Reklamy

To najlepšie, čo doma máme

madona-najstarsia

Zdroj: SNG Zvolenský-zámok

TS: Slovenská národná galéria Zvolenský zámok pre svojich návštevníkov v roku 2017 pripravila nový cyklus kurátorských výkladov pod názvom To najlepšie, čo doma máme. Ide o pravidelný cyklus špecializovaných výkladov, v rámci ktorého kurátori Slovenskej národnej galérie raz mesačne predstavia dielo, ktoré vo svojom zbierkovom fonde považujú za najzaujímavejšie. Ako prvý sa nám predstaví vedúci kurátor Zbierok starého umenia SNG Dušan Buran.

Zvolenský zámok, 24. január 2017 / 18.00 – 2,70€

Dušan Buran: Najstaršia Madona v zbierkach SNG a umenie 13. storočia

Ikonografický typ „trón múdrosti“ (sedes sapientiae) sa rozvinul už v 12. storočí a patril medzi najrozšírenejšie mariánske súsošia v Európe až do obdobia vrcholnej gotiky. Či už samostatne alebo v rámci tabernákulových alebo cestovných oltárikov. SNG sa v roku 2007 podarilo na aukcii spoločnosti SOGA získať neskororománsku/ranogotickú Madonu z Južného Nemecka z polovice 13. storočia. Na druhej strane, podobná socha bola určite súčasťou najstaršieho spišského tabernákulového oltára z Vojnian (aktuálne po reštaurovaní). V prezentácii sa pokúsime o virtuálnu rekonštrukciu podoby oltára a porozprávame sa o širšom európskom kontexte sochárstva na pomedzí románskeho a gotického umenia.

Fotografiu Tróniaca madona – Sedes sapientiae si môžete v plnej kráse pozrieť na stránke Web umenia

Mgr. Dušan Buran, Dr. phil.

Je absolventom Dejín umenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (Mgr. 1992) a na Technickej univerzite v Berlíne (Dr. phil. 2000).

V súčasnosti pracuje ako kurátor Zbierky gotického umenia a zároveň vedúci kurátor Zbierok starého umenia SNG v Bratislave. Venuje sa najmä stredovekému sochárstvu a maliarstvu, čiastočne i umeniu a architektúre 20. storočia či otázkam muzeológie a pamiatkovej starostlivosti.

Bol editorom knihy Dejiny slovenského výtvarného umenia – Gotika a kurátorom rovnomennej výstavy (SNG Bratislava 2003/2004), autorom a spoluautorom viacerých výstavných projektov doma aj v zahraničí.

TS: SNG Zvolenský-zámok. Kontakt tel.: 045/24 53 001 e-mail: lektori.zvolen@sng.sk

madona-najstarsia

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.