V Knižnici pre všetkých spoznáme aj nového kráľa

Spoznáme aj nového Kráľa, ktorý vystrieda toho súčastného. Foto:ZV-podujatia.

TS: V Krajskej knižnici Ľ. Štúra vo Zvolene sa v dňoch 5. – 9.3.2018 uskutočnia aktivity v rámci  19. ročníka celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc 2018, ktorý sa nesie tak ako každý rok pod spoločným mottom: „Knižnice pre všetkých“. Vyhlasovateľmi sú Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc. Základným cieľom podujatí v tomto týždni je pozitívne zviditeľňovať knižnice ako kultúrne, vzdelávacie a informačné inštitúcie.

Podujatia realizované v krajskej knižnici sú určené rôznym  vekovým kategóriám a komunitám ľudí. Počas týždňa sa uskutoční beseda so s autorkou knihy Príbeh Jánskej doliny Elenou Hipmanovou (6.3.2018 o 10.00 hod.); slávnostné oceňovanie najaktívnejších detských čitateľov Kráľ detských čitateľov (v stredu 7.3.2018 o 10.30 hod.); obľúbená burza kníh (v stredu 7.3.2018 o 17.00 hod.); prednáška známej psychosomatičky Antonie Krzemieňovej o manipuláciách (vo štvrtok 8.3.2018 o 16.30 hod.).Pokračovať bude výstava výtvarných prác žiakov základných škôl Môj literárny hrdina. Krajská knižnica nezabudla ani na tých čitateľov, ktorí „pozabudli“ načas vrátiť požičané knihy a v stredu 7.3.2018 im bude umožnené vrátiť knihy bez zaplatenia sankčných poplatkov. Každý nový čitateľ dostane pri zápise malý darček. Na niektorých miestach nášho mesta, najmä v kaviarňach a staniciach budú počas týždňa pôsobiť náhodné Knižničné hliadky a odmenia každého, koho pristihnú čítať.

V Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra, Zvolen sa 7. marca 2018 o 10.30 hod. uskutoční slávnostná Korunovácia Kráľa detských čitateľov, čo je každoročné  ocenenie najaktívnejších detských čitateľov knižnice v uplynulom roku.

Krajská knižnica už niekoľko rokov každoročne oceňuje najusilovnejších detských čitateľov. Kritériom sa stal počet absenčne vypožičaných kníh z knižnice v predchádzajúcom roku, časté návštevy knižnice, ale aj schopnosti osobne prezentovať prečítanú literatúru, svoju školu či mesto. Tento raz sa medzi najlepších čitateľov prebojovali žiaci z Gymnázia Ľ. Štúra vo Zvolene  a zo ZŠ na ul. J. Alexyho vo Zvolene (ZŠ Sedmička). Korunovácia sa uskutoční v Študovni a čitárni za prítomnosti  žiackeho obecenstva a regionálnych médií. Kráľ detských čitateľov na rok 2018 symbolicky preberie vládnutie nad rozprávkovou krajinou kníh, zloží sľub vernosti a spravodlivého vládnutia až do obdobia vyhlásenia nového kráľa detských čitateľov. Traja vyhodnotení žiaci – najlepší čitatelia si okrem diplomov odnesú aj drobné vecné ceny.

V stredu 7. marca 2018 v čase od 17.00 hod. do 20.00 hod. sa v študovni a čitárni Krajskej knižnice Ľ. Štúra, Zvolen uskutoční burza kníh.

Burza je určená všetkým, ktorí majú záujem predať, vymeniť, či kúpiť staršie i novšie knihy. Každý majiteľ si bude knihy predávať či vymieňať sám. Po skúsenostiach z minulých búrz vieme, že záujem kupujúcich býva najmä o detskú a náučnú literatúru, skriptá; z beletrie bol záujem o diela klasikov slovenskej a svetovej literatúry. Veríme, že podujatie bude zároveň priestorom na nezáväzné debaty a diskusie o knihách a ich osudoch. Podujatie sa uskutočňuje v rámci celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc (5.3. – 9.3.2018)

V Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra, Zvolen sa 6. marca 2018 o 10.00 hod. uskutoční beseda s Elenou Hipmanovou o jej najnovšej knihe Príbeh Jánskej doliny.

Legenda o cti a spravodlivosti, ktorá sa prepletá Jánskou dolinou ako rieka Štiavnica, je odrazom vzťahu autorky knihy Eleny Hipmanovej k skalným bralám Ohnišťa, k jaskyniam i vrchom okolo doliny. Príroda sa postarala o krásu skalných útvarov, ponorov, aj jaskýň. Príbeh lovca Staniša a Permonovej dcéry Štiavnice, vdýchol doline dušu. Myšlienku napísať príbeh jej vnukla samotná dolina svojím neporušeným majestátom, tak ako si ju pamätala z čias, keď pod Ohnište viedla len úzka, štrková cesta a na stráňach sa beleli stáda oviec. Útla knižočka s ilustráciami jaskyniara a horolezca Martina Hurtaja, sa práve dostáva do rúk čitateľom. Tí, ktorým Liptov doslova učaroval alebo aspoň raz navštívili Jánsku dolinu či Stanišovskú jaskyňu,  určite radi siahnu po tejto pradávnej legende a radi zavítajú aj na besedu s autorkou. Knihu Príbeh Jánskej doliny si bude možné zakúpiť v krajskej knižnici počas besedy.

V Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra, Zvolen sa 8. marca 2018 o 16.30 hod. uskutoční prednáška Antónie Krzemieňovej Manipulácie.

Antónie Krzemieňová je česká terapeutka a spisovateľka, ktorá sa venuje sile pôsobenia myšlienky na telo. Už na svojej koži sama zistila, že nie je náhoda, že ten ktorý človek ochorie na konkrétnu chorobu. Zamyslela sa nad zdravím a začala svoje hľadanie po racionálnych dôvodoch chorôb. Kto chce nájde a tak aj ona našla to, čo hľadala. Natrafila na lekársku psychosomatiku Dr. Hamera a tá jej odpovedala na otázku, prečo a ako vznikne v tele choroba, ako reagujú bunky na myšlienky a emócie. Svoje štúdium u kanadskej lekárky si aj sama v praxi overovala a naďalej úspešne overuje. Antónie pomáha ľuďom nájsť spôsob ako byť trvalo zdravý, vyrovnávať sa so životnými situáciami a život si naozaj užívať a nie ho iba pretrpieť.

Knihy od Antonie Krzemieňovej vo fonde krajskej knižnice:

PlagátTýždeň Slovenských knižníc – Krajská knižnica Ľudovíta Štúra.

TS a plagáty: Krajská knižnica Ľudovíta Štúra.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.