• Po. okt 2nd, 2023

Muž, ktorý sadil stromy

Program k 70. narodeninám choreografa Jána Jamrišku z Očovej

Foto: zdroj TS

TS: V tomto roku sa významného životného jubilea dožíva choreograf a dlhoročný vedúci Folklórneho súboru železničiarov Marína zo Zvolena, rodák z Očovej, Ján Jamriška.

Jeho meno sa mnohým zvolenčanom spája s Marínou, s folklórnym súborom železničiarov zo Zvolena, ktorý bol založený v roku 1966. Detstvo však prežil v Očovej, kde dostal do vienka lásku a úctu k ľudovej tradícii a kultúre. Poznal a zažil mnohých vynikajúcich tanečníkov, spevákov a muzikantov nielen z Očovej, ale z celého Podpoľania. Prirodzene účinkoval aj s folklórnou skupinou Očovan. Počas stredoškolského štúdia vo Zvolene sa dostal do Maríny, vtedy pod vedením Márie Mázorovej. Jeho záujem o ľudový tanec vyústil do štúdia na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u profesora Štefana Nosáľa. Pôsobil tiež v Umeleckom súbore Lúčnica. V Bratislave sa priučil choreografickému remeslu, čo v spojení s jeho podpolianskym naturelom, citom pre krásu a vysokými nárokmi na technickú úroveň prevedenia, vytvorilo jeho jedinečný rukopis. Prvé choreografické diela vytvoril ešte na VŠMU a v Lúčnici, zároveň však začal tvoriť aj pre Marínu. Spolupracoval s výnimočným hudobným skladateľom Svetozárom Stračinom, neskôr s Jurajom Dubovcom či Štefanom Molotom. Profesor Štefan Nosáľ ho sám pokladal za jedného zo svojich najschopnejších žiakov.

Za významný medzník možno pokladať jeho pôsobenie v SĽUK-u. Štvorica mladých choreografov – Ján Blaho, Ervín Varga, Yvona Kraváčková a Ján Jamriška bola prizvaná k príprave premiérového programu k 40. výročiu založenia SĽUK-u. Umeleckým vedúcim tanečného súboru a choreografom na plný úväzok sa z nich stal Ján Jamriška. Do programu, ktorý mal premiéru na nádvorí Zvolenského zámku 29. augusta 1989, vytvoril v mnohých ohľadoch jedinečné a novátorské tanečné dielo – Chlieb náš každodenný.

Po návrate zo SĽUK-u domov do Zvolena pôsobí a tvorí Ján Jamriška najmä v Maríne. Od roku 1979 vytvoril pre súbor vyše 30 choreografií a tanečných diel. Mnohé z nich získali ceny na celoštátnych súťažiach choreografií a programových blokov. Námety hľadal nielen v tradičných tanečných príležitostiach, či obradovom folklóre. Odvážne spracoval aj “netanečné” témy, ako napríklad Vohľady alebo Čistenie studničiek a vítanie leta. Vo svojej bohatej choreografickej tvorbe spracoval tanečný materiál z Podpoľania, Hontu, Horehronia, Liptova, Zemplína, Šariša, Myjavy, aj tance Goralov. Vedúcim súboru Marína bol takmer 37 rokov, od roku 1981 až do jesene roku 2017. Súbor pod jeho vedením patril k špičke amatérskych folklórnych súborov na Slovensku a precestoval mnohé štáty Európy, Strednej a Južnej Ameriky či Ázie.

Významné životné jubileum Jána Jamrišku si Folklórny súbor železničiarov Marína a jeho hostia pripomenú komponovaným scénickým programom pod názvom Muž, ktorý sadil stormy, ktorý uvedú v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene v sobotu 15.4.2023.

V programe okrem FSž Marína vystúpi aj ženská a mužská spevácka skupina súboru, Detský folklóry súbor železničiarov Zornička, Folklórna skupina Očovan a Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK).

  • Námet: Andrej Sýkora
  • Slovom sprevádza: Peter Cítenyi

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj.

Súčasné vedenie súboru:

  • Andrej Sýkora – umelecký vedúci, tanečný pedagóg, choreograf
  • Soňa Sýkorová Moumani – tanečná pedagogička
  • Andrea Jágerová – vedúca ženskej speváckej skupiny
  • Eva Majerová – hlasová pedagogička
  • Daniela Škodová – vedúca mužskej speváckej skupiny
  • Milan Hronček – vedúci ľudovej hudby

TS: Andrej Sýkora.

Pridaj komentár