Odchod legendy

Zabudnuté legendy ?

Takto sme prednedávnom uverejnili sériu článkov o osobnostiach Zvolenského hokeja. V dobe, keď sa ešte  na „kanadské“ body nehralo, profitovali z jeho hry mnohé  hviezdy v drese Zvolena, bol ich dvorným nahrávačom, ale góly tiež vedel i dávať. Zvolenskú hokejovú rodinu opustila hokejová legenda, vo veku 67 rokov Milan Dietrich (*1949 †2016).

Do Zvolena „prikvitol“ z českého Slezanu Opava cez Duklu Trnava. Útok Podkonický –  Diettrich – Suchánek naháňal súperom nielen strach, ale dokázal zápasy rozhodovať. Ocitol sa  v tomto útoku LB Zvolen v najlepších časoch zvolenskej Československej hokejovej éry, vyrástol vo výraznú oporu, skvele korčuliarsky vybavenú, s obrovským herným apetítom, prehľadom v hre, súkajúcom góly a hlavne prihrávky  na počkanie, za čo ho domáci diváci priam zbožňovali, hráč  s legendárnou 19-tkou na drese, svojimi výkonmi a hokejovým kumštom oduševnene bojoval za Zvolen desaťročie.

Svojou nenapodobiteľnou českoslovenčinou so stredoslovenským prízvukom, dokázal o hokeji hovoriť hodiny. O hokeji a jeho hokejových peripetiách, vzostupoch i pádoch, to šport prináša. „Hrať v útoku s dvojicou Podkonický – Suchánek mi bolo potešením, na rozdiel odo mňa iba hokejistu, boli však navyše Jano vynikajúci futbalista a Peter kvalitný tenista“, konštatoval pri poslednom rozhovore. Jeden zo „zlatých“ Zábojníkových chlapcov skonal v nedeľu 15. mája. Tento bývalý útočník LB Zvolen si na ľade herným umením i dokonalým zužitkovaním svojho fyzického fondu dokázal získať rešpekt u súperov. V 70-tych rokoch minulého storočia bol neodmysliteľnou súčasťou zostavy mužstva spod Pustého hradu a odohral všetky štyri kvalifikácie o postup do federálnej ligy.

Milan Dietrich . Svojský, zatrpknutý, nedocenený, žijúci spomienkami, s mladistvým entuziazmom, no preferujúci svoj svet, nechcel byť na očiach za cenu straty súkromia. Zvolenu zostal verný i po ukončení kariéry hokejistu. Hokejistu, ktorý by si zaslúžil „visieť“…..obrazne povedané, pod strechou Zvolenského zimáku vedľa dresov svojich spoluhráčov Golonku, Podkonického či Letka, veď bez jeho prihrávok by neboli to, za čo ich dnes velebia. Taký bol Milan. Česť jeho pamiatke.

Posledná rozlúčka s Milanom Dietrichom bola v utorok na cintoríne vo Zvolene – Môťovej.

milan-dietrich

Článok a foto: Miloš Masarik

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.