Na radnici bola pokrstená kniha Jozefa Leikerta

balkovicova-leikert-klausova

Krstné mamy boli Lenka Balkovičová ak aj veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku J.E. Lívia Klausová a uprostred stál Jozef Leikert. Foto: ZV-podujatia.

Vo štvrtok 20.10.2016 sa v kultúrnej sále na Starej radnici vo Zvolene konal slávnostný program, spojený s krstom jednej výnimočnej básnickej zbierky spisovateľa Jozefa Leikerta.

Toto podujatie bolo predposledným z radu podujatí, ktoré sa uskutočnili v rámci už 12. ročníka podujatia Týždeň česko–slovenskej vzájomnosti od 17. do 21.10.2016 a organizovala ho Krajská knižnica a Český spolok vo Zvolene. Všetky aktivity realizované formou bábkových divadiel pre deti, besied, autorských prezentácií, výstav a prednášok boli počas týchto dní tradične zamerané na témy približujúce obe národné kultúry.

V plnom hľadisku ľudí, ktorí prišli na toto slávnostné podujatie bolo možné vidieť primátorku mesta Zvolen Ing. Lenku Balkovičovú, excelenciu Líviu Klausovú – veľvyslankyňu Českej republiky v SR, riaditeľku Divadla Jozefa Gregora Tajovského Ing. Janu Raffajovú, riaditeľku Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene Ing. Milotu Torňošovú a ďalších vzácnych hostí.

O knihe

Názov knihy, respektíve český preklad básnickej zbierky Jozefa Leikerta je Pavučina bytí. A ako bolo povedané na krste, nasledujúce vety presne vystihujú túto zbierku.

Náš most, ak myslíme na most medzi Čechmi a Slovákmi je doslova podopretý veršami. Veršami úcty, tolerancie, priateľstva. A nielen od roku 1918, keď vznikla Československá republika, ale dávno predtým. My Slováci a Česi sme mali k sebe vždy blízko a veríme, že budeme mať blízko stále. Nakoniec, ťažko nájdeme vo svete dva tak blízke národy, ako sú naše.

Predtým, než prišlo k samotnému aktu moderátorka večera Viera Kučerová spovedala samotného autora a medzitým sa na pódiu vystriedali s recitovaním z kníh autora Ondřej Daniš a dvojica Vladimír Rohoň a Matej Kováčik. Okrem slov znela aj hudba perkusových a strunových nástrojov a svoju časť tu na píšťalke zahral aj Dušan Holík.

Po kultúrnej časti programu prišlo k tomu, na čo všetci prítomní čakali a to ku krstu tejto publikácie. Krstnými rodičmi boli Lívia Klausová, primátorka mesta Zvolen Ing. Lenka Balkovičová a Róbert Jurových.

Na samotný záver sa konala tradičná recepcia, počas ktorej si bolo možné nielen zakúpiť niektorú z

autorových kníh, ale sa aj porozprávať s niekým v družnom rozhovore.

O autorovi

Spisovateľ Jozef Leikert vydal vyše 60 kníh, ktoré vyšli v 13 krajinách – v USA, vo Švédsku, v Kanade, v Rusku, v Rakúsku, v Maďarsku, v Poľsku, v Bulharsku, v Srbsku, v Macedónsku, v Bielorusku, na Ukrajine a v Českej republike. Vo Švédsku dokonca ako prvému a doteraz jedinému slovenskému básnikovi. V Českej republike mu celkovo vyšlo 12 kníh poézie a literatúry faktu.

Článok a foto: J. Števonka.

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: