Organizácie a dobrovoľníci z VÚB získavajú 50 000 eur pre svoje komunitné projekty

Foto: ilustračné. - zdroj TS

TS: Bratislava, 20. marca 2018 – Zamestnanecký grantový program „Pomôžte svojej komunite“ sa stretol tento rok s mimoriadnym záujmom. Svoje návrhy na verejnoprospešné aktivity zlepšujúce život v komunitách poslalo až 213 organizácií z celého Slovenska. Vzhľadom na množstvo kvalitných projektov a veľký záujem o dobrovoľnícku činnosť zo strany zamestnancov skupiny VÚB navýšila Nadácia VÚB sumu podpory z 30 000 až na 50 000 eur. Prerozdelí ju medzi 35 projektov, ktoré vybrala nezávislá hodnotiaca komisia. V rámci Banskobystrického kraja bude realizovaných 7 projektov.

Záujem o získanie podpory zo zamestnaneckého grantového programu Nadácie VÚB z roka na rok narastá. Na aktuálnu výzvu, v rámci ktorej mohli neziskové organizácie, školy či miestne samosprávy opäť spojiť sily so zamestnancami skupiny VÚB, zareagovalo o 22 žiadateľov viac v porovnaní s rokom 2017. Najviac, až 83 % všetkých nápadov sa týkalo zveľaďovania lokalít v mestách a obciach a tiež rozvoja komunitného života budovaním dobrých susedských vzťahov.

Program „Pomôžte svojej komunite“ je jedinečný v tom, že jedným z kritérií hodnotenia predložených projektov je spolupráca neziskovej inštitúcie s jednotlivcom či viacerými zamestnancami zo skupiny VÚB. Tým VÚB priamo podporuje rozvoj dobrovoľníctva vo vlastných radoch. „Výsledky našej grantovej výzvy z roka na rok jasne ukazujú, že naši kolegovia sú ochotní venovať svoj voľný čas a energiu na zmysluplné aktivity, z ktorých má prospech celé ich okolie. A tentokrát nás svojou rekordnou účasťou opäť príjemne prekvapili. Chceme sa im aj touto cestou poďakovať za ich iniciatívu, rovnako ako aj všetkým neziskovým organizáciám a inštitúciám, ktoré nám s dôverou zaslali svoje žiadosti,“ hovorí Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB. V počte odoslaných projektov boli najaktívnejší zamestnanci z Bratislavského, Banskobystrického a Žilinského kraja. Zamestnanecký grantový program oslovil viac ženy, ktoré tvorili až 73 % dobrovoľníkov, ktorí chceli pomôcť organizáciám v ich okolí.

Pre veľký úspech aktuálneho ročníka rozhodla správna rada Nadácie VÚB o navýšení podpory až na 50 000 eur, vďaka čomu získava podporu namiesto plánovaných 20 až 35 najzaujímavejších a najužitočnejších zamestnaneckých komunitných projektov. Jednotlivé projekty sú podporené sumou až 1 500 eur.

Víťazné projekty, ktoré zahŕňajú napríklad budovanie relaxačných zón či ihrísk na sídliskách, čistenie alebo zveľaďovanie verejného priestranstva, organizáciu športových podujatí na školách či prípravu kultúrnych programov pre susedov v obci, budú realizované v období od apríla do októbra tohto roku. Bližšie informácie o jednotlivých podporených projektoch sú k dispozícii na stránke http://www.nadaciavub.sk.

Pomôžte svojej komunite 2018 – zoznam podporených projektov v Banskobystrickom kraji

Názov organizácie: Podpoľanie

Názov projektu: Kalamárka – miesto pre všetkých

Mesto: Detva

  • Prírodná pamiatka Kalamárka je archeologickým náleziskom, ktoré sa nachádza 4 km od mesta Detva. Zámerom projektu je zatraktívnenie tohto miesta pre turistov a rodiny s deťmi prostredníctvom vytvorenia infobodu, na ktorom by sa hravou edukatívnou formou dozvedia zaujímavosti o vzniku tejto výnimočnej pamiatky.

Názov organizácie: Mesto Sliač

Názov projektu: Sampor sníva o detskom ihrisku

Mesto: Sampor – časť mesta Sliač

  • Obec Sampor sa nachádza 5 km od mesta Sliač. Nenachádza sa tu ihrisko pre deti, mladých ľudí. Cieľom je zatraktívnenie existujúcej oddychovej zóny doplnením workoutových preliezok, drevenej veže so šmykľavkou a lezeckej steny. Prvky budú vyrobené prevažne miestnymi obyvateľmi, ktorí neváhali sami prispieť na ihrisko v rámci verejnej zbierky.

Názov organizácie: Združenie na záchranu hradu Šášov

Názov projektu: Čitáreň Richarda Kafku na hrade Šášov

Mesto: Žiar nad Hronom

  • Vytvorenie čitárne, t.j. oddychového a vzdelávacieho priestoru, na hrade Šášov, ktorý poskytne priaznivcom a návštevníkom hradu informácie o regionálnej histórii a zaujímavostiach regiónu. Čitáreň bude niesť meno Ing. Richarda Kafku, propagátora regionálnej histórie. Študenti žiarskeho gymnázia z jeho článkov a blogov vytvoria brožúry. V čitárni budú k dispozícii vybrané práce národovcov pôsobiacich v regióne v druhej polovici 19. storočia a na začiatku 20. storočia.

Názov organizácie: TVORIVÉ SLOVENSKO

Názov projektu: Tvorivá komunita

Mesto: Banská Bystrica

Vytvorenie nového priestoru v komunite zameraného na tvorivosť a kreativitu, kde ľudia širokého spektra s rovnakým záujmom o rozvíjanie vlastnej tvorivosti môžu stretnúť, získať nové zručnosti, alebo nadviazať nové priateľstvá. V centre bude možné zažiť tvorivé dielne a kurzy Enkaustiky.

Názov organizácie: KOSTOLISKO OZ

Názov projektu: Kostolisko – archeologické nálezisko

Mesto: Dolné Strháre

  • Terénne úpravy archeologického náleziska Kostolisko v Dolných Strhároch za účelom propagácie archeologických nálezov a zviditeľnenia tejto vzácnej lokality. Dobrovoľníci dlhodobo pracujú na obnove kaplnky sv. Anny v Kostolisku. Pre prezentáciu zaniknutých piatich predošlých kostolov zrealizujú potrebné terénne úpravy a zhotovia nové pôdorysy zaniknutých kostolov z rôznych druhov kameňa.

Názov organizácie: OZ Kreatívna spoločnosť Valava

Názov projektu: Kinopríbeh: Kremnický zlatý poklad

Mesto: Kremnica

  • Na Deň detí bude v kinosále mesta Kremnica odštartovaná hra — rozprávkový príbeh popretkávaný úlohami a indíciami, ktoré budú rodiny posúvať k cieľu – nájdeniu pokladu v časovom limite.

Projekt Kremnický zlatý poklad je rodinná hra, ktorá umožní rodinám v Kremnici a návštevníkom mesta lepšie poznať mesto Kremnica, preveriť svoje zručnosti. Pozostáva zo zážitkových hudobných a hlavolamových úloh, ktorej cieľom je nájsť vytúžený Kremnický zlatý poklad.

Názov organizácie: Krídla pomoci o.z.

Názov projektu: Prírodné klubové centrum – oddych, práca, zábava

Mesto: Zvolen

  • Organizácia pravidelných stretnutí hrania, tozšírenie spektra a ponuky spoločenských hier s cieľom rozvinúť iniciatívu dobrovoľníkov ÚĽ HIER, podporiť stretávanie sa obyvateľov a prispieť k spoznávaniu sa a k budovaniu dobrých “susedských” vzťahov v rámci menej formálnych situácií.

TS: Alena Walterová, PR manažér VÚB. Foto: zdroj TS

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.