Noc múzeí a galérii 2016 prekvapila po všetkých stránkach

noc-muzei-galerii-2016-zvolen-63

Skupina Longital. Foto: ZV-podujatia

Oslava múzeí a galérií. Aj tak sa dá nazvať jednodňové podujatie pod názvom Noc múzeí a galérií, do ktorého sa zapojili rôzne európske inštitúcie a prezentovali tak kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene.

Tak ako za ostatné roky, aj v roku 2016 a to konkrétne 21.5.2016 sa opäť zapojil SNG Zvolenský zámok, ale aj Lesnícke a drevárske múzeum.

Tento ročník bol zároveň pilotným projektom, ktorého koordinátorom bolo Múzeum SNP Banská Bystrica a musí sa povedať, že tento nápad vyšiel veľmi dobre, čo sa aj následne počas dňa odrazilo na návštevnosti jednotlivých inštancií.

Pre tých, ktorí nevedia, mesto Zvolen a Banská Bystrila spojili svoje sily a dohodli sa na vzájomnej spolupráci. Táto spolupráca spočívala v tom, že ak ste si v tento deň kúpili vstupenku za 1€ a opečiatkovali si ju, tak Vám platila ako vstup do všetkých inštitúcií, zapojených v tomto projekte, či už v ZV alebo v B. B.

Okrem toho bolo možné využiť MHD v jednotlivých mestách a dokonca medzi mestami sa bolo možné zviesť vláčikom s dobovými vozňami. Túto vychytávku pripravil KHT Zvolen ( Klub Historickej Techniky Zvolen).

Toto všetko rozhodne pomohlo a bolo to v rámci návštevnosti aj patrične cítiť, či už v Lesníckom múzeu, ale hlavne na Zvolenskom zámku.

Poďme sa pozrieť bližšie na program, ktorý bolo možné zažiť v meste Zvolen.

noc-muzei-galerii-2016-zvolen-14

Toto je ten vlak od KHT. Foto: ZV-podujatia

SNG Zvolenský Zámok

Azda najlepšie dopadol v tento deň Zámok, respektíve SNG Zvolenský zámok pri divadelnom predstavení Guliverov denník, v podaní trojice protagonistov divadelného spolku Divadlo Hotel Mária. Kráľovská sieň bola doslova na prasknutie a po divadelnom prestavení sa táto masa presunula do tvorivého ateliéru.

Tu dostali deti úlohu vymaľovať cimburie a následne sa potom skladal celý obrazec zámockého cimburia.

Po 17:30 sa na nádvorí zámku konalo vystúpenie šermiarskej skupiny Ricasso Zvolen a ich šermiarska scénka Vpadli Turci. Po 18-tej začala debata z cyklu Tri pohľady na Zvolenský zámok a tentokrát to nieslo názov Jedna pevnosť tri pohľady. Debaty sa zúčastnili Martin Čico – kurátor grafiky SNG a Pavol Maliak – historik FF UMB, spisovateľ Juraj Červenák sa kvôli zdravotným problémom nemohol zúčastniť.

noc-muzei-galerii-2016-ricasso-13

Šermiarska skupina Ricasso. Foto: ZV-podujatia

Pre detského diváka a nielen pre neho sa na vrchnom poschodí premietala rozprávka Johankino tajomstvo. Mimochodom, táto rozprávka sa natáčala aj na Zvolenskom zámku.

Pod názvom digitálna pevnosť bola jedna fantastická časť v programe, kedy sa v úvode zabŕdlo do témy digitalizácie na zámku a potom každý, kto mal záujem sa mohol zúčastniť jednej fantastickej hry, pod názvom Galerijná šifra. Hra spočívala v tom, že bolo treba podľa 12-tich piktogramov nájsť v obrazárni 12 obrazov a priradiť k nim správne inventárne čísla. Následne mobilná aplikácia vypočítala heslo, ktoré bolo potrebné zapísať na zlosovateľný ústrižok. Bol to neskutočný zážitok sledovať bezradných pobehujúcich ľudí po celej galérii, hľadajúcich ten správny obraz.

Na záver po 21. hodine prebehla špeciálna netradičná nočná prehliadka komnatami zámku, okorenená na určitých úsekoch vtipnými prerozprávaniami príhod starších pamätníkov slovom mladších rozprávačov.

V Lesníckom a drevárskom múzeu prebiehali v úvode v múzejnej záhrade zábavné a náučné hry pre deti, spojené s ukážkami hipoterapie na koníkoch z Koniarne na Hornej Trebuli.

Po 18-tej v tzv. knižnici Ostrolúckych prebiehalo pútavé a zaujímavé čítanie z rozprávkových kníh Braňa Jobusa v jedinečnom podaní samotného autora a veru bola to vskutku úžasná zlátanina, ale stálo to za pozretie a za vypočutie.

Tradičnú debatu pod názvom Les v umení – umenie v lese, opäť o vzťahu prírody a kultúry viedol univerzitný profesor a zanietený filatelista Ladislav Paule a lesník z praxe, odborník na pohorie Poľana Emil Rakyta. Rozhodne výživná debata, plná zaujímavých informácií, pretkaná hudobnými číslami študentov PinkHarmony.

Na záver, ako to už tradične tu v múzeu býva prišiel a zahral hudobný hosť, tentokrát v podobe kozmopolitného trio Longital. Za ich vystúpenie treba dať palec hore, lebo takéto niečo v tejto kvalite som už dávno nepočul.

Samozrejme, aby sa nezabudlo, počas celého večera si bolo možné urobiť prehliadku múzea pri nočnom osvetlení sviec a historických lámp.

Takže takto nejako to prebiehalo počas tohto sobotného dňa a veru bolo to opäť fantastické.

Fotografie

Článok a foto: J. Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.