Dramatický skvost Mila Urbana vo Zvolenskom divadle

 

TS: Úvod 69. sezóny v Divadle Jozefa Gregora Tajovského sa nesie v znamení slovenskej klasiky. Režisér Matúš Oľha spolu s umeleckým súborom intenzívne skúša nadčasovú drámu Beta, kde si? autora Mila Urbana. Inscenáciu sprevádza hudba Pavla Janíčka, o výtvarnú stránku inscenácie sa postarali legendárne osobnosti, výtvarníci Helena Bezáková a Vladimír Suchánek. Uvedení tvorcovia majú bohaté skúsenosti práve v oblasti tohto žánru.

V hre sú citlivo zachytené nepatrné konflikty, ktoré kvôli predsudkom a intolerancii nadobúdajú antické rozmery. Hrdinka Beta, ktorá sa predčasne vrátila zo služby v meste, zanovito odmieta vysvetliť okolnosti svojho návratu, čím vyvolá pobúrenie dedinčanov a vlastných rodičov. Ani miestne autority nenachádzajú dostatok odvahy postaviť sa na odpor intrigám a rozvášnenej verejnosti a chrániť česť hlavnej hrdinky. Pútavý titul cez iskrivé dialógy prináša predovšetkým aktuálnu medzigeneračnú tematiku a univerzálne mravné posolstvo. Jednotlivé charaktery sú prototypmi a rebelujúca hrdinka v podaní Kataríny Čudejkovej má jedinečné miesto v galérii ženských dramatických postáv. Dramaturgia DJGT vracia Betu na javisko po takmer dvoch desaťročiach od jej posledného uvedenia na profesionálnej scéne, v rámci cielených divadelných návratov. Premiéra je naplánovaná na stredu 27. septembra o 18:30.

Milo Urban, autor legendárneho románu Živý bič i novely Za vyšným mlynom, ktorá bola libretom pre operu Krútňava, je ako dramatik pomerne neznámy. Inšpirovala ho autentická udalosť a vznikla tak dráma patriaca právom do slovenskej divadelnej klenotnice, ktorá prináša silný katarzný zážitok a hlboký prienik do ľudskej duše i našej mentality. V pozadí príbehu sa skrýva motív odpustenia a snaha odhaliť súhru síl, ktoré formujú a ovládajú osud každého z nás. Inscenácia je pútavá pre každého, kto chce spoznať skvost slovenskej klasiky.

Mgr.art. Ján Chalupka, umelecký šéf a dramaturg DJGT.  Foto na plagát: Peter Zbončák a grafický návrh plagátu: Bc. Martina Clancy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.