Ktoré sídlisko je najčistejšie? Ukáže sa 23. apríla

cistenie-mesta-zvolen-zapad-8

Takto sa upratovalo na sídlisku Západ. Foto: ZV-podujatia

TS: V meste prebieha súčasne viacero brigád, ktorých cieľom je očistiť po zime prírodu od odpadkov. Obyvatelia si už mohli všimnúť veľkokapacitné kontajnery, ktoré postupne prechádzajú všetkými mestskými časťami. Niektoré združenia už iniciatívne zorganizovali vlastné brigády, rovnako tak aj niektoré paneláky. Mesto sa rozhodlo tieto aktivity podporiť.

Z príležitosti Dňa Zeme preto magistrát vyzýva verejnosť, aby si skrášlila aj svoje okolie. „Pôjde o spoločnú jarnú brigádu, ktorá sa uskutoční na všetkých sídliskách vo Zvolene. V mestských častiach zastrešujú tieto aktivity občianske združenia alebo výbory mestských častí. Je potrebné kontaktovať predsedu vašej VMČ s informáciou, ktorú lokalitu chcete skrášliť,“ hovorí hovorkyňa mestského úradu Eva Ježovičová. Mesto s podporou hlavného partnera Marius Pedersen dodá jednotlivým skupinám vrecia a následne vyzbierané smeti odvezie. O aký odpad by malo ísť? „Ide o bežný odpad vyskystujúci sa v prírode,“ hovorí Pivka a dodáva: „Cieľom je hlavne očistiť prírodu a pozbierať odpad, ktorý ďalej nebude špatiť okolie.“

Akcia oslovila aj ďalšie firmy. „Radi podporíme dobrý nápad alebo podujatie v regióne, ktorý stmeľuje komunity,” hovorí regionálny riaditeľ METRO Ľuboš Jagelek. METRO bude v daný deň monitorovať sídliská a to najaktívnejšie ocení nápojmi. Kaufland dodá poukážky na nákup nejakých dobrôt pre dobrovoľníkov. Prispieť môžu aj samotní dobrovoľníci. Dôležité je pri akcii sa aj zabaviť. Viaceré združenia a mestské časti plánujú na záver akcie posedenie pri guľáši alebo inú aktivitu. Pre konkrétne aktivity je potrebné sledovať webovú stránku a Facebook mesta a komunikovať s výbormi mestských častí, či združeniami ako Občania Sekier-Môťová, o.z. Zvolen-Západ či Podborovský spolok. Heslom akcie je Spolu vyzbierame viac a niekoľko dní predtým sa do nej zapájajú aj základné a stredné školy vo Zvolene. Napokon, ako dodáva Robert Olšiak zo združenia Podborovský spolok: „Keby každý druhý Zvolenčan pozbieral jedno 60 l vrece odpadu alebo smetí zo svojho okolia, bude to 1 260 000 l odpadu. A začneme sa cítiť ako malé Rakúsko, aspoň čo sa čistoty týka.“ Tá najšikovnejšia mestská časť napokon získa tzv. zelenú bodku, teda vybranú lokalitu, ktorú mesto za odmenu premení na relaxačnú zónu.

Jediné, čo môže zabrániť úsiliu dobrovoľníkov je napokon len veľmi zlé počasie. „V takom prípade akciu preložíme,“ dodáva Ježovičová.

jarna-ocista-mesta-zvolen

TS: PhDr. Martin Svatuška referent pre styk s verejnosťou Mesto Zvolen

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: