Leitmotívom Noci s Andersenom bola Princezná na hrášku

Princezná na hrášku. Foto: ZV-podujatia.

Kto by nepoznal rozprávku Princezná na hrášku a kto by sa nechcel s takou princeznou osobne stretnúť a čo tak v jej kráľovstve aj prenocovať. Nuž, poviete si, aká princezná, aké kráľovstvo, ale pár vyvolených dostalo možnosť navštíviť toto kráľovstvo a pobudnúť tam až do ďalšieho dňa, ale nebolo to úplne jednoduché ...

Tým kráľovstvom bola z piatka 31.3. do soboty 1.4.2017 Krajská knižnica, v ktorej sa konalo jedno fantastické podujatie pod názvom Noc s Andersenom. Každoročne sa organizuje v školách a knižniciach nielen na Slovensku, ale aj ďaleko za našimi hranicami. V reči čísiel sa toto podujatie koná súbežne na 240 - tich miestach a celkovo sa ho zúčastňuje viac ako 10 500 detí.

Treba si ešte jeden dátum pripomenúť a to 2. apríl, ktorý nie je v tomto prípade vôbec náhodný, nakoľko v tento deň sa oslavuje výročie narodenia Andersena a zároveň je tento deň aj medzinárodnou oslavou Dňa detskej knihy.

A veru po 18-tej hodine večernej prišlo takmer 29 detí na návštevu z dvoch zvolenských škôl a to tretiaci z Hrnčiarskej a Alexyho. Z piatka do soboty tak zažili vskutku veľa zaujímavého, ktoré pre ne pripravili nielen tety z vynoveného detského oddelenia, ale pomáhala spestriť deťom program aj omladina, ktorá im nielen pestrý program pripravila, ale ich aj patrične zabavila.

Úvod patril aj spoločnému zoznámeniu a každé z detí povedalo to, či ono o sebe a zaraz sa dalo zistiť, že títo školáci majú radi špagety, plávanie, zvieratá, halušky, palacinky a veru toto bola veľmi zábavná časť, lebo deti občas povedali aj niečo naviac.

Tak, ako minulý rok, aj tentoraz bola naplánovaná prechádzka s náučným výkladom o pamiatkach, ktoré sa v okolí nachádzajú.

Počas prechádzky centrom mesta sme zastavili pri známych pamätihodnostiach, či už to bola samotná knižnica, Lesnícke múzeum, Ferienčikov dom, divadlo, neobišla na prázdno ani Parková galéria Ľudovíta Štúra, kde je pamätník tohto dejateľa, pozreli si aj pamätník Jozefa Urbana povedľa na zemi a samozrejme pristavili sa aj pri buste Jozefa Cígera Hronského. Všade, kde sa zastavili, tety knihovníčky pútavou formou porozprávali vskutku zaujímavo o jednotlivých miestach a udalostiach. Na záver sme skončili pri pamätníku Valaška a po splnení jednej dôležitej úlohy sa mohlo ísť naspäť.

Po náučnej prechádzke nejednému vyhladlo a tak tu ďalšie tety pripravili dobroty (rozumej niečo z rýchleho občerstvenia) a porozdeľovali ich rovným dielom. Človek by predpokladal, že sa ich džavot aspoň pri jedení trochu utíši, ale nestalo sa.

Program bol už za svojou polovicou, ale ešte boli pripravené tri podujatia a to tanečná súťaž so vskutku zaujímavou porotou, ktorej mužsko – ženská časť dala rozhodne zabrať. Po vyhodnotení nasledovala hra na novinárov, ktorá bola tak trochu pre deti náročná, ale bravúrne ju zvládli.

Posledná časť, ako už bolo v úvode spomenuté, bolo hľadanie princeznej na hrášku, ale nebolo to vôbec jednoduché, nakoľko bolo potrebné získať na 7-mich stanovištiach 7 indícií, ktoré naviedli, kde sa tá princezná asi nachádza a ona sa aj napokon v záhrade Krajskej knižnice nachádzala.

Keď už malá ručička na hodinkách ukazovala skoro jednu hodinu nového dňa, nejeden dospelák už mal toho dosť, ale deti nie a nie stratiť energiu. Nakoľko však pravidlá treba dodržiavať, deti si zobrali svoje spacáky a karimatky a uprostred študovne vrchného poschodia si pripravili všetko na spanie a po vyčistení zúbkov išli pekne do hajan.

Tu už naše rozprávanie končí, je čas sa rozlúčiť a zaželať si, aby sme sa o rok pri podobnom podujatí opäť v príjemnej spoločnosti stretli.

Fotografie

Článok a foto: J. Števonka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: