Predávajú cigarety násťročným

peer-text-zvolen

Toto je ten papierik.

TS: O peer – programe sa medzi preventistami vo Zvolene hovorí pomerne často.

Je realizovaný Centrom – pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie vo Zvolene v spolupráci s Centrom voľného času Domino. Peer – aktivisti sú žiaci základných škôl, ktorí sa snažia byť pozitívnym vzorom pre svojich rovesníkov v tom, že nepijú, nefajčia a neužívajú ďalšie návykové látky. Hovoríte si: „veď je to normálne, takto by sa mali správať všetky deti....“ Áno, je to normálne, máme na to legislatívu, no skutočnosť je iná. Vo veku 12,13 rokov (niektorí aj skôr) začína veľa detí experimentovať s fajčením, vedia ako chudí alkohol a o pár rokov majú prvú skúsenosť s alkoholom a skúšajú fajčiť marihuanu. Kto je za tým, prečo to tak je? Stojíme za tým my dospelí, ktorí nerešpektujeme zákony.

Pretože nám práve peer – aktivisti avizovali, že vo zvolenských večierkach predajú cigarety aj žiakom základných škôl (porušujúc tým Zákon č. 377/2004 Z. z. Zákon o ochrane nefajčiarov, konkrétne § 6 , v ktorom sa zakazuje predávať tabakové výrobky osobám mladším ako 18 rokov) išli sa dvaja naši dobrovoľníci o tom, samozrejme s dospelými „za rohom“, presvedčiť. A stalo sa. Dve dievčatá, ktoré navštevujú 8. ročník zvolenskej základnej školy si vo večierke vypýtali jeden balíček cigariet. A vôbec neboli prekvapené, keď im ho pani predavačka išla nablokovať bez toho, aby si overila koľko majú rokov. Majú len 13!!!! Keďže nie sme pracovníkmi Obchodnej inšpecie a nemôžeme udeliť pokutu (ktorá sa môže mimochodom pohybovať v rozmedzí 331 eur do 6 638  eur) napísali sme a odovzdali pani predavačke aspoň morálnu pokutu (viď foto).

Milé pani predavačky, vy by ste chceli, aby vašim trinásťročným deťom predali iní dospelí cigarety? Alebo alkohol? Ja a nikto z rodičov, ktorých poznám, NIE!

TS a foto: S. Tichá, CPPPaP a zvolenskí peeráci

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: