Mesto investuje do budúcnosti detí

skolka-banika-zvolen

Materská škôlka na ul. J. Bánika počas prestavby. Foto: ZV-podujatia.

TS: Výmeny paluboviek v telocvičniach, zateplenie, výmena okien, oprava strechy. Aby školský rok mohol prebiehať bezproblémovo, nevyhnutnosťou sú kvalitné podmienky pre vzdelávanie žiakov. Vo Zvolene došlo počas letných prázdnin k modernizácii viacerých škôl. Snahou je dať deťom priestor, aby sa počas nastávajúceho školského roka mohli sústrediť iba na štúdium.

„Deti sú našou budúcnosťou, v meste im venujeme veľkú pozornosť. Nie náhodou sme získali ocenenie „komunita priateľská deťom.“ Nie sú to však len rôzne výchovné projekty, snažíme sa, aby sa mohli učiť v dôstojných podmienkach. Preto investujeme do obnovy škôl a škôlok nemalé peniaze,“ hovorí primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.

Školstvo „zhltne“ takmer polovicu rozpočtu mesta, ani to však nestačí. Napríklad na základné školy síce dostáva peniaze od štátu, v nich však nie sú započítané investície do samotných priestorov. Pritom „tretia“ základná škola sídli v budove, ktorá bola daná do užívania v roku 1948 a aj tá najmladšia (ZŠ Námestie mládeže) už má viac ako 25 rokov.

palubovka-sportova-hala-zvolen-zapad

Výmena palubovky v športovej hale na Zvolenskom sídlisku Západ. Foto: ZV-podujatia.

 

„Jedná sa o veľkú finančnú záťaž, záleží na hospodárení samosprávy, či ju dokáže utiahnuť. Hrôzostrašné obrázky z niektorých škôl, kde sa deti musia učiť v zatekajúcich či plesnivejúcich budovách sme vo Zvolene nedopustili. Snažíme sa nachádzať eurofondové či vlastné zdroje, aby sme predišli havarijným stavom. Jedná sa o množstvo peňazí, no ja  verím, že mestu sa napokon vrátia v podobe šikovnej a rozhľadenej generácie mladých Zvolenčanov. Investícia do ich vzdelania je veľká, v konečnom dôsledku to však môže byť to najmenej, čo pre naše deti urobíme,“ tvrdí primátorka.

Najväčšou investíciou do školstva v rámci tohtoročného leta bola prestavba materskej školy na ul. J. Bánika. Zvýšila sa kapacita zariadenia, aby bol uspokojený dopyt rodičov po umiestnení ich detí, prestavba stála viac ako 300 tisíc eur. Zmeny nastali tiež v základných školách na uliciach M. Rázusa a Námestí mládeže, konkrétne došlo k rekonštrukcii paluboviek v tamojších telocvičniach. Celková hodnota – približne 110 tisíc eur, deti však môžu od začiatku školského roku športovať vo vynovených priestoroch. Investícií do opráv a rekonštrukcií škôl a školských zariadení je však omnoho viac, celkovo sa počítajú na takmer 300 tisíc eur.

Ani týmto však starostlivosť o budovy školských zariadení vo Zvolene nekončí. Mesto sa už dnes uchádza o eurofondy, aby mohlo zrekonštruovať škôlky na uliciach Hrnčiarska a J. Fullu. Určite najväčšou novinkou však bude pripravovaná polmiliónová investícia do športového areálu ZŠ Hrnčiarska. Ten by mal po rekonštrukcii slúžiť tak potrebám školy ako aj širokej verejnosti.

Fotografie

TS: PhDr. Martin Svatuška referent pre styk s verejnosťou Mesto Zvolen. Foto: J. Števonka.

Pridaj komentár