnom centre funguje, žne prvé úspechy aj mimo Zvolena. Centrum zároveň ponúka aktivity pre dospelých alebo matky s deťmi.

Sústavná práca s touto menšinou je podľa Koreňovej dôležitá, aj keď nie vždy vidieť výsledky. „Keby sme s nimi však nepracovali, situácia by bola podstatne horšia,“ vysvetľuje. Za úspech považuje aj upratovanie bytovky v lokalite na Balkáne. Zapojili sa dospelí, aj deti, ktoré navštevujú komunitné centrum, v súčinnosti s aktivačnými pracovníkmi, žijúcimi v tejto lokalite. Na upratovanie dohliadali terénni pracovníci. Deti potom za odmenu dostali opekačku, ktorá sa konala koncom augusta.

Spoločné upratovanie chce sociálny odbor opakovať pravidelne a viesť tak obyvateľov k udržovaniu poriadku. „Nezmeníme ich, ale môžeme ich takýmito krokmi postupne formovať,“ uzatvára Koreňová.

Fotografie

TS: Mgr. Eva Ježovičová referent pre styk s verejnosťou. Foto: zdroj TS