Zóna bez peňazí prilákala množstvo návštevníkov

zona-bez-penazi_2015_zvolen-15

Bolo aj veľa VHS-iek. Foto: ZV-podujatia

Veľa ľudí, veľa vecí, viac než super nálada a ešte podstatne viac toho  bolo v prvú adventnú nedeľu počas podujatia Zóna bez peňazí. Tohtoročná jesenná sa nekonala presne 28.11.2015, kedy je Medzinárodný Deň nenakupovania, ktorý vyhútal Ted Dav vo Vancouveri, ale o deň neskôr,  v nedeľu 29.11.2015 v OC OKO na sídlisku Západ,  ale o to v podstate až tak nešlo. Tak ako po ostatné roky,  aj tentoraz bol hlavný organizátor OC Slatinka, ktorému spoluorganizačne pomohla CEEV Živica a občianske centrum OKO Zvolen Západ a pomocnú ruku podali aj mladí dobrovoľníci z programu ERAZMUS+.

Všetko to začalo po 13-tej poobede prvými návštevníkmi, ktorí doniesli rôzne veci a postupne sa to triedilo a ukladalo na prichystané lavice a aj keď sa v začiatku mohlo zdať, že je tých lavíc dosť,  o pár hodín tomu bolo zaraz inak.

Ľudia nosili hlavne oblečenie, či už tričká, nohavice, vetrovky, svetre atď, ale aj medzi elektro vecami sa našlo veľa zaujímavého. Ak by niekto predpokladal, že sa tu nebude nájsť nič poriadneho bol na veľkom omyle, veď kočík, mixér, žehličky boli veci, ktoré sa tu dali nájsť.

V tomto chladnom počasí prišla vhod napríklad aj teplá vetrovka alebo topánky a dievčatá si našli to svoje aj medzi kabelkami, ktorých tu bolo neúrekom. Detské srdce zaplesalo medzi hračkami a plyšáky, ktoré pred tým patrili inému dieťaťu si tu našli nového kamaráta.

Možno sa teraz naskytne otázka a čo s ostatnými vecami, ktoré tu zostali?

Ako už predtým organizátor avizoval, vhodné teplé oblečenie a obuv pôjdu do zbierok pre utečencov a časť oblečenia, elektronika, hračky a pod. pôjdu podobne ako minulý rok do komunitného centra na Balkáne a poslúžia obyvateľom Zvolena.

Musí sa uznať, že je to super vec, jednak si pomôžu ľudia na akcii a jednak sa pomôže ľudom, ktorých životný príbeh je písaný iným perom.

V rámci podujatia bol aj sprievodný program, ktorý odštartovalo vystúpenie folkovej kapely Mylentak a počas celej akcie bolo možné sa dozvedieť všetky informácie o lokálnej mene Živec a iniciatíve Za živé rieky.

Fotografie

Článok a foto: Ján Števonka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: