Sviatočný futbal má vo Zvolene silnú tradíciu – silvestrovský výkop už po 60. Krát

ac-stacia-fc-mesto-2013-zvolen-10

Na tento duel prišlo vždy veľa divákov. Foto: ZV-podujatia

TS: Boli časy, keď na posledný futbal v roku chodievali tisícky Zvolenčanov. Bola to tradícia, ktorá k Silvestru jednoducho patrila, a ktorú Zvolenčania milovali práve pre chvíle plné priateľských stretnutí a dobrej nálady. Podstatné je, že táto tradícia pokračuje doteraz. Záujem o futbal vo Zvolene je dnes síce o čosi menší, na Silvestra predsa len množstvo ľudí odchádza z mesta, no na ihrisku sa kope ďalej. Aj tento rok sa fanúšikovia tímov FC Mesto a AC Štácia stretnú na ploche, kde si zahrajú jubilejný, šesťdesiaty ročník silvestrovského futbalového zápasu. Jeho súčasťou je vždy zaujímavý bod programu – niekedy vážne vystúpenie huslistov alebo psíčkarov, inokedy recesia. „Minulý rok sme nahovorili jedného mladíka, aby sa vyzliekol len do trenkov a prebehol po ihrisku,“ smeje sa člen organizačného tímu Jozef Grolmus, ktorý dúfa, že tento rok prekvapia fanúšikov niečím podobne zábavným. „Hlavne, aby to bola sranda, je to koniec roka, každý sa chce zabaviť,“ dodáva Grolmus.

Tradícia silvestrovského futbalu sa zrodila v roku 1954. „Bol to Silvester bez snehu a keďže ďatelinový porast na teréne starej tehelne starého otca Primusa bol suchý, zlákal jeho vnukov Ladislava (1940 – 19997), Štefana (1937) a Jozefa (1941) s kamarátmi z ulice starej železničiarskej kolónie Jenom Stadruckerom, Igorom Longauerom a Vladom Vargovským (teda poltucet odvážlivcov) zmerať si sily vo futbalovom zápase. Bez bránok, bez rozhodcu, ale po súboji svorne konštatovali, že to bolo tak vydarené, aby si to o rok zopakovali,“ píše sa v útlej knižke spomienok Jána Beňušku. O tri roky na to, už boli súčasťou silvestrovského zápasu aj diváci, čo podnietilo organizátorov vyberať vstupné. „Vyberalo sa 120 korún do klobúka, ktoré sa po zápase „slávnostne“ prepili.“ Silvestrovský futbal sa stal tradíciou, ktorú neodradilo ani zlé počasie, ani „spojenci“ a ani úmrtia obľúbených hráčov.

V novom tisícročí sa už scenár ustálil – čestný výkop mal na starosti súčasný primátor mesta, moderátorom bol pamätník Marián Kološta. K silvestrovskému futbalu neodmysliteľne patril čaj s rumom, víno, „delobuchy“, petardy, muzika, bufet a tombola, do ktorej venovali miestni podnikatelia množstvo cien. Dnes je to podobne, aj keď ako hovorí organizátor Jozef Grolmus, „v tých časoch sme hrali oduševnele, zo zábavy, dnes chce byť každý profesionál a nikomu sa už nechce hrať len tak.“

Napriek tomu silvestrovský futbal aj tento rok poteší Zvolenčanov. O slávnostný výkop na ihrisku Technickej akadémie sa o jednej hodine popoludní postará súčasná primátorka Lenka Balkovičová, medzi hráčmi by sa mali opäť objaviť osobnosti mesta a futbalové legendy. Organizátori sa síce „vyhrážajú“, že tento ročník môže byť pre všetkých posledný, ale treba dúfať, že sa opäť nájdu nadšenci a pokračovatelia tejto milej tradície.

i_3542069

TS: Mgr. Eva Ježovičová, šéfredaktorka Zvolenských novín.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: