• Št. mar 30th, 2023

Bicyklovali a piknikovali aj napriek dažďu

dopravne-ihrisko-55
Detské dopravné ihrisko

TS: Minulý týždeň v celej Európe prebiehal Európsky týždeň mobility. Zvolen sa zapojil po svojom.

„Aj napriek počasiu sa v sobotu akcie zúčastnilo viacero ľudí. Vytiahli sme deky, rozložili koláče, vypili čaj a šli domov,“ povedala s úsmevom Jana Pavlíková z o.z. Slatinka, ktorá akcie v rámci týždňa mobility spoluorganizovala. Jesennú okružnú cyklojazdu rodinnou cestičkou spojenú s piknikom sa síce pokúšal poraziť dážď, ale niekoľko nadšencov to neodradilo. Jeden pár mal podľa Pavlíkovej dokonca so sebou malé dieťa v športovom kočíku.

Ďalšie podujatie sa konalo v priestoroch Jilemnického ulice, ktorú sa mesto na jeden deň rozhodlo pre motorovú dopravu čiastočne uzavrieť. Zákaz síce neplatil pre celú ulicu, ale aj napriek tomu priniesol nové perspektívy. „Deti z I. a 3. ZŠ hľadali na ulici problémové miesta, kvôli ktorým by sa na bicykli necítili bezpečne. Niektoré spomenuli retardér, ktorý tam už umiestnený je a niekomu prišiel na um semafor. To sa mi zdalo ako zaujímavé riešenie,“ hovorí Jana Pavlíková. Viaceré z detí s rodičmi podľa nej bicyklujú a poznajú dokonca cyklotrasy v meste, ale na bicykli do školy veľmi nechodia. „Tento nápad sa im páčil. To by ale rodičia museli chodiť s nimi,“ doplnila Pavlíková. Organizátori preto uvažujú, že by na budúci rok našli spôsob, ako motivovať rodičov, aby vzali svoje deti do školy na bicykloch. „Problém je niekedy aj nemožnosť odložiť si bicykel bezpečne v priestoroch školy,“  vysvetľuje Pavlíková. Stojany na bicykle by školám podľa nej určite pomohli.

Námestie sa otvorilo cyklistov

Súčasťou kampane bol aj experiment magistrátu, ktorý sa rozhodol povoliť vstup cyklistom na námestie, aj keď súčasné VZN to nepovoľuje. „Za ten týždeň, aj keď bol z dôvodu konania jarmoku prerušený, sme nezaznamenali žiaden problém v súvislosti s prejazdom cyklistov námestím,“ vyjadril sa náčelník MsP Juraj Chabada. „Bol by som rád, keby sa im vjazd povolil celoročne, tak ako to funguje aj v iných mestách,“ dodal. Je možné, že mesto v budúcnosti tento návrh opäť predloží.

TS: Mgr. Eva Ježovičová referent pre styk s verejnosťou Zvolen.