• Ne. mar 26th, 2023

Rozprávka hľadá sa Mikuláš! Poteší deti v Adventnom období

mikulas-djgt
Daniel Výrostek ako predstaviteľ hlavnej postavy. Foto: René Miko

TS: V Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene sa môžete príjemne naladiť na prichádzajúce vianočné sviatky. Pri hľadaní Mikuláša obídete s humorom, hravosťou a fantáziou celý svet.

Autorská rozprávka Uršule Ferenčukovej v réžii Richarda Sanitru prináša príbeh o chlapcovi Dankovi, ktorý sa nevie dočkať Mikuláša s darčekmi a tak sa ho pomocou čarovnej rolničky vyberie hľadať. Všade na svete má však Mikuláš inú podobu! Príbeh je určený pre deti od troch rokov, ktoré hravou formou spoznajú miesta na mape a spoločne sa naladia na príchod vianočných sviatkov. Chlapec Danko sa stretne so severskými škriatkami, urečnenými elfami, morským krabom, cestuje do Afriky či k protinožcom do Austrálie, ale až na záver pochopí, akým správaním si svoj darček zaslúži.

Obnovená premiéra sa uskutoční v nedeľu 15. novembra 2015 o 15.00 v sále DJGT.

Po premiére pripravilo divadlo tvorivé dielne, kde si budú môcť deti vytvoriť vlastné vianočné ozdoby.

V adventnom období ponúka tiež divadlo možnosť dohodnúť odovzdávanie mikulášskych balíčkov po skončení rozprávky divadelným Mikulášom a jeho rozprávkovými priateľmi.

O rozprávke Hľadá sa Mikuláš  – Mikulášska rozprávka pre najmenšie deti.

Mikulášska rozprávka o chlapcovi Dankovi, ktorý sa nevie dočkať Mikuláša a tak sa ho vyberie hľadať. S pomocou čarovnej rolničky navštívi rozličné krajiny sveta. Všade má však Mikuláš inú podobu! Najmenší diváci s humorom a poučením spoznajú sviatočné zvyky vo svete. DJGT uvádza rozprávku špeciálne v mikulášsko-vianočnom období, pričom je možnosť dohodnúť odovzdávanie mikulášskych balíčkov divadelným Mikulášom a jeho rozprávkovými priateľmi.

Autorská rozprávka Uršule Ferenčukovej sviežimi dramatickými spôsobmi interpretuje posolstvo a význam adventného obdobia. Aj keď sú mikulášske zvyky všade trochu iné, to hlavné – posolstvo mieru, pokoja ľuďom dobrej vôle, pomoci, skromnosti a dobrých skutkov – je všade rovnaké. Chlapec Danko spoznáva zvyky v rôznych krajinách, nemá však chuť pomáhať pri príprave mikulášskych sviatkov, túži len po darčekoch. Až na konci svojho putovania si uvedomí, akým správaním si svoj darček zaslúži.

Príbeh je zručne napísaný špeciálne pre detského diváka, ktorý sa môže stotožniť s hlavnou postavou. Fantáziu im povzbudí stretnutie Danka so severskými škriatkami, urečnenými elfami, morským krabom, ako aj cesta do Afriky či k protinožcom do Austrálie. Takto deti hravou formou spoznajú miesta na mape a spoločne sa naladia na príchod vianočných sviatkov.

TS: Mgr.art. Uršuľa Ferenčuková dramaturgička DJGT Zvolen