Vo Višňovského parku sa konalo stretnutie 83. výročia Zvolenského manifestu

hostia-pamatnik

Vzácny hostia a primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová. Foto: ZV-podujatia

V upršaný októbrový piatok 16.10.2015 v Parku inžiniera Štefana Višňovského položili  kyticu kvetov k pamätníku Zvolenského manifestu predstavitelia SNS, Matice Slovenskej a hlavní predstavitelia mesta Zvolen a tak si uctili 83. výročie Zvolenského manifestu.

Je tomu už 83 rokov, čo sa vo Zvolene stretli 16.10.1932 Andrej Hlinka a Martin Rázus, aby spojili slovenské národné sily. Výsledkom tohto stretnutia bol tzv. Zvolenský manifest, ktorý bol predstavený tisícom obyvateľov Zvolena a jeho blízkeho okolia.

Zvolenský manifest bol významným dokumentom o vzájomnej spolupráci a 16.10.1932 ho vo Zvolene podpísali dvaja poprední predstavitelia slovenského politického života Andrej Hlinka a Martin Rázus.

Po dospievaní slovenskej hymny a hymnickej piesne Aká si mi krásna v podaní Zvolenského spevokolu sa mikrofónu ujal slova Matej Miklian, ktorý zarecitoval úryvok básne Martina Rázusa Bača Putera.

Následne sa ujal slova Martin Mázor, ktorý  po úvodnej reči  všetkých prítomných privítal a predstavil vzácnych hostí: Ing. Lenku Balkovičovú (primátorka mesta Zvolen), Ing. Jozefa Mikuša (poslanec NR SR), Ing. Jaroslava Pašku (prvý podpredseda SNS), Štefana Zelníka (podpredseda SNS), Štefana Tureka (podpredseda krajskej rady SNS B.B), Mgr. Mareka Hanusku (tajomník Matice Slovenskej). Za organizátorov Ing. Igora Šufliarskeho (poslanec MsZ Zvolen) a Branislava Husára (poslanec MsZ).

Za mesto Zvolen príhovor predniesla primátorka mesta Zvolen Ing. Lenka Balkovičová, ktorá povedala, že je dobré, že si spomíname na udalosť, ktorá vznikla s nejakým vyšším cieľom pre Slovensko a vlastne sa tak aj udialo aj v roku 1993 a myslím si, že tento národ to neoľutoval a že nejakým spôsobom napredujeme a ukázali sme, že to vieme a vtedy to bola hlavná myšlienka aj tohto stretnutia a aj dnes, kedy sa tu stretávame, tak by sme mali myslieť na to, aký sme človek Slovák a na Slovensko.

Na samotný záver položili prítomní kyticu kvetov na pamätník a všetci si vystúpili na pódium pamätníka. Na záver zaspieval Zvolenský spevokol skladbu Kto za pravdu horí.

pohlad na pamatnik

Pamätník Zvolenského manifestu. Foto: ZV-podujatia.

O Zvolenskom manifeste

Zhromaždenie vo Zvolene v r. 1932 a na ňom prijatý manifest oznámili svetu doma i v cudzine, že pod Tatrami žije národ, ktorému sa upiera právo vysloviť pravdu o ňom samom, pravdu o tom, že je národom svojbytným a samostatným, že tvorí národnú osobitosť, a že má podľa prirodzeného práva nárok na vlastný štát. Našou povinnosťou nie je iba “pripomenúť si a uctievať“, ale najmä pokračovať vo veľkých činoch našich predchodcov – našich predkov.

O pamätníku

Slovenská Národná Strana 12 rokov bojovala, kým sa presadilo vybudovanie tohto diela. Nakoniec to  však v roku 2008 17 poslancov mesta schválilo a vďaka mestu Zvolen ako investora sa vybudoval pamätník s tým, že peniaze naň zabezpečila SNS v plnej výške. Zvolenčania získali nielen pamätník, ale aj skrášlenie parku a okolia.

Článok a foto. Ján Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.