• So. jan 28th, 2023

Rómska kultúra hýri farbami – oslávime nimi leto

ByIMG_1979

jún 27, 2017
Časť výstavy vo Zvolenskej Europe. Foto: ZV-podujatia.

TS: Nádherné, farebné kostýmy, tancujúce bosé nohy, malí tanečníci v akcii: také sú fotografie Pavla Alberta, ktorý fotil zvolenský rómsky folklórny súbor Romano Jilo – rómske srdce. Fotografie ako aj živé vystúpenia uvidia návštevníci na 1. ročníku rómskej kultúry vo Zvolene. Festival sa uskutoční v posledný júnový deň.

Súbor Romano Jilo vznikol v roku 2015 v novom komunitnom centre pod patronátom mesta. Na prvé stretnutie súboru, ktoré zvolal choreograf Peter Kačica, prišlo asi päťdesiat detí. Po náročných tréningoch ich ostalo asi pätnásť. „Keďže sme vyžadovali určitú disciplínu, počet záujemcov sa preriedil. Niektorí chalani prešli na futbalový krúžok ku kolegovi Miroslavovi Kováčovi, deti, ktoré nezvládli naše požiadavky, odišli sami a ten zvyšok ostal,“ vysvetľuje Peter Kačica, ktorý vedie súbor od začiatku spolu s bratrancom Miroslavom Kačicom. Miroslav Kačica deti učí spev a divadlo. „Venujeme sa starým rumunským, maďarským, slovenským či rómskym piesňam a tradičným divadelným formám,“ hovorí. Deti v súbore znova nachádzajú korene svojej identity a hlavne získavajú sebavedomie potrebné pre celý ich život. „Spočiatku bolo pre nich ťažké vystupovať aj pred majoritou. Nevedeli dobre komunikovať a mnohí mali problémy so správaním. Dnes sú na vystúpeniach naopak často zhrození správaním iných detí,“ smeje sa Peter Kačica. Podľa Šmigovej, garantky projektu Komunitného centra, ktoré zastrešuje aj činnosť súboru, je to tým, že deti z marginalizovaných komunít neprichádzajú do normálneho kontaktu s bielymi, a keď sa niekde zjavia, každý za nimi nedôverčivo pozerá. „Deti s tým rastú,“ hovorí Šmigová „A teraz si predstavte, že po vystúpení bieli stoja a tlieskajú im, hovoria im, že sú úžasní. Až po roku si na to zvykli a dnes vedia, že čím budú lepší, tým väčšiu radosť ľuďom prinesú,“ dodáva garantka. Deti sa s odborným vedením blížia k profesionalite a darí sa im aj v súťažných prehliadkach. Na zvolenskom pódiu predvedú to najlepšie, čo vedia.

Na 1. ročníku rómskej kultúry návštevníci uvidia okrem vystúpenia aj umelecké fotografie súboru, ktorých autorom je Pavel Albert. „Zámerom nebolo primárne vytvoriť výstavné fotky, ale navzájom sa so súborom zoznámiť. Fotenie bola zábava a ja som si to užíval. Napokon, fotiť deti je vždy radosť a človek nikdy nevie, čo z toho vzíde,“ hovorí fotograf, ktorý so súborom plánuje ďalšie fotenia. Fotografie sú len nemým svedkom, ale hovoria veľa: o radosti detí z pohybu a z prijatia verejnosti, ktorá na ne už viac nepozerá iba cez prsty.

Festival ponúkne aj ďalšie rómske zoskupenia a umelcov. „Ťahákom bude určite Romathan, profesionálny košický súbor, ktorý divákom predvedie, ako sa robí kvalitné rómske divadlo,“ vysvetľuje Mária Koreňová, vedúca soc. vecí, zdravia a rodiny mesta Zvolen. Romathan vznikol ako profesionálny súbor pod gesciou Ministerstva kultúry v roku 1992. Odvtedy prešiel mnohými zmenami, no existuje dodnes – verejnosti predstavuje charakteristické rómske prejavy slovom, tancom, spevom… Okrem Romano Jilo vystúpia aj ďalšie lokálne rómske zoskupenia – Rómka z Detvy, Gypsy Janka. Vrcholom 1. ročníka festivalu bude vystúpenie speváka Tomáša Botló. Botló mieša rómsku hudbu s modernými žánrami, ako sú napr. džez, funk, hip-hop, latino, flamengo, pop. Spolupracoval s viacerými slovenskými i zahraničnými rapermi a umelcami, účinkoval aj v Česko Slovensko má talent 2012. Okrem ochutnávky hudby a divadla bude na festivale aj ochutnávka tradičných rómskych jedál. „Rómska kultúra je pre nás stále neznáma aj fascinujúca zároveň. Aj vďaka nej však môžeme pochopiť, že Rómovia sú ľudia ako my, emotívni, vášniví, nadaní a zapálení pre veci, ktorým veria. Verím, že festival každému prinesie to, čo potrebuje“ dodáva primátorka Lenka Balkovičová.

Plagát – 1. ročník rómskej kultúry vo Zvolene. 

Výstava Rómske srdce – plagát 

TS: mesto Zvolen. Foto: J. Števonka.