• Ut. máj 30th, 2023

FSž Marína predviedla excelentné vystúpenie o tradičnej kultúre

fsz-marina-zeny-19
Foto: ZV-podujatia.

Predstavenie toho naj z toho, ako to voľakedy bolo, keď tradície boli ešte naplno rozvinuté a folklór tu udával prím, aj o tom a nielen o tom bolo jedno sobotné podujatie…

Folklórny súbor železničiarov Marína zo Zvolena zahájil 13. októbra 2016 cyklus podujatí „Marína – polstoročie mladosti, túžby živej po kráse…“, venovaný 50. výročiu svojho založenia vystúpením pre železničiarov a verejnosť v Dome kultúry ŽSR vo Zvolene.

Prvé vystúpenie sa konalo v DK ŽSR Zvolen a malo názov Marína naša – kytica vďaky pre železničiarov a doslova plný stánok si užíval toto parádne vystúpenie.

Druhé podujatie prebehlo v piatok 21. októbra 2016 školou tanca pre verejnosť. Vyučoval sa Čardáš zo Zvolenskej Slatiny a lektormi školy tanca boli manželia Sýkorovci. Všetkým tancuchtivým zahrala ľudová hudba súboru Marína.

Po týchto dvoch podujatiach sa muselo uznať, že táto oslava prebieha vo veľkom štýle, ale…

V sobotu 22.10.2016 prišli na rad ženy, respektíve hudobno-spevácky program, ktorého hlavnými protagonistami boli FSž Marína a tento bol príznačne nazvaný Ženy.

Celú túto parádu, ktorej program zosnovala Andrea Jágerová bolo možné zažiť v Katolíckom kostole Božieho srdca Ježišovho na zvolenskom sídlisku Sekier.

Celé to bolo o rôznych obrazoch žien v tradičnej kultúre v prvej polovici minulého storočia. Zmieňovanú kultúru bolo vidieť v dvanástich dejstvách a každé dejstvo bolo z inej obce a dediny, nachádzajúcej sa v blízkom regióne. Prešli sme Litavou, Očovou, Žibritovom, Závadkou nad Hronom, Detvou, Pliešovcami, Dobrou Nivou, Bzovíkom, Čerínom, Likavkou, Jakubanmi a na záver sme skončili v Dolnej Mičinej.

Tradičná kultúra bola badateľná nielen v samotnej interpretácii spevu, ale aj v tradičných krojoch, ktoré mali Marinárky oblečené. Do toho všetkého perfektne zahrala Ľudová hudba FS Marína vedúceho Milana Hrončeka a dievčenskú skupinu viedla Irena Briešková.

Nech sa páči pár fotografií

Najbližšie v rámci osláv 

Piatok 28.10.2016 – DJGT Zvolen – 18:00

  • Marína naša – kytica vďaky pre rodičov (vystúpenie pre verejnosť) 10 €

Sobota 29.10.2016 – DJGT 17:00

  • Marína naša – polstoročie mladosti, túžby živej po kráse – Slávnostný program (vystúpenie pre pozvaných hostí) a o 20:00 v reštaurácii bude spoločenskéstretnutie

Vstupenky je možné si zakúpiť v informačnom centre mesta Zvolen – Stará radnica 045/54 29 268 a bližšie informácie Vám podá Andrej Sýkora 045/22 94 343

Fotografie

Článok a foto: J. Števonka