• Ut. jún 6th, 2023

Rytier divadla Andrej Mojžiš oslávil 90-tku

ByIMG_1979

okt 23, 2015 , , ,
rytier-v-sluzbach-divadla
Krstu knihy Andrej Mojžiš – 90 rokov, Rytier v službách divadla sa zhostila dvojica Leopold Haverl a dramaturgička DJGT Zvolen Mgr.art. Uršuľa Ferenčuková. Foto: ZV-podujatia

Fantastický Galavečer, k tomu krst knihy, pohostenie a nekonečný rad gratulantov.

Aj o tom bola v skratke jedna fantastická oslava narodenín jedného výnimočného človeka,  srdcom stále herca Andreja Mojžiša k jeho životnému jubileu 90-tich rokov.

Vo zvolenskom Divadle J. G. Tajovského strávil Mojžiš ako interný člen 45 rokov (1953-1998), ale aj po odchode do dôchodku nezanevrel na divadlo a aktívne sa až do roku 2006 zapájal do divadelného diania. Do dnešného dňa stvárnil 150 postáv v hrách, vytvorených v činohre DJGT.

Jeho herecké umenie je ovenčené hneď niekoľkými prestížnymi vyznamenaniami a cenami:  je držiteľom Ceny Jozefa Kronera za celoživotné dielo, Ceny za celoživotné dielo pri realizácii rozhlasových hier, Pribinovho kríža II. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky, Ceny Čestný MOTÝĽ za celoživotný prínos pre DJGT a mnohých ďalších.

Slávnostný Galavečer, ktorý sa konal v DJGT 17.10.2015 uvádzal herec divadla Richard Sanitra.

Počas programu, ktorý bol retrospektívnym prierezom jeho života  sa vystriedalo množstvo osobností nielen z divadelného prostredia. Nešetrili chválami a vtipnými historkami, ktoré za ten čas spolu zažili. Mladší herci divadla chválili hercov prístup k nim samotným a veľkú ochotu podať pomocnú ruku.

Celý  program mal jedného spoločného menovateľa  a to priblížiť rôzne aspekty jeho osobnosti a talentu a veru bolo o čom, veď  za tie roky sa udialo nielen tu v divadle toho neúrekom.

Po slávnostnom Galavečere, kedy samotný oslávenec prišiel na javisko sa konala ďalšia časť programu a to krst knihy,  venovanej práve Andrejovi Mojžišovi.

Pred tým však povedal na margo samotného programu -,,Príliš veľa slávy, nie som na to zvyknutý a možno si to ani nezaslúžim.”

Kniha má príznačný názov „Andrej Mojžiš – 90 rokov, Rytier v službách divadla“ a samotného krstu sa zhostila dvojica Leopold Haverl a dramaturgička DJGT Zvolen Mgr.art. Uršuľa Ferenčuková. Kniha bola posypaná – ak sa to dá tak vôbec nazvať perím zo starej uniformy, v ktorej hral v hre Hugo Karas a pri tejto vážnej chvíli neskutočne zavtipkoval Leopold Haverl, ktorý keď  fúkol do pierka povedal – Andrej, takto poletíme do nebíčka, však?

O knihe – (knihu je možné zakúpiť v pokladni divadla)

Príspevky do nej napísalo široké spektrum kolegov, režisérov, dramaturgov, teatrológov, dramatikov, hercov, priateľov, ktorí sa podelili o svoj pohľad na Andreja Mojžiša. Vznikla tak fascinujúca mozaika príbehov, postrehov, skúseností, faktov, spomienok, zážitkov, udalostí a blahoprianí.  Cez Andreja Mojžiša je na ploche knihy zachytené svedectvo o jednej ére slovenského divadelníctva, ktoré je doplnené raritnými  archívnymi fotografiami. Kniha sa tak môže stať cenným sprievodcom pri putovaní históriou zvolenského divadla, zdrojom spomienok na nevšedného protagonistu a v neposlednom rade holdom človeku, ktorý svoj život zasvätil umeniu.

Fotografie

Článok a foto: Ján Števonka