Zvolenské DJGT sa po 14. raz zapojilo k Svetovému dňu divadla

Na záver dostal každý po kytičke. Foto: IMG_1979.

Svetový deň divadla bol vyhlásený v roku 1961 Medzinárodným divadelným inštitútom (ITI), oslavuje sa od roku 1962, pripadá na 27. marec a práve v tento deň sa organizujú mnohé národné a medzinárodné divadelné akcie, zamerané na propagáciu divadelného umenia.

K oslavám 56. výročia prispelo už po 14-ty raz aj divadlo Jozefa Gregora Tajovského, ktoré si pripravilo na tento deň 27.3.2018 pre svojich divákov bohatý program, ktorý sem pritiahol skoro plnú sálu ľudí a len ťažko sa im po tomto fantasticky strávenom večeri odchádzalo domov.

Úvod patril ako zvyčajne čítaniu posolstva k Svetovému dňu divadla. Každý rok ho píše iná osobnosť a tento rok to bol Simon McBurney (Veľká Británia) – (herec, spisovateľ, divadelný režisér a spoluzakladateľ Théâtre de Complicité.) Preklad posolstva prečítal herec divadla Ondřej Daniš a celé znenie – Posolstvo k Svetovému dňu divadla 2018

Tak ako za ostatné roky aj tentokrát si mohli všetci, čo sem v tento večer prišli vychutnať bezplatne divadelnú hru a po nej sa konala aj tradičná beseda.

Tento rok divadlo ponúklo derniéru autorskej hry Jakuba Nvotu Zajatec vlastného príbehu. Raritou hry je, že bola písaná priamo pre hercov zvolenského divadla vrátane originálnych piesní Ľubice Malachovskej Čekovskej. Výraznú komiksovo ladenú scénu a kostýmy navrhli bratia Daubravovci. Historky z nočného mesta sú sondou do nášho súčasného života a predstavujú s láskavým humorom príbehy siedmich ľudí, ktorých bizarné osudy sa pretnú v nonstop bare Amnézia.

Derniéra bola pre hercov aj tvorcov inscenácie príležitosťou rozlúčiť sa s nevšednou inscenáciou.

Na samotný záver ako to už tradične býva sa aj tentoraz konala po predstavení beseda s hercami účinkujúcimi v tejto hre.

V jeden rad sa tu na kraj dosiek, ktoré znamenajú svet posadali protagonisti, ktorí stvárnili jednotlivé postavy hry Zajatec vlastného príbehu

  • Ondřej Daniš – Marko (autor), Michal Ďuriš – Sebastian (kúzelník gitarista), Katarína Rozkošová – Hana (online na fb), Daniel Výrostek – Jozef (majiteľ chameleóna), Iveta Marcineková – Zita (barmanka), Dana Karolová – Kvetka (veštica), Richard Sanitra – Karol (hasič). Uprostred si sadla dramaturgička DJGT Uršuľa Turčanová, ktorá túto časť aj moderovala.

Fotografie – Svetový deň divadla 2018 DJGT

Článok a foto: IMG_1979.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: