• Ut. jún 6th, 2023

(ne)bojte sa v zámku

strasidlo-zamok
V zámockej krypte sa už premietal jeden horor. Foto: ZV-podujatia

TS: Slovenská národná galéria Zvolenský zámok Vás pozýva do Zámockej krypty na jesennú filmovú produkciu svetovej hororovej klasiky.

27.10.2015 / utorok – Osvietenie/Veľká Británia, 1980, 119 min  19.00 / Zámocká krypta / 3€

  • Kultový film Stanleyho Kubricka v hlavnej úlohe s Jackom Nicholsonom zaradený medzi päť najlepších svetových hororov. Spisovateľ Jack Torrance hľadá pokojné miesto pre písanie svojho nového románu, a tak prijíma ponuku robiť správcu odľahlého horského hotela. Pri úvodnom pohovore sa okrem iného dozvedá hroznú historku o svojom predchodcovi, ktorý zošalel zo samoty a odlúčenia a zavraždil svoju ženu a dve dcéry. Jack čoskoro zisťuje, že samota uprostred hôr je tiesnivá a on tiež začína prichádzať o rozum.

29.10.2015 / štvrtok – Vyháňač diabla/USA, 1973, 122 min 19.00 / Zámocká krypta / 3€

  • Film spôsobil veľkú senzáciu v histórii hororovej kinematografie a ďalší rozvoj tohto žánru. Zaistil si tiež palcové titulky na prvých stránkach amerických dedníkov na úkor práve prebiehajúcej aféry Watergate. Dvanásťročná Regan žije so svojou matkou vo Washingtone. Zrazu začne prejavovať zvláštne symptómy – levitáciu, veľkú fyzickú silu a extrémne chovanie. Keď lekári nepomohli, jej zúfalá matka privoláva na pomoc kňaza zo susedstva. Do tela Regan totiž vstúpil diabol.

31.10.2015 / nedeľa – V zajatí démonov/USA, 2013, 112 min 19.00 / Zámocká krypta / 3€

  • Ed a Lorraine Warrenovci sú skutočnou dvojicou vyháňačov duchov. Boli súčasťou vyšetrovania údajného strašenia v Amityville, ktoré sa stalo základom známej série filmov. Ed bol vojnový veterán a bývalý policajt, zatiaľ, čo jeho žena tvrdí, že dokáže komunikovať s duchmi. Pár publikoval niekoľko kníh, kde sa zaoberá svojimi stretnutiami s nadprirodzenými bytosťami. Jeden z ich príbehov, konkrétne prípad rodiny Perronovcov sa stal inšpiráciou pre úspešný horor V zajatí démonov.

Kapacita krypty je 30 osôb.

Slovenská národná galéria Zvolenský zámok

SNG Zvolenský zámok je už 45 rokov vysunutým pracoviskom Slovenskej národnej galérie Bratislava, ktorého úlohou je prezentovať najmä zbierky starého umenia, ktorú realizuje v troch ucelených expozičných celkoch – Gotické umenie, Ikony na Slovensku a Európske maliarstvo 16. – 19. storočia. Okrem toho prezentuje svoju činnosť aj na poli výchovno-vzdelávacích a kultúrno-spoločenských aktivít. Je sídlom digitalizačného pracoviska a depozitárov SNG.

TS: SNG Zvolenský zámok. Foto: JáN ŠTEVONKA.