Prezident SR Andrej Kiska navštívil TU vo Zvolene

Andrej Kiska. Foto: Ilustračné - Foto: ZV-podujatia

TS: Zvolen, 11. apríla 2017 – Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska navštívil Technickú univerzitu vo Zvolene v utorok 11. apríla 2017 pri príležitosti prednášky a diskusie s jej študentmi.

Prezidenta SR Andreja Kisku privítal na pôde TU vo Zvolene prezident Slovenskej rektorskej konferencie a rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil. Prezident Kiska sa pred prednáškou stretol s vedením univerzity, ktoré mu predstavilo univerzitu, jej zameranie a postavenie v štruktúre vysokých škôl na Slovensku. Zaujímala ho stratégia univerzity a Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania. Hovorili aj o odchode študentov do Českej republiky. Nevynechali ani diskusiu o problematike lesníctva, ochrany prírody a ekosystémových službách.

Následne sa prezident Slovenskej republiky stretol so študentmi TU vo Zvolene, ktorým prezentoval svoju kariérnu cestu a nevyhol sa ani aktuálnym témam. V diskusii odpovedal na rôzne otázky študentov, ktorých zaujímala reforma vysokých škôl, aktuálne dianie v slovenskej spoločnosti a možnosti riešenia problémov napríklad v zdravotníctve a školstve.

Technická univerzita vo Zvolene je spolu s ďalšími univerzitami v strednej Európe pokračovateľka tradícií jednej z najstarších vysokých škôl technického zamerania v Európe i vo svete, banskoštiavnickej Baníckej akadémie. Založená bola pred viac ako dvesto päťdesiatimi rokmi, v roku 1762, ediktom cisárovnej Márie Terézie Habsburskej. Po rozdelení Vysokej školy poľnohospodárskeho a lesníckeho inžinierstva, sídliacej od roku 1946 v Košiciach, bola v roku 1952 vytvorená Vysoká škola lesnícka a drevárska, s dvomi fakultami: Lesníckou a Drevárskou, ktoré našli svoj domov v srdci Slovenska, vo Zvolene, v prirodzenom centre lesníctva a drevárstva. V roku 1991 k nim pribudla Fakulta ekológie, od roku 1995 s názvom Fakulta ekológie a environmentalistiky a v roku 1996 zatiaľ posledná Fakulta environmentálnej a výrobnej techniky. Svoju jedinečnosť, ktorú nadobudla v histórii, sa jej podarilo udržať si až dodnes.

TU vo Zvolene dosahuje veľmi dobré výsledky na národnom i medzinárodnom poli. Podľa výsledkov komplexnej akreditácie v roku 2015 sa Technická univerzita vo Zvolene zaradila medzi 7 najlepších univerzít na Slovensku.

Je jedinečnou inštitúciou zameranou ťažiskovo na oblasti les – drevo – ekológia a environment – výrobná a environmentálna technika – obnoviteľné zdroje s primeraným rozšírením pôsobenia do príbuzných a aplikačných oblastí, ktorými sú najmä prírodné a technické vedy, ekonómia, manažment a umenie. TU zabezpečuje vysokoškolské vzdelávanie ako úspešná verejná vysoká škola vo všetkých troch stupňoch štúdia. Študenti majú možnosť vybrať si z 33 študijných programov na prvom stupni štúdia, 35 študijných programov na

druhom stupni štúdia a z 33 študijných programov na treťom stupni štúdia. Štúdium prebieha aj v dennej, aj v externej forme v rámci univerzitných študijných programov a štyroch fakúlt. TU vo Zvolene ponúka možnosť študovať niektoré študijné programy v anglickom jazyku, ako aj možnosť vycestovať na štúdium alebo stáž do zahraničia. Svoje štúdium na TU úspešne ukončilo celkovo 25 912 absolventov na prvom a druhom stupni štúdia a 846 absolventov na treťom stupni štúdia na TU vo Zvolene od svojho vzniku.

TS: TU Zvolen

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: