• Ne. máj 28th, 2023

Lacnejšia MHD vo Zvolene? Peniaze pomôžu ušetriť časové lístky

ByIMG_1979

jún 23, 2016 , ,
odovzdavanie autobusov
Autobusy MHD Zvolen. Foto: ZV-podujatia – ilustračná

TS: Mesto Zvolen má záujem, aby MHD bola ľuďmi využívaná vo väčšej miere, ako je tomu v súčasnosti. Zároveň sa snaží priniesť lacnejšie cestovanie. Výsledkom snáh je zavedenie časových lístkov, ktoré fungujú od začiatku roka. Ľudia môžu prostredníctvom nich cestovať viac a pritom ešte aj ušetriť.

„30-dňový predplatený časový lístok stojí 19 eur, za 90-dňový cestujúci zaplatia 54 eur. Ak teda niekto používa MHD na presun do práce a späť, mesačne niečo ušetrí. Ak cestuje častejšie, prípadne prestupuje, ušetrených peňazí bude o to viac,“ hovorí generálny riaditeľ SAD Zvolen Anton Mazán.

Príkladom je človek, ktorý bude cestovať autobusom do práce a tiež za voľnočasovými aktivitami. Pri novom zákazníkovi stačí, ak príde s platným preukazom totožnosti do Dopravnej kancelárie na zvolenskej autobusovej stanici, zaplatí príslušný poplatok a následne mu bude vystavený časový lístok v podobe „čipovej“ karty. Tú môže ihneď začať používať. Ešte jednoduchšie je to pri cestujúcich, ktorí kartou disponujú už dnes. Kompetentný pracovník ju veľmi jednoducho prestaví a môže byť používaná ako časový lístok.

Ako si ľudia zvykli na nový druh lístkov? „Všetko nové chce čas. Ľudia sa musia najskôr presvedčiť, že je to pre nich výhodné, až následne môže počet cestujúcich začať výraznejšie rásť. Zvolenčania sa s novinkou zoznamujú, čo je úplne v poriadku. Podobné skúsenosti máme aj z iných miest,“ odpovedá Mazán.

Časový lístok pritom nie je jediný prostriedok na popularizáciu zvolenskej MHD. Mesto sa prihlásilo do unikátneho európskeho projektu, ak by v ňom bolo úspešné, získať môže 15 nových autobusov, čím bude vozidlový park MHD kompletne obnovený. Ľudia by tak mohli cestovať omnoho komfortnejšie.

TS: PhDr. Martin Svatuška referent pre styk s verejnosťou Mesto Zvolen. Foto: J. Števonka