• Št. nov 30th, 2023

Letecký deň na Troch duboch bol neskutočný

siaf-2013-sliac
Foto: Ján Števonka.

Najočakávanejšia letecká udalosť roka Medzinárodné letecké dni Slovak International Air Fest (SIAF) 2013 sa uskutočnili počas posledného augustového víkendu 30.8.2013 – Mediálneho dňa a 31.8 a 1.9.2013 na letisku Sliač (Letecká základňa – Zmiešané krídlo Otta Smika Sliač).

Túto najprestížnejšiu  leteckú udalosť roka zorganizovala Slovenská letecká agentúra v spolupráci s hlavným programovým partnerom – Ministerstvom obrany Slovenskej republiky.

V rámci SIAF 2013 bolo pre pilotov pripravených niekoľko cien, hlavná cena – Best display Smik Trophy – bola za najlepšiu ukážku v rámci celých leteckých dní. Vyhodnotenie prebiehalo na záverečnej Hangár párty v nedeľu 1.92013 po ukončení letového dňa.

Umenie pilotov a krásu strojov ocenila nielen verejnosť, ale aj odborníci, ktorí v závere leteckých dní rozhodli o víťazoch jednotlivých súťažných kategórií.

  • Hlavnú cenu, Best display Smik Trophy – putovnú cenu za najlepšiu letovú ukážku MLD SIAF 2013 získalšvédsky JAS 39 Gripen.
  • Cenu veliteľa Vzdušných síl OS SR udelenú za najlepšiu vojenskú letovú ukážku si zo Sliača tento rok odnáša holandský F-16 Demo Team.
  • Cena Slovenskej leteckej agentúry za najlepšiu letovú ukážku civilného a športového letectva tento rok patrí Martinovi Šonkovi na stroji Extra 300.
  • Cenu letového riaditeľa MLD SIAF 2013 za technicky najprecíznejšie zvládnutú letovú ukážku tento rok udelili Romanovi Poláčekovi na lietadle L-39.

Na Medzinárodných leteckých dňoch 2013 oslávili organizátori, návštevníci a všetci nadšenci pre lietanie zároveň aj 20. výročie vzniku ozbrojených síl Slovenskej republiky.

  • Piatok 30.9.2013 – bol tzv. Mediálny deň a zároveň aj Deň polície a v rámci tohto dňa bolo možné sledovať nácviky letových ukážok Eurofighter Typhoon, MiG-29 Solo Display či Patrulla Aquila. Okrem toho bolo možné prejsť všetky atrakcie, ktoré sa tu pripravovali na nadchádzajúce dva víkendové letecké dni.
  • Sobota 31.8.2013 – bola klasickým leteckým dňom, okorenená bola otváracím ceremoniálom a pozvanými hosťami kultúrneho a spoločenského života. Samozrejme, že nemohol chýbať náš veľavážený pán prezident Ivan Gašparovič a veľa ďalších hostí.
  • Nedeľa 1.9.2013 – bola v znamení leteckého dňa s miernou úpravou programu, ale hlavné esá ako Očovskí bačovia a španielský Patrulla Águila na dynamických prezentáciách nechýbali.

Vojenská hudba Banská Bystrica

Skúsme si však povedať pár vetami aj to, čo sa nikde nedočítate, ale čo bolo v rámci leteckého dňa možné vidieť a zažiť.

Moderátormi podujatia boli Mgr. Zdenka Sekerešová  (mediálna manažérka MLD SIAF 2013) a Filip Roháček, ktorí sa počas dňa spolu hosťom prihovárali a hovorili o dianí nielen tu v areáli letiska, ale aj na margo toho, čo bolo vidieť na oblohe.

Pre deti bolo pripravené veľké ihrisko s nafukovacími hradmi, nechýbal zmrzlinový svet, kde sa dalo maľovať, pozerať film a veľa ďalšieho a ako moderátori skonštatovali, tam si bolo možné odložiť deti a samozrejme ako minule patril jeden hangár Xbox fun aréne. Počas dňa si bolo možné naladiť aj rádio SIAF na vlnách 107,3 FM kde sa v  sobota a v nedeľu hrala  „siafovská Plná poľná“,  ktorá bola venovaná 20. výročiu vzniku Ozbrojených síl SR a okrem toho sa tam dalo vypočuť veľa ďalších pútavých informácií.

Xbox fun aréna

Na rozdiel od predchádzajúcich rokov sa organizátor podujatia rozhodol zabezpečiť predaj jedla a nápojov cez jediného exkluzívneho gastropartnera. Ten expert však uprednostnil jednu značku piva a tak sa pilo ako by Pacho povedal štiny, ale nie teraz vážne, bola to škoda, dať len jednu značku.

Samostatná časť bola doprava na letisko a tu treba pochváliť usporiadateľov, že  tento rok klapala ako Švajčiarske hodinky. Tento rok som sa dostal zo SAD Zvolen pred letisko za 20 minút, tam som dostal od mladších slečien na koštovku trošku alkoholu, v press centre som sa zdržal do 5 minút a do areálu som sa dostal bez čakania (klobúk dole, priatelia).

Fotografie – viac už čoskoro ako aj videi

Zhrnuté a podčiarknuté a verdikt na záver – po celkovej stránke zanechal SLD SIAF 2013 veľký dojem a oproti minulému roku nastal citeľný posun čo do kvality nielen samotnej organizácie, samozrejme program jednotlivých vystúpení bol neskutočný a na každom kroku bolo to, či ono na pozretie. Už teraz sa teším na ďalší ročník, pretože tento ma presvedčilo tom, že sa rozhodne bude na čo tešiť.

Článok, foto a video: Ján Števonka.