V Kováčovej sa konala jubilejná Penalta Cup

penalta-cup-2016-kovacova-15

Zostava priateľského zápasu Kováčová – Športoví novinári Slovenska.

Podujatím, ktoré začína mať v nielen v regióne punc vyhľadávanej akcie pre milovníkov futbalu i dobrej zábavy, spestrujúcej  pre fanúšikov  letné „bezfutbalové“ obdobie, s množstvom gólov a i s divácky príťažlivým sprievodným programom, sa určite stáva Penalta Cup usporiadavaný už tradične v pôsobnosti agilnej futbalovej TJ Prameň Kováčová v spolupráci so športovými novinármi. V sobotu 9. Júna 2016 sa konal už 10. ročník tohto podujatia pod názvom Penalta cup Kováčová 2016, znova s podtextom - no hlavným motívom  Memoriál Miloša Kováča, známeho slovenského športového  komentátora, moderátora a redaktora Miloša Kováča, za účasti 84 aktérov z 18 miest a obcí regiónu v troch kategóriách.

milos-kovac

Miloš Kováč

Spomienkové podujatie na štadióne TJ Prameň Kováčová na  zvolenského rodáka,  ktorý 1. januára 2007 vo veku 36 rokov podľahol dlhej a  ťažkej zákernej chorobe,  otvoril  redaktor STV Milan Stanko, ktorý celé podujatie moderoval.

Vyzdvihol význam podujatia: „Penalta Cup je i o stretávaní starých známych a vždy sa koná v priateľskej, veselej nálade a v športovom duchu. Je spomienkou na zosnulého kolegu Miloša Kováča. Nielen vďaka jeho nezabudnuteľnému komentovaniu historického úspechu slovenských hokejistov, keď sa v roku 2002 stali v Göteborgu majstrami sveta.  Aj vďaka podujatiu ako je Penalta Cup na Miloša nikdy nezabudneme a jeho odkaz bude v nás žiť.“ Potom v hrobovom tichu zaznel neopakovateľný záznam z historickej chvíle Slovenského hokeja a po Milošovom komentári zlatého finále: „Sme majstri sveta, sme majstri sveta – fantasticky to znie, fantasticky sa to hovorí, Slovensko vyhralo vo finále 66-tych majstrovstiev sveta nad Ruskom v dramatickom zápase 4:3“, postupne zaželali veľa športových úspechov účastníkom starosta Kováčovej Ing. Ján Izrael, iniciátor vzniku podujatia Róbert Brodziansky a Milan Kováč, ktorí po emotívnom príhovore už tradične otváraciu  strelu zo značky pokutového kopu premenil v otvárací gól jubilejného 10.ročníka Penalta Cupu Kováčová 2016. Otvorenie memoriálu zakončil nový šéf Kováčovského futbalu Ján Zvara odovzdaním Pamätných medailí k10.výročiu konania podujatia Milošovým rodičom Anne a Milanovi Kováčovcom.

Sprievodnou akciou podujatia bola i prezentácia poviedkovej knihy Marcela Páleša a moderátora a redaktora, ktorého poznáme i z vysielania rádia Regina Michala Várošíka pod názvom Rovno v tráve. Príbehy o každodenných maličkostiach i o všednostiach, o ktorých sa bežne nehovorí. Kniha ku chvíľam oddychu, ale i k vzbudeniu úvah, inšpirácie , s ktorou je možné naozaj si sadnúť do trávy, nechať sa unášať krásou slova, myšlienok, úvah, príbehov zo života, ale aj fikcie, ktoré vás pobavia, rozosmejú, oslovia, prinútia na chvíľu premýšľať o  ľudských slabostiach i s  kúskom poézie.

Potom už pod taktovkou redaktora STV Milana Stanka pri mikrofóne a od rozhodcovského stolíka Lucie Gajdošovej s Vandou Jelokovou a dvoch rozhodcov Mareka Marka a Vladimíra Mojžitu na výborne pripravenom trávniku, začal niekoľkohodinový maratón kopov zo značky pokutového kopu. Celé podujatie sprevádzal hudobnou produkciou od mixážneho pultu Zdeno Sarvaš.

Ako prví sa dostali k slovu muži. Absolvovali postupové kolo v skupinách, kde kopali po päť pokutových kopov a na postup do finálovej časti museli byť úspešní štyri krát. Medzi žrďami sa im v skórovaní snažila zabrániť pravidelne rotujúca trojica brankárov Marek Gnida, Marek Zemiar a Július Kohút. Po kvalifikačnej eliminácii z 67 štartujúcich mužov sa do finálového rozstrelu prebojovala až tridsiatka účastníkov. O prekvapenia v úvodnej časti nebola núdza, do finále nepostupovali i strelci od ktorých sa očakávalo umiestnenie v prvej desiatke. S domácich strelcov Igor Volko, ktorý sa v minulých ročníkoch pravidelne „umiestňoval“ netrafil tri krát, podobne Andrej Lupták, Zvolenčan Samo Puškár a „nedokopal“ ani Sielničan Marek Kancír. O konečné poradie sa kopalo až po exhibičnom stretnutí a  najpresnejšiu mušku počas celodenného maratónu mal v hlavnej kategórii Róbert Turák z Tajova, absolvent fakulty Telesnej výchovy a  športu Univerzity Mateja Bela so špecializáciou futbal.

Bývalý hráč i Kováčovej,  žijúci dlhodobo v Prahe, kde hrával za LOKO Vltavín v ČNL a   pôsobil ako tréner mládeže v Dukle Praha,  sa stal celkovým víťazom 10. ročníka Penalta Cupu v Kováčovej so 100% úspešnosťou, keď pri kopoch z bieleho bodu premenil všetkých 17 penált. Na druhom mieste skončil s 15 gólmi a úspešnosťou 88%  Sliačan Milan Kujan a tretí bol tiež Sliačan Dušan Spišiak, ktorý skóroval 13 krát s úspešnosťou 86% a uspel o gól v rozstreli so štvrtým Sielničanom Róbertom Elekom, tiež bývalým hráčom Prameňa, ktorý „nedal“ až piatu eliminačnú penaltu.  Na piatom mieste skončil Zvolenčan Adam Bočkaj s 11-timi gólmi, na šiestom Zvolenčan Dominik Kudlík, ktorý v rozstreli porazil najtechnickejšie strieľajúceho strelca memoriálu, dvojnásobného víťaza siedmeho Vladimíra Žlnku zo Slatinských Lazov. Na ôsmom mieste skončil Zvolenčan Jaroslav Grajciar, až deviaty bol prekvapivo tiež  Zvolenčan Marián Hradňanský a desiatku ocenených uzavrel Hriňovčan  Peter Slovák.  Za bránami TOP-10 o jedno miesto skončil divákmi najviac povzbudzovaný Sielničan Drahomír Várošík, ktorý bol voči gólmanom úspešný 10 krát a neuspel ani najstarší účastník Ján Tereň (52 rokov) so štyrmi premenenými penaltami.

Ešte pred finálovým rozstrelom súťaže mužov sa odohral priateľský futbalový duel medzi bývalými hráčmi TJ Prameň Kováčová a športovými novinármi, ktorých sa tento rok zišlo pomenej a doplnili ich aktéri súťaže Penalta cup a súčasní hráči. V zápase hranom na 2×25 minút, keď  bol pri lopte prvý neprehliadnuteľný redaktor  RTVS Mário Hanzel a posledným nový šéf Kováčovského futbalu Ján Zvara, ktorý premenil až svoju piatu šancu s konečným hvizdom na gól a upravil na konečných 5:1 pre domácich, sa hralo dosť svižne o diváci mohli vidieť pekné akcie  i góly.

penalta-cup-2016-kovacova-31

Naj muž Róbert Turák a najlepšia žena Paulína Pélyová. Foto: Miloš masarik

V súťaži žien štartovalo 8 strelkýň a v bráne voči nim sa snažil „čo najmenej“ zavadzať a aj likvidovať ich strelecké pokusy Ján Zvara, ktorý z 33 streleckých pokusov zo značky pokutového kopu chytil až 10 a ďalších 8 skončilo na konštrukcii bránky, alebo mimo nej. V prvom kole z úvodných troch pokusov skórovala iba domáca Mirka Leštáková, no potom už padali góly.  Do finále postúpili štyri aktérky a po troch strelených góloch zvíťazila Paulína Pélyová z Novej Bane, študujúca 4.ročník pedagogickej VŠ v Prahe, ktorá udivovala nielen výkonom, ale i svojim vzhľadom. Nečudo, veď Paulína sa v minulom roku prebojovala medzi 12 najkrajších žien Slovenska a v prestížnej súťaži Miss 2015 získala titul „Miss Hlas“ a  pred nedávnom ako jediná Slovenka v Českej súťaži krásy  Supermiss získala titul „Supermiss Média“. Druhá skončila slovenská gymnastka Mária Homolová a tretia bola Lucia Gajdošová, ktoré však vo finále gólovo neuspeli.

V kategórii detí strieľalo pokutové kopy 7 chlapcov a 2 dievčatá, ktoré z 59 pokusov premenilo 35, až 11 chytil  brankár a 13 končilo mimo bránky. Zo svojich siedmych pokusov šesť premenila prekvapivo Ela Rybárová, ktorá nedala chlapcom šancu a o gól tromfla druhého Mareka Páleníka.

V hlavnej mužskej kategórii kopali účastníci všetky svoje pokusy na troch brankárov, ktorí taktiež medzi sebou súperili o toho najlepšieho. Víťazom  brankárskej súťaže sa stal Marek Zemiar (Fk Slovan Kúpele Sliač), ktorý zlikvidoval strelcom 33 penált, druhé miesto vychytal Marek Gnida, brankár štvrtoligových Pliešoviec, ktorý  bol úspešný pri 31 pokutových kopoch. Od organizárorov  obdržal Pamätnú medailu k 10.výročiu konania memoriálu, lebo absolvoval medzi tromi žrďami na podujatí všetky doterajšie ročníky. Tretí skončil už teraz  tréner TJ Slovan AX Budča  Július Kohút, ktorý nepustil do siete 19 striel.

Ceny pre najlepších odovzdal spolu s Jánom Zvarom otec Miloša Kováča Milan, ktorý v závere poďakoval organizátorom, účastníkom i novinárom a vyslovil presvedčenie, že akcia bude pokračovať i ďalšími ročníkmi.  V priebehu podujatia zavítalo do areálu futbalového stánku v Kováčovej v krásnom počasí viac ako dve stovky divákov a nechýbal ani už tradičný guľáš a občerstvenie.

Milošov otec Milan Kováč zhodnotil priebeh celého podujatia: „Sme veľmi povďační  organizátorom, telovýchovnej jednote i obci Kováčová,  účastníkom  podujatia, súťažiacim i novinárom. Je pre nás samozrejme ťažké, že nás syn odišiel v tokom mladom produktívnom veku a ťažko sa s tým vyrovnávame. No úplne sa to nedá, je povzbudením, keď človek zažije určitý prejav v rámci spomienok, ktoré nám zostávajú a že je mnoho ľudí s kolegov športovcov, funkcionárov i novinárov, že si naňho dokážu stále spomenúť, pripomenúť účasťou na tomto podujatí. To nás teší, že spomienka nezanikla a existuje. Jubilejný ročník bol vydarený, s peknou účasťou a myslím, že sú i účastníci aj hostia spokojní. Ďakujem všetkým.“

Ján Zvara predseda FO TJ Prameň Kováčová, ktorého bolo možno v priebehu dňa vidieť  ako strelca, brankára, hráča, organizátora, bol s priebehom spokojný: „Môžem povedať, že som spätý s Penalta cupom od jeho vzniku, som rád, že som mohol takéto podujatie spoluorganizovať. Dnes tu bola kvalitná účasť i výborné výkony účastníkov. Na budúci rok  by sme chceli pozvať niektorých z našich hokejových majstrov sveta z roku 2002. Prisľúbil sa Janko Laššák.  Chceme skvalitniť i prípravu a účasť.“

Súťaž v kopaní jedenástok, či pokutových kopov, alebo penált (ako si kto vyberie),  so sprievodným programom, ktorého súčasťou bol aj priateľský zápas medzi Výberom TJ Prameň Kováčová a novinármi i pracovníkmi médií, sa stalo športovo- spoločenskou akciou vyhľadávanou nielen v regióne. Ako spomienkové podujatie spolu s Novinárskou stovkou na banskobystrických Štiavničkách  nesú názov – Memoriál Miloša Kováča. Všetci, ktorí ste ho mali radi, venujte mu spolu s nami tichú spomienku.

Penalta Cup 2016 vo výsledkoch : 

Počet  penált  v sumáre všetkých kategórií

Muži:

 • Celkový počet  penált: 469
 • Premenili: 313
 • Nepremenili: 156 z toho
 • Chytili brankári: 83
 • Mimo: 73

Ženy:

 • Celkový počet  penált: 33
 • Premenili: 15
 • Nepremenili: 18 z toho
 • Chytil brankár: 10
 • Mimo: 8

Deti:

 • Celkový počet  penált: 59
 • Premenili: 35
 • Nepremenili: 24 z toho
 • Chytil brankár: 11
 • Mimo: 13

Celkovo sa na jubilejnom 10.ročníku Penalta Cupu Kováčová 2016 kopalo 561 súťažných penált a  padlo až 363 gólov,  gólom neskončilo až 198 streleckých pokusov, z ktorých 104 chytili brankári  a na konštrukcii brány a mimo nej skončilo 94 striel zo značky pokutového kopu.

Poradie:

Muži:

 1. Róbert Turák
 2. Milan Kujan
 3. Dušan Spišiak

Brankári:

 1. Marek Zemiar
 2. Marek Gnida
 3. Július Kohút

Ženy:

 1. Paulína Pélyová
 2. Mária Homolová
 3. Lucia Gajdošová

Deti:

 1. Ela Rybárová
 2. Marek Páleník
 3. Samuel Salon

Futbalový zápas:

 • Kováčová – Športoví novinári Slovenska 5:1 (1:0) – Góly: Kocúr 2, Kudlík 2, Zvara – Furák.

Fotografie

Clánok a foto: Miloš Masarik

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.