• Ne. dec 3rd, 2023

Tradičný výstup na Pustý hrad opäť raz nesklamal

Autor IMG_1979

sep 6, 2015 , ,
pusty-hrad-23-zvolen-20
Ráno bolo možné vidieť neskutočnú scenériu. Foto: ZV-podujatia

V sobotu 5.9.2015 si dozaista prišli na svoje priaznivci turistiky, ktorí vyšliapali na Pustý hrad a zažili tak priehrštie kultúrno-spoločenského podujatia v tradičnom, v poradí už XXIII. ročníku výstupu na Pustý hrad.

Výstup na Pustý hrad nebol len príjemnou turistikou, ale zároveň aj kultúrnou udalosťou, nakoľko si pripomíname aj 50. výročie Štúrovho Zvolena a zároveň sa oslavujú 200 –té  narodeniny Ľudovíta Štúra.

Podujatie pripravilo mesto Zvolen, Klub Slovenských turistov Pustý hrad Zvolen, Lesný podnik mesta Zvolen, Združenie  Priaznivci Pustého hradu, Ozbrojené sily SR a ďalší spoluorganizátori.

Všetko sa to odštartovalo za daždivého počasia po ôsmej hodine rannej v Parku Ľudovíta Štúra, kde prebiehalo aj slávnostné otvorenie s tradičným kladením kvetov k pamätníku. Zúčastnili sa na ňom okrem pospolitého ľudu aj  ľudia od mesta Zvolen. Samozrejme nemohla chýbať primátorka Lenka Balkovičová a víceprimátor mesta Jaroslav Stehlík, prišiel aj novopečený prednosta Mestského úradu Jozef Mikuš, kultúrna atašé veľvyslanectva ruskej federácie Elena Epishina a od Matici Slovenskej tu bol Štefan Martinkovič, Branislav Husár a veľa ďalších ľudí a v neposlednom rade zástupca združenia Štúrov Zvolen Jozef Pinka starší.

Po slávnostných príhovoroch sa už všetci vybrali smerom na Pustý hrad, kde po 10-tej začal oficiálny kultúrny program a čuduj sa svete, aj slniečko sa postupne ukázalo.

Po vystúpení speváckeho zboru konzervatória Pink Harmony a úvodných slovách podobných tým, ktoré bolo možné počuť v meste sa tu hore dostal k slovu PhDr. Ján Beljak, PhD. z archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorý má vlastne všetok výskum tu na hrade pod palcom. Práve jedna časť programu bola prehliadka hradu pod jeho vedením v dvoch kolách.

PhDr. Ján Beljak, PhD

Tradičnou súčasťou bolo prijatie jazdcov Cyklojazdy histórie na hrade, ktorí síce po viac ako 270 km dorazili zo Spišského hradu do Zvolena už v piatok 4.9.2015 na Zvolenské námestie,  ale tu odovzdali do rúk primátorky pochodeň so stužkami, ktoré po ceste pozbierali.

Cyklojazda histórie 

Po oficialitách sa už začal na pódiu kultúrny program, ktorý odštartoval Starohorský banícky spevokol Haliar, neskôr to bolo fujaráši Duša fujary, tento rok nechýbali fantastickí sokoliari Sv. Bavona a v rámci divadla to boli Zelienkovci a ich rozprávočka Psíček a Mačička. Poobede sa predstavila  skupina renesančného folku pod názvom Gailard a na záver podujatia zaspievala pár skladieb Jana Filová.

Haliar – Banícky koníček

V samotnom areáli vrchného hradu bolo taktiež veľa možností na kultúrne vyžitie. Nechýbali súťaže, remeselné dielne, bola lukostreľba, ktorú mal pod palcom Vir Fortis, bola tu aj skupina folkloristov zo súboru Radzim z Vyšnej Slanej. Svoju časť tu mala aj MENSA Slovensko a Matica Slovenská.

Takže takto prebiehal 23. ročník tohto podujatia a kto sa nedal zastrašiť raňajším dažďom,  ten rozhodne nebol  sklamaný.

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka