Ej máje máje, zelenie máje, mládenci z Maríny rúcali máje

 

ej-maje-maje-zelenie-maje-36

DFS Zornička. Foto: ZV-podujatia

Stavanie májov je zvyk, ktorý siaha veľa rokov dozadu, až do obdobia antiky, kde to malo trošku inú funkciu ako je to u nás. U nás stavajú mládenci máj pred domom, kde sa nachádza dievča súce na vydaj.

Rúcanie mája má taktiež svoj význam a nie je to len o tom, že prídu mládenci so sekerou a šup, šup dole, ale...

Ej máje máje, zelenie máje…

Tak pod týmto názvom sa konalo 17.5.2016 v DK ŽSR vo Zvolene po úplne všetkých stránkach fantastické folklórne vystúpenie dvoch folklórnych súborov FS Marína a DFS Zorničky, ako aj ich hudobných zložiek.

Podujatie vo folklórnom duchu (ako inak) bolo obohatené po viac ako hodinovom programe na pódiu kultúrneho domu o rúcanie mája švárnymi šuhajmi pred Domom kultúry.

V prvej časti programu sa striedali na pódiách dva súbory. Zvolenský FS Marína, ktorý pracuje pod vedením Jána Jamrišku, ľudovú hudbu vedie Pavel Martinka a tanečnú zložku  Phdr. Andrea Jágerová a druhý detský folklórny súbor DFS Zornička.

Obidva súbory predviedli viac než vynikajúce tanečné choreografie, bohaté na množstvo tanečných prvkov nielen v spoločnej úvodnej choreografii, ale aj v samostatných choreografiách Maríny (Šatkovec, Šarišský blok, Rozkazovačky, Jarmočné odrobinky) a DFS Zornička sa blysla blokom (Detva, Jánské, Plachtince, Príbelce, Do vysoka z Čierneho Balogu, Čardáš zo Zvolenskej Slatiny).

Ako už bolo spomenuté, po viac než hodinovom vystúpení sa oba súbory za spevu Ej máje máje .. odobrali von, kde zábava v uvoľnenej atmosfére pokračovala ďalej.

Mládenci zobrali sekery a hor sa zoťať to, čo pre dievčence postavili – symbol zelene, života, aby boli dievčence pekné, štíhle a zdravé, čiže máj.

Ten sa podarilo šťastlivo zoťať a fľaštičku páleného z vrcholca uchmatnúť.

Nuž, čo dodať na záver. Slovami viac sa opísať nedá, pozrite si aspoň pár fotografií a najbližšie dovidenia.

Najbližšie sa pri podobnom (folklórnom) podujatí stretneme už čoskoro. 25.5.2016 začína vo Zvolene 12. Medzinárodný detský folklórny festival 2016.

Fotografie

Článok a foto: J. Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.