„Zvolenské svetielka“ porozprávali o pocitoch z kurzu na Donovaloch

vycvikovo-vzdelavaci-kurz-donovaly-5

Spoločná fotografia. Foto: zdroj TS

Spätná väzba od detí z VÝCVIKOVO - VZDELÁVACIEHO KURZU 14. – 15. 4. 2016, Penzión Javorina, DONOVALY

Program vypracovala a výcvik zorganizovala Mgr. Alena Ostrihoňová, koordinátorka prevencie zo SCVČ Heuréka, autorka projektu „Zvolenské svetielka“ zameraného na rozvoj osobnosti, na prevenciu sociálno-patologických javov, na prevenciu obchodovania s ľuďmi, na výchovu k manželstvu a rodičovstvu a na asertivitu. Projekt finančne podporila pani primátorka mesta Zvolen Ing. Lenka Balkovičová. Osobne zavítala na výcvik a zapojila sa do zážitkových aktivít hovorkyňa pani primátorky Mgr. Evka Ježovičová. Projekt morálne podporuje Deniska Záchenská z odboru rozvoja mesta poverená vedením komisie prevencie vo Zvolene.

S účastníkmi výcviku pracoval aj inšpektor Jozef Michalík z Mestskej polície vo Zvolene – koordinátor prevencie kriminality a PaedDr. Lenka Rovňanová, PhD. z Pedagogickej fakulty UMB z Banskej Bystrice a prezidentka Spoločnosti pre plánované rodičovstvo.

Výcviku sa zúčastnilo 12 detí zo záujmového útvaru SCVČ Heuréka „Svetielko“ zameraného na peer-program, na rozvoj osobnosti, komunikácie, spolupráce a emocionálnej inteligencie.

Zúčastnené deti navštevujú školy: ZŠ Hrnčiarska Zvolen, ZŠ Námestie mládeže 17, Zvolen, ZŠ Janka Alexyho, Zvolen, ZŠ Dominika Savia, Zvolen

Tento výcvik bol výnimočný tým, že uzatvoril jeden cyklus vrstovníckeho programu. 11 zúčastnených detí končí 9.ročník ZŠ a odchádzajú na stredné školy. Na Svetielko sa zapísali v 6. alebo v 7.ročníku ZŠ, takže sme spolu strávili na ceste osobného a duchovného rastu 3 – 4 roky. Preto vo svojej spätnej väzbe, ktorú deti píšu na konci každého výcviku, tentokrát nehodnotili len uplynulé 2 dni – výcvik 2016, ale aj celé obdobie, kedy sme sa stretávali na Svetielku a na výcvikoch. Tu sú odpovede na otázku:

Čo nám výcvik dal?

9.roč.:

Miška: Tento výcvik som sa – ako každý rok – veľa nových vecí dozvedela. Som veľmi rada, že som tu mohla byť už 4. a asi aj poslednýkrát. Veľmi by som sa chcela všetkým poďakovať, že sme tu spolu boli. Bolo to tu super – mať okolo seba toľko milých a usmiatych ľudí. Dúfam, že budeme mať možnosť ísť aj o rok.

Jedno veľké ĎAKUJEM patrí hlavne Alenke, Barči, Livke, Lujke a Ninke. Sú to ľudia, ktorým môžem vždy všetko povedať a oni ma vypočujú. Je úžasné mať okolo seba takých super ľudí. Aj keď už o pár mesiacov sa každá vydáme inou cestou, tak verím, že naše kamarátstvo nám ešte dlho vydrží. Držím Vám palce, aby sa Vám splnili všetky Vaše sny a Vaše ciele.

A ešte trochu k týmto dvom dňom. Bolo tu super, samozrejme, ako každý rok. Dobrá nálada, veľa jedla a zábava. Baby, mám Vás veľmi rada. Užila som si tu veľa úžasných dní. Svetielko mi zmenilo život a neviem, kde by som bola, keby tento krúžok a Alenka neexistovali. Asi by som skončila ako ostatné deti v mojom veku. Takže ešte raz jedno obrovské ĎAKUJEM za nových ľudí, ktorých som za tieto 4 roky spoznala.

Barča: Na tomto výcviku som si to užila najviac. Bola som na 4 výcvikoch, každý bol iný, a predsa niečím krásny. Keď som bola na prvom, mala som asi 12 rokov a bola som šiestačka. Mala som veľké očakávania, lebo Alenka nám o tom často rozprávala… Videla som, že to robí s láskou a pokorou – všetko, čo sa tohto týka – hlavne, keď nám rozprávala o srdiečku. Pochopila som, že je to niečo viac ako len obyčajný, bežný krúžok. Postupom času som začala prehodnocovať svoje názory a hlavne priority a životné hodnoty.

Kebyže nechodím na Svetielko, neviem, čo by so mnou bolo… Možno by som chodila len do školy, zo školy domov a tak ďalej. Neuvedomovala by som si, že moje problémy nie sú najväčšie a už vôbec by som sa s nimi nevedela vyrovnať a riešiť ich alebo si poradiť sama, alebo čo je ešte dôležitejšie: vedieť požiadať o pomoc… Vďaka Svetielku som nezmenila len hodnoty a naučila sa riešiť problémy, ale spoznala som kopu skvelých ľudí, na ktorých by som vo svojom každodennom živote asi ťažko natrafila.

Je to úžasné, ako sme sa vždy vedeli rozprávať, aj keď sme sa poznali len krátko. A nikdy na nich nezabudnem! Preto sa chcem veľmi poďakovať Miške, že sa ujala byť „nosičom Svetielka na 7-mičke“ a zavolala ma. Spojilo to nás ako kamarátky, vždy som mala niekoho, komu sa môžem zdôveriť, aj keď som to nie vždy robila … ale napokon si Miška aj baby niečo všimli a povedala som im to. Vedia o mne všetko a aj tak ma majú rady, pomáhajú mi a podporujú ma … A presne o tom je priateľstvo … Nebyť kamarátmi len cez srandu a pekné obdobia, ale hlavne v núdzi a vzájomne si pomáhať a ťahať sa hore.

Som veľmi šťastná, že mám tieto moje baby, znamenajú pre mňa veľa, vždy budú … aj na strednej, aj po … Ale dúfam, že to ony dobre vedia.

Chcem sa poďakovať Alenke, že nám všetkým dokazuje, že vždy vyjde slnko – aj cez tú najväčšiu búrku – aj keď si myslíme, že tam už asi nie je. Svetielko mi zmenilo život, zmenilo mňa. Vždy som to hovorila a aj budem. A budem sa čo najviac snažiť byť dobrým človekom, posúvať sa vpred, ale aj to prenášať na ďalších ľudí, ako to robí ona celé roky.

Tiež sa chcem poďakovať ujovi Dodovi, pánovi policajtovi, Rexíkovi, lebo je to človek, ktorého si vážim veľmi za to, čo robí, aký je a za to, že tu pre nás všetkých je a podáva nám pomocnú ruku..

ĎAKUJEM za všetko, život s Vami je krajší.

Livka: Ja by som sa chcela hrozne moc poďakovať za toto všetko. Svetielko a výcviky mi dali toho veľa. Hlavne som vďačná za to, že už viem celkom dobre komunikovať medzi ľuďmi. Je to pre mňa veľmi dôležité. Ak by som sa neprihlásila na tento krúžok, tak by som vôbec nevedela rozprávať medzi ľuďmi. Prvý výcvik bol pre mňa taký, že som sa hrozne bála tam ísť. Rozmýšľala som aj nad tým, že by som nešla. Ale niečo mi stále hovorilo, aby som išla. Tak som sa rozhodla, že sa zúčastním a vyskúšam, aké to tam bude.

A dobre som urobila!

Keď nás tam bolo tak veľa v tom kruhu a už som mala hovoriť, tak som bola v hroznom strese, čo mám povedať a či to bude dobre, čo poviem… Mne to veľmi zmenilo život v tom, že sa už až tak nebojím komunikovať medzi ľuďmi. Viem alebo snažím sa prejaviť svoj názor a už to je podľa mňa o 99 % lepšie ako v 6.ročníku. Ak by nebolo Svetielko, tak si myslím, že by som sa nevedela tak rozprávať, pýtať sa, vysvetľovať … Škoda, že už sa nebudeme takto stretávať, ale verím, že niečo vymyslíte. A ešte raz ĎAKUJEM !!!

Tento rok som sa zas dozvedela mnoho informácií. Najviac ma zaujali tie filmy. Je to hrozné, čoho sú ľudia schopní. Teraz už viem, ako si správne vybrať brigádu v zahraničí. Viem, aké informácie zverejniť a aké nie.

Ninka: Mne osobne sa tohtoročný výcvik páčil asi najviac zo všetkých. Veľa sme sa naučili, zažili veľkú kopu srandy, zaplnili naše bruchá do prasknutia a hlavne sme zo seba dali von naše pocity a emócie, vďaka čomu tu vládla harmónia a pokoj. Je veľká škoda, že sa takéhoto výcviku nemôžeme zúčastniť, aj keď budeme navštevovať strednú školu. Veľmi dobre mi toto padlo, tá harmónia, lebo v poslednej dobe sa tie problémy kopia a tej „DÁVKY DOBRA“ je nedostatok. Som rada, že sme tu boli spolu všetci a hlavne my „Sekierčanky“, pretože sa takto spolu už asi nestretneme. Dokonca sme sa s Lujzou udobrili, aj keď to už nebude ako predtým, no teší ma to.

ĎAKUJEM, že som sa mohla zúčastniť výcviku. ĎAKUJEM Alenke, nášmu anjelovi strážnemu, za to, ako rozdáva dobro všade a všetkým okolo. Alenka, ste ten najempatickejší, najasertívnejší a najúžasnejší človek, akého poznám. Verím v to, že nám tu ešte dlho budete svietiť a rozdávať rady a nádej, keď nám bude najťažšie. ĎAKUJEM ujovi Jožkovi za to, aký je správny a spravodlivý policajt, no hlavne náš kamarát. Je to taktiež jeden z najúžasnejších ľudí, akých som zatiaľ stretla. Teším sa na naše ďalšie stretnutia.

ĎAKUJEM Lenke, našej odborníčke, za to, že k nám prišla a naučila nás kopu nových vecí.

Lujza: „Naučili sme sa plávať ako ryby, lietať ako vtáky, no stále sa nevieme správať ako ľudia.“ Týmto zaujímavým sloganom som začala preto, lebo je to neskutočná pravda. Stále nechápem, ako môžu byť ľudia takí krutí a hnusní. Často ale majú vlastné obrovské problémy a myslím, že to je práve dôvodom, prečo toto ľudia robia. Chápem rôzne tradície, ktoré sa dejú, napr. ukameňovanie, obriezka dievčat, odobratie cti. Ľudia v týchto krajinách majú pocit, že robia niečo dobré, však to robili aj ich predkovia, tak by to logicky malo byť správne. PRAVDA JE VŠAK INÁ! Ako príklad by som rada uviedla Afroameričanku s koreňmi v Škótsku a Írsku, Rosu Parks, ktorá je síce biologicky jedna z bielych, no Američania ju brali ako čiernu. Neuvoľnila miesto bielemu v autobuse. Rosa zmenila celú Ameriku jedným NIE. Toto je podľa mňa súčasť asertivity, vlastného názoru a táto žena dosiahla niečo neuveriteľné.

Terezka: Na všetkých výcvikoch, ktoré som absolvovala, bolo zaujímavé niečo iné. Ale na všetkých bola jedna vec rovnaká. Tou vecou bola jedna úžasná osoba, ktorá mi  jedného dňa vstúpila do života a zaplnila ho svetlom, láskou a dôverou. Tou osobou bola Alenka!

Alenka je úžasná osoba s čistým srdcom a dobrými úmyslami, ktoré s radosťou odovzdáva iným, mladším ľuďom, ktorí by to mohli odovzdávať ďalej. Je pre mňa ako druhá mama a zároveň kamarátka, ktorej sa môžem zdôveriť a pritom viem, že ma nesklame. A preto ju obdivujem. Je pre mňa vzorom, aká by som chcela byť… dobrá, čistá, úprimná, taká, ktorej by mohol každý dôverovať a za to veľmi pekne ĎAKUJEM, Alenka…

A samozrejme chcem poďakovať aj ujovi Jožkovi za to, že je super KAMARÁT , ktorý zavtipkuje aj v najťažších chvíľach a rozosmeje. A ešte ďakujem všetkým, čo sem s nami chodievali a robili Donovaly tými Donovalmi, na ktoré nikto len tak nezabudne.

Domča: Výcvik bol skvelý, veľa vecí som sa naučila a veľmi sa teším na život a hlavne na založenie rodinky. Presne také hodnoty, aké tu boli povedané, si predstavujem, že dám do svojej rodiny. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí mi v živote pomohli. Neskutočne veľa to pre mňa znamená! Alenka, Jožko, Lenka, ĎAKUJEM!

Mima: Som veľmi vďačná za to, že som mala možnosť chodiť na Svetielko. Zažili sme spolu smutné, ale aj veselé chvíle. Na výcviku sme už tretíkrát a je to pre mňa cťou. Alenka, si anjel, ktorý sa v tejto dobe ťažko hľadá. Tvoja obetavosť a snaha zmeniť svet ma veľmi inšpirujú a obdivujem Ťa za to. Výcvik bol perfektný ako vždy. Nové informácie, zážitky a veľa zábavy sú pre mňa už akoby samozrejmosťou, na ktorú sa teším už mesiace vopred. Radosť, ktorú pociťujem na každom výcviku, ma poháňa vpred. Lenka rozprávala veľa vecí, o ktorých som nevedela a vďaka nej som ich pochopila. Všetko to, čo sme si spolu prežili, mi bude chýbať. Pravdaže dúfam, že sa ešte stretneme. Neviem si už ani predstaviť svoj život bez zasiahnutia Jožka a Alenky.

Maťka: Alenka, chcela by som sa Ti poďakovať za všetky Svetielka a akcie, na ktorých sme sa mohli vďaka Tebe zúčastniť. Veľa som sa toho pri Tebe naučila a získala som skvelé skúsenosti do života. Napriek tomu mám stále veľa chýb a snažím sa byť lepším človekom. Vždy keď urobím niečo zlé, niekoho urazím či mu inak ublížim, vždy si spomeniem na Svetielko a pomyslím si, čo by si na to povedala a idem sa danej osobe ospravedlniť.

Vďaka Svetielku som tiež spoznala veľa nových ľudí a strávila s nimi veľa skvelého času. Preto dúfam, že aj budúci rok sa budem môcť zúčastňovať aspoň akcií a pomáhať vám. Lebo je to supeeer!

A čo napísali deti, ktoré sa výcviku zúčastnili prvýkrát:

Paťka: Som veľmi rada, že som sa mohla zúčastniť tohto výcviku. Strašne veľa som si stadeto zobrala nových vecí, o ktorých som ani netušila. Aj keď som sa dosť hanbila, ale dúfam, že to časom opadne. Za tieto 2 dni mi bolo fakt dobre a nemyslela som na také veci, čo zvyknem. Tak sa chcem poďakovať, že som tu mohla byť s vami.

Matúš: Bol to síce môj prvý výcvik, ale bola to super skúsenosť. Ďakujem za prednášky a za prevenciu, lebo mne to pomôže vykročiť do dospelosti tou správnou nohou, aby som nebol nejaký zlý človek, ale človek, ktorého budú mať iní radi aj vďaka jeho spôsobom a asertivite. Ako hovorí jedna reklama: „Všetko dobré, čo dáš, sa Ti vráti,“ tak dúfam, že aj Vám sa to dobré, čo ste dali nám, Svetielkam, vráti a verím, že sa Vám to už aj vracia, lebo vidím na Vás to šťastie z Vašej práce a z nás. Takže Vám za všetko  ďakujem a aj Mimke, že ma sem dotiahla a aj ostatným Svetielkam za to, že som sa s nimi dobre cítil. STE SUPER!

7.roč.:

Erik: Bolo tu úžasne. Neuveriteľné zážitky, nezabudnem na ne a chcem vo Svetielku pokračovať. Budem hľadať ďalšie Svetielka. Lektori, ktorí tu boli, ma naučili veľmi veľa. Som rád, že som týchto ľudí spoznal. Je neuveriteľné, akí sú títo ľudia. Majú v sebe nádherné svetlo, ktoré budú posielať ďalej. Neuveriteľné bolo aj to, ako sa tu každý otvoril a povedal to, čo mal na srdci. Ja viem, že to, čo som im povedal, neprezradia. Ďakujem.

Čo dodať na záver?

So slzami v očiach som čítala všetky tieto krásne myšlienky, ktoré moje drahé Svetielka napísali. Cítila som z ich slov veľkú vďačnosť za všetko, čo sme im v Heuréke poskytli, čo sme pre nich za uplynulé roky spravili, čo sme sa im na výcvikoch snažili odovzdať do ich mladého života spolu s Jožkom Michalíkom z Mestskej polície, s Lenkou Rovňanovou a Luckou Kamarášovou z Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela. Tento skvelý tím ľudí sa podieľal na osobnostnom, duchovnom a emocionálnom rozvoji detí z viacerých zvolenských škôl a ja verím, že nám „bude pomôžené“ a budeme môcť „zachraňovať“ a vychovávať aj ďalšie Svetielka.

Fotografie

TS: Mgr. Alena Ostrihoňová riaditeľka SCVČ

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.