• Po. jan 30th, 2023

Koráliky v rôznorodej podobe k videniu na výstave v LDM Zvolen

ByIMG_1979

júl 16, 2016
presklená vitrína plná náhrdelníkov
Z korálok sú aj tradičné Africké hudobné nástroje. Foto: ZV-podujatia

Príroda a tvorivosť ľudí majú pre Vás v zálohe mnohé prekvapenia. Ľudia už od dávna túžili skrášľovať sa, zapáčiť sa alebo zdôrazniť svoje postavenie v komunite.

Maľovali sa, obliekali sa do pestrých odevov, zdobili výtvormi z listov, kvetov, semien a plodov rastlín, z dreva, či zvieracích koží, kostí slonoviny, rohoviny a peria.

Týchto pár viet a podstatne viac si môžete prečítať na veľkom plagáte v priestoroch Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene a charakterizujú do bodky, aká okrem iných výstav sa tu momentálne nachádza.

Výstava má príznačný názov Koráliky nielen z Klokoča a vo výstavnom priestore nájdete nielen vo vitrínach neskutočne veľké množstvo rôznych náhrdelníkov práve z koráliek nielen z Klokoča ako názov evokuje, ale svoje zastúpenie tu má aj Amerika, Afrika, Austrália, Oceánia a ďalšie. Každá z týchto krajín používa na vytvorenie rôznych ozdôb svoj tradičný materiál, ktorý je špecifický v danej krajine a regióne. A tak tu nájdete náhrdelníky a rôzne ozdoby zo semienok rastlín, ovocia a ďalšieho rôznorodého materiálu.

Nebudem už viac prezrádzať, ale rozhodne môžem doporučiť túto výstavu, nakoľko ponúka veľa zaujímavého a dozviete sa ešte podstatne viac aj z textovej časti, ktorá je tu bohato na paneloch zastúpená.

Fotografií tentokrát prikladám pomenej, aby nebolo všetko prezradené a ešte doplním, že výstavu si môžete pozrieť do konca augusta v rámci otváracích hodín múzea.

Fotografie

Článok a foto: J. Števonka.