Drexlerovci

TS: Prvou premiérou Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene v roku 2018 bude čierna komédia z pera súčasného slovinského dramatika Vinka Möderndorfera.

Nápaditá čierna komédia z pera súčasného slovinského dramatika odhaľuje, kam až môže členov „typickej“ slovinskej rodiny priviesť honba za spoločnými peniazmi a majetkom. Spúšťačom kolotoča humorných situácií je rozhodnutie extravagantnej mamy maximálne skomplikovať svojim potomkom cestu k dedičstvu po jej smrti. Kvôli tomu musia potenciálni dediči reštituovaného majetku postupne obetovať čoraz viac. Uletená, priam morbídna zábava akoby nemala konca a koleso prekvapivých zápletiek sa krúti čoraz rýchlejšie do všetkých možných strán.

Drexlerovskú galériu postáv tvoria okrem svojráznej pani Amálie jej starodievocká sestra Klára, popletená dcéra Rozália, ktorá neznáša psov (vo ôsmom mesiaci tehotenstva), dcérin manžel Peter, bojovný vtipkár a podnikateľ, ich sympatická fínska au pairka Uta (zhodou okolností tiež vo ôsmom mesiaci tehotenstva), skeptický syn Ingo, ktorý už v živote vypil svoje množstvo alkoholu a je neustále kontrolovaný a šikanovaný ambicióznou manželkou Marianou. Svojrázne drexlerovské panoptikum ešte dopĺňajú záhadný policajný inšpektor Holmič a ešte záhadnejší „sexi“ zdravotný brat Vili.

Vínko Möderndorfer je známy slovinský dramatik, spisovateľ, básnik ale i divadelný, televízny a rozhlasový režisér. Je to autor, ktorý predovšetkým rád provokuje a kladie spoločensky nemiestne otázky a nadväzuje na najlepších divadelných satirikov z minulého storočia. Aktívnym prekladateľom jeho divadelných hier do slovenčiny je známy prekladateľ literatúry z územia Balkánu Ján Jankovič. V repertoári Divadla Jozefa Gregora Tajovského sa tento autor objavuje po prvýkrát. Drexlerovci sú kontaktní pre divákov nie iba z hľadiska humorne vygradovanej zaujímavej témy, ale i vďaka spoločenskej a mentálnej blízkosti Slovinska a Slovenska.

Réžia: Stanislav Slovák

Účinkujú: Dana Karolová, Richard Sanitra, Lucia Letková, Ondřej Daniš, Katarína Rozkošová, Marek Rozkoš, Iveta Marcineková, Jana Pilzová, Tomáš Tomkuljak a. h.

  • Predpremiéra: 8. februára 2018 o 18:30
  • Premiéra: 9. februára 2018 o 18:30
  • 1.repríza: 10. februára 2018 o 18:30

Foto plagát: Peter Zbončák. Grafický návrh a úprava: Martina Clancy

TS: Mgr.art. Jan Chalupka – umelecký šéf DJGT.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: