Mikuláš nadelil „careťákom“ aj slovenské rekordy

vasilova-sopkova-bielikova

1.m Vasilová, 2.m Sopková, 3. Bieliková

TS: Na záver sezóny sa plutvoví plavci stretli 5. - 6. 12.  2015 na plavárni v Banskej Bystrici na XXIX. ročníku Vianočnej ceny o  pohár primátora Mesta Zvolen a na XIII. ročníku Memoriálu Oldřicha Vdolečka. Okrem pätice slovenských klubov: usporiadateľského KŠP Calypsa Zvolen, KVŠ Carety Zvolen, Oceánu Bratislava, ŠKP Tritónu Šaľa a Delfínu Žilina, sa predstavili i pretekári z Českej republiky: Uhlomost sport Most, Aquaklub Liberec, KP Česká Lípa,  KP Pardubice. Pretekári plávali podľa vekových kategórií disciplíny s monoplutvou na hladine bazéna (PP), pod hladinou bazénu s dýchacím prístrojom (RP) a kraul so šnorchlom a dvomi gumovými plutvami (BF) od 50 do 800 m.

Na pretekoch s medzinárodnou účasťou sa nenechali zahanbiť ani plutvoví plavci z  Klubu vodných športov Careta pri TU vo Zvolene. Pretekári si vyplávali viacero osobných rekordov a cenných  umiestnení. Zároveň v dvoch disciplínach zaknihovali nové slovenské rekordy.

Hana Vasilová (kategória E) si po skvelých výkonoch odváža domov 5 zlatých medailí za disciplíny 50 m PP, 50 m BF,  100 m PP, 200 m BF a 100 m BF. V disciplíne 50 m BF  sa jej podarilo časom 26,33 sekúnd zaplávať nové slovenské maximum v kategórii E, keď o 19 desatín zlepšila 5 rokov starý výkon Zuzany Hraškovej. Navyše spomedzi všetkých dievčat za svojich päť odplávaných disciplín získala podľa výsledných časov najvyšší počet bodov.

O nový slovenský rekord medzi ženami sa na 200 m BF postarala Zuzana Hrašková (kategória B), keď časom 1 minúta 54,44 sekúnd o 7 stotín prekonala rekord Nikoly Marinčákovej z roku 1988. Svoju bohatú zbierku zlatých medailí obohatila  celkovo o štyri, keď dominovala v disciplínach (100 m BF, 200 m BF, 200 m PP, 400 m PP).

Medzi najmladšími vo vekovej kategórii EO (do 9 rokov) potvrdil svoje výborné výkony Jakub Mlynárik, ktorý si trikrát doplával v bystrickom bazéne po zlato, a to za 50 m BF, 100 m PP a 200 m BF.

Vo vekovej kategórii E (10 – 11 rokov) sa darilo Ľubomíre Sopkovej, ktorá obsadila päťkrát 2. miesto (50 m PP, 50 m BF, 100 m PP, 200 m PP, 400 m PP). Bianka Bieliková obsadila na 100 m BF 2. miesto a na 50 m BF skončila tretia. Zuzana Kmeťková si doplávala po dve bronzové medaily za 50 m PP a 200 m BF. Z chlapcov si z Banskej Bystrice  odnáša medaily Jakub Hraško, ktorý zabodoval v dlhých disciplínach, konkrétne na 200 m BF bol druhý a na 200 m PP a 400 m PP doplával na 3. mieste.

Vo vekovej kategórii D (12 – 13 rokov) medzi dievčatami si Victoria Mináčová vyplávala 4 medaily:  zlato na 400 m PP, dvakrát striebro za 200 m PP a 100 m RP a bronz za 50 m PP. Miroslava Liptáková doplávala na 400 m RP na 3. mieste a Lucia Babicová na 200 m BF skončila na 2. mieste. Medzi chlapcami uspel Dominik Matej, keď  v disciplíne 100 m RP zvíťazil a na 50 m PP obsadil 3. miesto. Darilo sa aj Danielovi Michalčákovi, ktorý si domov odniesol dve strieborné medaily (800 m PP, 100 m RP) a jednu bronzovú (400 m PP).

V kategórii C (14 – 15 rokov) „careťákov“ úspešne reprezentovala Barbora Pálková, ktorá za svoje výkony na vytrvalostných tratiach (400 m PP, 400 m RP, 800 m PP) získala tri zlaté medaily a na 50 m BF skončila tretia. Na stupne víťazov vystúpila  štyrikrát i Ema Šimková, ktorá si vyplávala trikrát 2. miesto (800 m PP, 200 m BF, 400 m PP) a raz 3. miesto (100 m BF). Terézia Hanzelová obsadila 3. priečku za 400 m PP a Dominika Hozáková získala bronz za 800 m PP. Medzi chlapcami bol úspešný Adrián Lacko, ktorý obsadil na 100 m BF 1.- 2. miesto a na 50 m BF bol druhý. Adam Kminiak si doplával po bronzovú medailu na trati 200 m BF.

V celkovom hodnotení mužov – juniorov bez určenia kategórií sa Michal Vasil umiestnil na 2. mieste v disciplíne 100 m RP a na 3. mieste na trati 400 m PP.

V kategórii B sa umiestnila Gabriela Michalčáková na 2. mieste na 400 m RP a na 100 m RP bola tretia.

V štafetách 4 x 100 m PP si v kategórii B 1. pozíciu vyplávalo dievčenské kvarteto v zložení Michalčáková, Pálková, Šimková, Hrašková. Zostava dievčat Mináčová, Vasilová, Hanzelová, Liptáková si spoločne doplávali po 3. miesto v kategórii C.

Za predvedené výkony treba pochváliť všetkých 30  pretekárov, ktorí sa náročných dvojdňových pretekov zúčastnili.

V záverečnom súčte bodov KVŠ Careta spomedzi deviatich klubov obsadila pekné 4. miesto za Oceánom Bratislava, Uhlomostom sport Most z Českej republiky a organizátorom pretekov Calypsom Zvolen.

Vianočná cena v Banskej Bystrici bola pre plavcov z KVŠ Careta Zvolen úspešnou záverečnou bodkou za sezónou 2015, v ktorej „careťáci“ obhájili prvenstvo medzi slovenskými klubmi plutvového plávania a v rámci Stredoeurópskeho pohára mládeže si vyplávali 3. miesto. Poprajme všetkým členom KVŠ Careta do nového roku 2016 lepšie tréningové podmienky, veľa elánu a vytrvalosti na tréningoch a  prekonávanie  osobných rekordov na pretekoch doma i v zahraničí.