Futbalisti MFK Zvolen vybojovali dôležité víťazstvo

mfk-zvolen_msk-sobota-43

Na trávniku MFK sa bojovalo doslova o každú loptu. Foto: ZV-podujatia.

V sobotu 29.10.2016 sa na ihrisku MFK hral zápas už 13. kola II. futbalovej ligy východ a do Zvolena ako súper našich prišiel klub MŠK Rimavská Sobota.

Zvolenčania do zápasu vstúpili nad očakávanie efektívne, keď najprv Jenčo v 3. minúte s prehľadom zlikvidoval šancu Janca, rozohral na Čertíka, ten našiel pred pokutovým územím Staška a loptu po jeho delovke odrazenú od brvna s obrovským prehľadom poslal do siete Sukisa. 1:0. Skorý úvodný gól MFK bol rozhodujúcim pre vývoj stretnutia . Elvis Mashike Sukisa perfektne pozične čítal hru, rýchlo sa zorientoval po strele Staška do brvna a kým obrana vybiehala za odrazenou loptou od brány s prehľadom ju spracoval na prsiach a sám pred Prošovským nezaváhal. Svojim šiestym gólom v drese MFK si nielen upevnil kredit naj strelca, ale i naštartoval mužstvo v boji za plným bodovým ziskom.

Hostia prehnane reklamovali postavenie mimo hry u asistenta rozhodcu, no gól bol uznaný. Arbiter „ťahal“ prvú kartu Vargicovi.

Domáci pokračovali v tlaku, no do polčasu gólom neskončili dva krát Staškova hlavička po centri Popovića, Čeryho strela, ani Čertíkov priamy kop, ani hlavička Marića. Hostia pritvrdili hru, zbytočne faulovali a dostávali karty. Jenča v bráne MFK propagačnou strelou Petrán nehrozil a Čertíkovu gólovú strelu bravúrne vyrazil Prošovský.

Do druhého dejstva nastúpili domáci s odhodlaním poistiť jednogólové vedenie, hrali dynamický futbal s pozornou obranou. V 59. minúte skončila strela Labudu na múre, hostia množili fauly a priebeh hry sa stával čím viac nervóznejší a za prehnanú tvrdosť pykali kartami. V 64. minúte z priameho kopu strieľal Čertík tesne nad brvno.

Už o tri minúty mohol rozhodnúť Sukisa, no po faule Petrána, ktorý ho zastavil nedovolene, dostal druhú žltú kartu, vybavil presilovku MFK, ktorú už v 73. minúte využil. Po Čertíkovom centri Sukisovu strelu zblokoval Püšpöky a odrazenú rezolútne poslal do siete Staško. 2:0.

Ján Staško hral do zranenia s veľkým prehľadom a po Sukisovej zblokovanej strele už s prehľadom zabezpečil domácim svojim tretím gólom v drese MFK dvojgólové vedenie. Škoda jeho zranenia a vynúteného striedania 10 minút pred koncom stretnutia.

Potom sa bavili diváci už iba na množstve strkaníc a verbálnych útokov, ktoré vyriešil hlavný rozhodca kartovým mariášom, ktorý vyvrcholil vylúčením Trabalíka za vulgarizmy voči hlavnému rozhodcovi. Hostia tak dohrávali súboj už iba s 9 hráčmi. Na karty boli „úspešní“ hostia, ktorým arbiter ukázal až 7 žltých a dve červené a domácim „iba“ 3 karty žlté. Nervózne stretnutie skončilo pre domácich napokon plným bodovým ziskom, no Zvolenčania sa naň pomerne natrápili. Po skončení dôležitého stretnutia pre MFK z hľadiska perspektívy zotrvania v 2.lige v budúcej sezóne pri chystanej reorganizácii súťaží v pôsobnosti SFZ sa k jeho priebehu vyjadril tréner MFK Zvolen Anton Jánoš:

„Bez ohľadu na výsledok sme videli zbytočne nervózne stretnutie, vrchovatou mierou sa o to pričinili hostia a sami sa pripravili o prijateľnejší výsledok pre nich. Ak by hrali koncentrovane a plnej sile mohli byť vyrovnanejším súperom a mohli nám narobiť väčšie problémy. My sme tiež hrali nervózne, ale preto, že sme už dlho naplno nebodovali a potrebovali sme uspieť. Preto zápas gradoval na úrovni nervozity a nie hernej kvality. Sme spokojní s výsledkom a hlavne s dôležitými tromi získanými bodmi.“

13. kolo 2. futbalovej ligy:

MFK Zvolen – MŠK Rimavská Sobota 2:0 (1:0)

Góly: 3. Sukisa, 73. Staško

ŽK: 44. Popović, 57. Čery, 80. Sudimak – 4. Vargic, 34. Petrán, 40. Gazda, 47. Husanik, 65. Janco, 66. Petrán (2. ŽK), 80. Morháč,

Tabuľka po 13. kole

Umiestnenie v 24.ročníku druhej najvyššej Slovenskej futbalovej súťaže v sezóne 2016-2017 je veľmi dôležité z dôvodu plánovaných reorganizácií futbalových súťaží od budúcej sezóny. Zmeny sa budú týkať súťaží vrátane druhej ligy v podriadení SFZ a tým logicky i súťaží nižších v pôsobnosti regionálnych zväzov.

Konferencia SFZ začiatkom júna 2016 schválila reorganizáciu II. ligy. Druhá najvyššia slovenská futbalová súťaž bude mať od sezóny 2017/18 opäť 16 účastníkov.

Zo skupín (Západ a Východ) sa do II. ligy v sezóne 2017/18 kvalifikujú tímy, ktoré v súčasnom formáte postúpia do skupiny o postup do Fortuna ligy (6+6). Zvyšné tímy vzídu zo štyroch regionálnych tretích najvyšších súťaží. Tímy, ktoré nepostúpia do súčasnej skupiny o postup do Fortuna ligy a budú síce hrať v skupine mužstiev od 7.miesta nižšie, no všetky vypadnú. Bola nutnosť nájsť optimálny model II. ligy tak, aby plnila jednak kvalitatívnu základňu pre mužstvá z I. ligy a zároveň geograficky aj ekonomicky pokrývala celé územie Slovenskej republiky, pričom by mužstvá popri postupových ambíciách a vysokej (potrebnej) športovej výkonnosti spĺňali i kritériá adekvátnej infraštruktúry. MFK Zvolen tieto podmienky vybudovaním nového štadióna spĺňa, no musí pre štart v budúcom ročníku druhej ligy skončiť v tejto sezóne do šiesteho miesta, ktoré zabezpečuje zotrvanie v súťaži a dáva i možnosť prípadného postupu do Fortuna ligy po úspešnom absolvovaní nadstavbovej časti v skupine o postup. V poslednom kole Zvolenčania neuspeli na Spiši a figurovali pred odvetným duelom s Rimavskou Sobotou na šiestom mieste tabuľky 1.futbalovej ligy so ziskom 17 bodov. „Turuli“ zase prehrali na domácom trávniku o dva góly s Bardejovom a boli so 6 bodmi predposlední. Vzájomný zápas v 4.kole v Rimavskej Sobote skončil deľbou bodov (1:1) a tak sa očakával tuhý boj a Zvolenské MFK potreboval naplno bodovať.

Po doteraz odohraných trinástich kolách mužstvo MFK Zvolen 5 krát zvíťazilo (Spišská Nová Ves, Liptovský Mikuláš, Lokomotíva Košice, Lipany a Rimavská Sobota), 5 krát remizovalo ( 2x Haniska, 2x Poprad a Rimavská Sobota) a iba v troch stretnutiach prehralo (VSS Košice, Bardejov a Spišská Nová Ves). So ziskom 20 bodov figuruje na 4.mieste s aktívnym skóre 22:14. Do skončenia základnej časti súťaže zostáva odohrať ešte 5 kôl a MFK čakajú ešte v odvetnej časti teda piati súperi. Aké sú vyhliadky Zvolena na postup?

• V 14.kole nastúpia v Liptovskom Mikuláši proti zatiaľ šiestemu Tatranu, nad ktorým síce zvíťazili, no v Slovnaft cupe prehrali.
  • V 15.kole privítajú vedúce FC VSS Košice, kde prehrali najtesnejším rozdielom.
  • V 16.kole hrajú Košiciach s treťou Lokomotívou, na ktorú strácajú 3 body a na domácom trávniku naplno bodovali.
  • V 17.kole už v marci budúceho roku na domácom trávniku hostia druhý Partizán Bardejov, kde prehrali o gól.

A v záverečnom 18.kole sa môže rozhodovať „v bitke pri Lipanoch“. S poslednou Odevou doma naplno bodovali a strelili tri góly. Veľa však bude záležať i na stretnutiach ostatných prenasledovateľov, keď siedma Spišská Nová Ves stráca na MFK iba 5 bodov a je stále v hre.

Článok: Miloš Masarik. J. Števonka.

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )