Majitelia Ceny profesora Jindřicha Halabalu 2017 sú už známi

Foto: Neznámy autor.

V štvrtkový podvečer 9.11.2017 zo začiatkom o 17:00 začala v Kráľovskej sieni Zvolenského zámku slávnostná vernisáž výstavy, spojená s vyhlásením ocenení už v poradí 13. ročníka medzinárodnej študentskej súťaže v dizajne nábytku a interiéru Cena profesora Jindřicha Halabalu.

Organizátor 13. ročníka súťaže bola katedra dizajnu nábytku a interiéru, drevárska fakulta a Technická univerzita vo Zvolene.

Ako bolo v úvode spomenuté, je to 13. ročník, ale v podstate 6. ročník, nakoľko sa táto súťaž a vyhlásenie výsledkov koná každé dva roky (striedavo na Slovensku a v Českej republike). Organizátorom a jedným z odborných garantov bola Katedra dizajnu, nábytku a drevárskych výrobkov Drevárskej fakulty TU vo Zvolene.

V 13. aktuálnom ročníku sa súťaže zúčastnilo 52 študentov s 54 prácami. Boli zastúpené práce zo 6 univerzít a vysokých škôl, ktoré sa zaoberajú dizajnom.

Súťažné kategórie

 1. Dizajn nábytku – klauzúrne práce/semestrálne
 2. Dizajn nábytku – záverečné práce 1. a 2. stupňa
 3. Dizajn interiéru – klauzúrne práce/semestrálne práce
 4. Dizajn interiéru – záverečné práce 1. a 2. stupňa

Samotné vyhodnotenie prebiehalo dvojkolovo komisiou, ktorá rozhodovala v počte desať členov:

doc. Mgr. Miroslav Debnár (Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave SR / VŠVU), Mgr. Katarína Hubová (Slovenské centrum dizajnu SR / SCD), doc. Mgr. art. Marián Ihring ArtD. (Technická univerzita vo Zvolene SR / TUZVO), Juhász István – (Moholy-Nagy Mûvészeti Egyetem Budapest Maďarsko / MOME), doc. Ing. arch. Ludvika Kanická CSc. (Mendelova univerzita v Brne Česká republika / MENDELU), PhDr. Dagmar Koudelková (Masarykova univerzita v Brne Česká republika / MU), prof. akad. soch. Peter Paliatka (Paliatka Slovenská technická univerzita v Bratislave SR / STUBA), Mgr.art. Jozef Suchoža ArtD. (Akadémia umení v Banskej Bystrici SR / AKU), prof. Ing. Tibor Uhrín ArtD. (Technická univerzita v Košiciach SR / TUKE)

O cene profesora Jindřicha Halabalu

Je medzinárodná súťaž semestrálnych a záverečných prác študentov v oblasti dizajnu a nábytku a interiéru. Po prvý raz bola vyhlásená v roku 2004 a vyhodnotená v roku 2005. Súťaž vznikla ako pocta celoživotnému dielu profesora Jindřicha Halabalu, ktorého meno je úzko späté s oblasťou nábytkárskej tvorby uplynulého storočia v niekdajšom Československu. Profesor Halabala významne prispel k vytváraniu nového životného štýlu a uplatnil sa nielen ako tvorca nábytku, ale aj vo svojej dobe aj ako progresívny organizátor výroby v jej komplexnom ponímaní. Svojou publicistickou a pedagogickou činnosťou významnou mierou prispel k rozvoju československého drevárskeho školstva. Do roku 2012 malo podujatie československý charakter, zúčastňovali sa ho školy zo Slovenskej a Českej republiky. 9. ročník priniesol ďalšiu internacionalizáciu podujatia a v rámci expozícii výstavy bolo možné vidieť príspevky študentov z Maďarska, Poľska, Belgicka Česka a samozrejme zo Slovenska.

Vyhodnotenie

1 Dizajn nábytku – klauzúrne práce/semestrálne

Hlavná cena: INA, Miroslav Truben Vysoká škola výtvarných umení vedúci práce: doc. Mgr. Miroslav Debnár

 • Porota ocenila tvarové riešenie a redukciu objemu, ktorý vytvoril novú architektúru stoličky. Ocenenie: FoGroo / Richard Sekerák Technická univerzita vo Zvolene vedúci práce: doc. Mgr. art. Marián Ihring ArtD. Porota ocenila variabilitu aj hravosť nábytkového prvku.

2 Dizajn nábytku – záverečné práce 1. a 2. stupňa

Hlavná cena: Ohnisko – horiaca diera / Edgar Ondroušek Technická univerzita vo Zvolene vedúci práce: Doc. Mgr.art. Marián Ihring, ArtD.

 • Porota ocenila tému, ktorú si študent zvolil, nakoľko s takýmto produktom sa nestretávame často.

Ocenenie: Kido / Štefánia Sekanová Slovenská technická univerzita v Bratislave vedúci práce: prof. akad. soch. Peter Paliatka

 • Produkt ktorý je určený deťom spĺňal všetky požiadavky pre detského užívateľa. Porota ocenila fakt že autorka dala šancu dieťaťu byť spoluautorom svojho prostredia.

3. Dizajn interiéru – semestrálne práce

Hlavná cena: Surrealistická čajovňa/ Flóra Kočajdová Technická univerzita vo Zvolene vedúci práce: Ing. Zuzana Tončíková, ArtD.

 • Porota ocenila u študentky odvahu, pustiť sa do projektu netradičného interiéru, ktorý užívateľovi poskytuje netradičný zážitok . Cieľom bolo vytvoriť neočakávaný výsledok, ktorý sa hrá s emóciami.

Ocenenie: Predajný priestor Desigual / Bc. Vanda Smreková Technická univerzita vo Zvolene vedúci práce: Ing. Zuzana Tončíková, ArtD.

 • Porota ocenila komplexnosť riešenia od myšlienky kedy študentka vedome pracuje s filozofiou klienta až po čistotu vyhotovenia modelu.

4. Dizajn interiéru – záverečné práce 1. a 2. stupňa

Hlavná cena: Kultúrno – remeselné centrum s galériou, Návrh rekonštrukcie nevyužitej stavby/ Peter Kortiš Technická univerzita vo Zvolene vedúci práce: Ing. Iveta Melicherčíková

 • Porota ocenila spôsob uchopenie témy a citlivosť s akou študent narábal s detailom a pôvodnými slovenskými prvkami.

Ocenenie: Hľadanie vnútornej harmónie a pokoja prostredníctvom interiéru / Miroslava Hrebeňárová Technická univerzita vo Zvolene vedúci práce: Ing. Zuzana Tončíková, ArtD.

 • Komisia ocenila empatiu ktorú študentka vniesla do svojho projektu a náročnosť témy.

Fotografie

Článok: J. Števonka. Foto: Neznámy autor

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: