Pavel Móza vystavil na obdiv svoju vrcholnú tvorbu na Starej radnici

Lenka Balkovičová, Pavel Móza a Bohumír Bachratý. Foto: ZV-podujatia.

Už 60 rokov je na scéne, avšak nevenuje sa toľko rokov maliarstvu, jeho rukopis je jedinečný a vtiahne Vás do svojho sveta plného farieb a do geniálneho príbehu, o ktorom je aj jeho novootvorená výstava na Starej radnici.

Jeho veľká téma maľby je žena, ženský akt, ženské torzo a aj z tohto dôvodu nesie jeho výstava názov Figurína verzus Figúra a o samotnom priebehu vernisáže Pavla Mózu si teraz niečo viac povieme.

Po úvodnej hudobnej vložke pedagóga (gitara) a žiačky (zobcová flauta) ZUŠ Zvolen sa ako prvá ujala slova primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová.

Kurátorom výstavy bol dobre známy PhDr. Bohumír Bachratý, CSc., ktorý pútavo a vecne (ako je uňho zvykom) vyrozprával neobyčajný príbeh o maliarovej ceste tvorbou cez veľkú tému ženy, ženského aktu, torza. Nielen preto má výstava (ako bolo v úvode spomenuté) názov Figurína verzus Figúra. Samotné diela tu vystavené nie sú len o žene, sú tu aj rozsiahle pohľady na blízke dediny a nájde sa aj lodný motív.

Pred posledným hudobným vystúpením dostal slovo aj poslanec MsZ Zvolen Matej Snopko, ktorý svojským spôsobom zhodnotil diela majstra, jeho slová mali patričnú hĺbku a výpovednú hodnotu a zároveň pochválil pána Moza za to, že sa venuje aj deťom pri ich tvorbe.

Záverom len toľko, že po vzhliadnutí tejto výstavy rozhodne ju doporučujem navštíviť a kochať sa touto nádherou môžete do 14.4.2017 počas otváracích hodín Starej radnice.

Pavel Móza sa narodil v Bratislave, vyrastal v Stupave a dnes žije vo Zvolene. Už ako dieťa bol všestranne nadaný, rád kresli, hral na hudobné nástroje. V roku 1984 vstúpil už vo Zvolene do klubu neprofesionálnych výtvarníkov a po niekoľkých oceneniach požiadal o prijatie do zoskupenia profesionálnych umelcov – Združenia výtvarných umelcov stredného Slovenska. Jeho obrazy vlastnia v súčasnosti mnohé banky, Dominikánsky kláštor vo Zvolene, aj mnohí súkromní zberatelia po celom svete. V roku 2009 získal špeciálnu cenu talianskej kritiky v Porto San Elpidio, v roku 2013 v Grottammare.

Video – PhDr. Bohumír Bachratý, CSc. ako kurátor výstavy 

Fotografie

Článok: foto a video: J. Števonka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.